Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Woroniecka-Cieślak 27.09.2014

Firmy prywatne walczą z bezrobociem młodych

Przedstawiciele biznesu i instytucji publicznych łączą siły w rozwiązywaniu problemu bezrobocia wśród młodych. Już ponad 200 przedsiębiorstw przystąpiło do europejskiej akcji "Sojusz dla Młodych" (ang. Alliance for YOUth) zainicjowanej przez firmę Nestle.
Firmy prywatne walczą z bezrobociem młodychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Mariola Raudo o akcji "Sojusz dla Młodych" (IAR)
  • Jacek Męcina o efektach współpracy firm prywatnych z urzędami pracy (IAR)
  • Jacek Męcina o tanich kredytach dla młodych przedsiębiorców (IAR)
Czytaj także

Firmy, które przystąpiły do inicjatywy, zobowiązały się do podejmowania wspólnych i indywidualnych działań na rzecz stworzenia młodym szansy na zdobycie doświadczenia zawodowego. Mariola Raudo, kierownik do spraw rekrutacji w Nestle, twierdzi, że jest szansa na utworzenie 100 tysięcy miejsc pracy, staży i praktyk. W samej Polsce pomoc ze strony tej firmy otrzyma ponad 800 osób.

Mariola Raudo zwraca uwagę na fakt, że młodzi ludzie nie wiedzą, jak poruszać się po rynku zatrudnienia. Praktyki i staże dają im możliwość zderzenia się z prawdziwym środowiskiem pracy. Mogą dowiedzieć się, jakie zachowania są pożądane, a jakie nie. Jeśli nawet nie pozostaną w firmie, to nauczą się czegoś, co będzie im przydatne w dalszej drodze zawodowej. – To jest ogromny obszar, którym możemy się dzielić z młodymi ludźmi – zaznacza Raudo. Prywatne firmy organizują również targi pracy oraz spotkania z uczniami i studentami na uczelniach.

Wszelkie inicjatywy mające wspomóc młodych na rynku zatrudnienia wspiera Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wiceszef resortu Jacek Męcina podkreśla, że współpraca firm prywatnych z urzędami pracy przynosi efekty. Zaznacza też, że od października w całym kraju uruchomiony zostanie ogromny projekt przedsiębiorczości akademickiej. Studenci ostatnich lat oraz absolwenci szkół wyższych i średnich będą mogli ubiegać się o tanie kredyty na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Ich udzielaniem zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wartość kredytu ma wynosić 74 tysiące złotych, a oprocentowanie – 0,69 procenta. Zabezpieczeniem ma być jedno poręczenie.

IAR/iwo