Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 23.09.2014

Pracodawcy chcą zatrudniać, rząd ich będzie wspierał

Spadek stopy bezrobocia w sierpniu, to nie tylko efekt sezonowy, pracodawcy chcą nadal zwiększać zatrudnienie, a rząd ich będzie wspierał - tak dzisiejsze dane Głównego Urzędu Statystycznego z rynku pracy komentowali goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
RekrutacjaRekrutacjaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Puls gospodarki 23.09.2014 - goście: Piotr Seroczyński, główny ekonomista KUKE, Monika Fedorczuk z MPiPS; Monika Zaręba, ekspertka Pracodawców RP /Halina Lichocka, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Stopa bezrobocia w Polsce spadła w sierpniu  kolejny miesiąc z rzędu,  do 11,7 proc. w ujęciu rocznym z 11,8 proc. (po korekcie GUS) w  lipcu. Nie jest to wyłącznie efekt  związany z natężeniem prac typowych dla sezonu letniego, lecz potwierdzenie umiarkowanego, ale jednak optymizmu pracodawców, którzy chcą zatrudniać i ten trend utrzymuje się od początku roku, nawet w branżach, które miały problemy -  podkreśla Monika Zaręba, ekspertka ds. rynku pracy w organizacji Pracodawcy RP.

Nowe instrumenty wsparcia

W sukurs chęciom pracodawców idą wspierające zatrudnienie działania rządu, czego najnowszym przykładem jest nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła pod koniec sierpnia  - a  jak podkreśla Monika Fedorczuk, radca w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - nowe instrumenty wsparcia spełniają oczekiwania rynku zwłaszcza w odniesieniu do osób młodych.

Rośnie emigracja zarobkowa Polaków

Niestety emigracja zarobkowa Polaków rośnie od 2011 roku i jak zauważa Monika Zaręba ekspertka Pracodawców RP,  bardzo duża grupę wyjeżdżających stanowią ludzie młodzi.

Poprawiająca się sytuacja w polskiej gospodarce daje natomiast szanse na aktywizację zawodową osób starszych. Przedsiębiorcy, którzy będą ich zatrudniać, również mogą liczyć na zachęty ze strony państwa - przypomina Monika Fedorczuk z  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dofinansowanie do szkoleń starszych pracowników

Niezależnie od tej formy wsparcia zatrudnienia przedsiębiorcy mogą skorzystać także z dofinansowania szkoleń dla starszych pracowników w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych - dodaje ekspertka Pracodawców RP Monika Zaręba.

 

Najważniejszym jednak celem, do którego powinniśmy dążyć w Polsce, jest zachowanie równowagi pomiędzy kierunkami kształcenia, a rzeczywistymi potrzebami firm, które poszukują pracowników - tłumaczy Piotr Seroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE.

Stąd apel przedsiębiorców o reaktywację szkolnictwa zawodowego, zarówno szkół zawodowych, jak i techników i zdjęcie z nich dotychczasowej, dziś już nieaktualnej etykietki - szkół zasilających swoimi absolwentami armię bezrobotnych w Polsce.

Halina Lichocka