Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 11.10.2014

Bitwa o Kobane. W walkach zginęło pół tysiąca osób

Rośnie liczba ofiar walk o syryjskie miasto Kobane. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od połowy września w oblężeniu miasta zginęło ponad 550 osób.
Walki w Kobane. Islamiści znów szturmują miastoWalki w Kobane. Islamiści znów szturmują miastoPAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Kilka dni temu Kurdom z pomocą amerykańskiego lotnictwa udało się powstrzymać ofensywę fanatyków, ale teraz islamiści wracają.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

Wśród ponad pół tysiąca ofiar walk o Kobane, większość to bojownicy i żołnierze, w tym Kurdyjska oficer, która wysadziła się w powietrze. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka doliczyło się też co najmniej 20 cywilów na których islamiści dokonali egzekucji. Co najmniej 200 tysięcy mieszkańców Kobane uciekło przed fanatykami do Turcji.

Od rana islamiści znów szturmują miasto i starają się je okrążyć. Kurdowie, którzy walczą w środku alarmują, że kończy im się broń i powtarzają apele o interwencję lądową Turcji. Apele do Ankary płyną także ze strony ONZ. - Apelujemy do tureckich władz, by przynajmniej pozwoliły wjechać do Kobane kurdyjskim bojownikom, którzy wsparliby obronę miasta - mówi wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura.

Atak na konwój Państwa Islamskiego. Napięta sytuacja w Kobane >>>

Turcja rozstawiła czołgi przy granicy z Syrią, gdzie leży Kobane, ale powtarza, że nie rozpocznie samodzielnie ofensywy lądowej w mieście. Ankara boi się bowiem wmieszania w syryjski konflikt.

Demonstracje Kurdów w Niemczech

Ponad 20 tys. Kurdów wyszło w sobotę na ulice Duesseldorfu, domagając się od rządu Niemiec wywarcia presji na Turcję w celu skłonienia jej do udzielenia pomocy ich ziomkom walczącym w Kobane z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Uczestnicy pochodu zmierzającego w kierunku lokalnego parlamentu w Duesseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, nieśli transparenty z napisami "Wolność dla Kobane", "Powstrzymać masakrę" i "Dziś Kobane, a jutro...?".

Na początku tygodnia podczas demonstracji Kurdów w Hamburgu i Celle doszło do zamieszek. Podczas starć z salafitami i Czeczenami ranne zostały wówczas 23 osoby. Aby rozdzielić walczących, policja musiała użyć armatek wodnych. Mniejsze grupki Kurdów w minionych dniach okupowały czasowo biura instytucji niemieckich i blokowały tory kolejowe oraz drogi.

Pozycje islamistów w Iraku i Syrii od początku lipca bombardują amerykańskie myśliwce. W kolejnych tygodniach do nalotów przyłączyły się też Wielka Brytania, Francja, Holandia i Kanada oraz kilka krajów Zatoki Perskiej. Ocenia się, że do tej pory dokonano ponad 380 nalotów na pozycje Państwa Islamskiego.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

IAR, to

''