Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Juliusz Urbanowicz 12.10.2014

Brytyjscy żołnierze szkolą Kurdów do walki z dżihadystami

12 brytyjskich żołnierzy przebywa w irackim Kurdystanie. Ich misja nie ma jednak charakteru bojowego, polega na szkoleniu Kurdów w użyciu broni dostarczonej im przez Wielką Brytanię do walki z dżihadystami.
Brytyjczycy dozbrajają i szkolą Kurdów do walki z dżihadystami, ale w Iraku, a nie w Syrii, gdzie jest to teraz najbardziej potrzebne (na zdjęciu: oblegane przez Państwo Islamskie miasto Kobani)Brytyjczycy dozbrajają i szkolą Kurdów do walki z dżihadystami, ale w Iraku, a nie w Syrii, gdzie jest to teraz najbardziej potrzebne (na zdjęciu: oblegane przez Państwo Islamskie miasto Kobani)TOLGA BOZOGLU/PAP/EPA.

Dwunastu Brytyjczyków szkoli kurdyjskich peszmergów ( „wojownicy śmierci”) w obsługiwaniu 40 ciężkich karabinów maszynowych podarowanych im wraz z amunicją przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Londyn wyposażył również peszmergów w hełmy, kamizelki kuloodporne i racje żywnościowe. Brytyjskie samoloty transportowe Hercules z bazy na Cyprze przewożą też sprzęt i broń dla Kurdów dostarczane przez inne państwa NATO.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>

Grupa Brytyjczyków spędzi tydzień w Irbil - za linią frontu i nie weźmie udziału w walkach z Państwem Islamskim.

Rzecznik ministerstwa obrony w Londynie podkreślił, że takich małych misji może być więcej, zgodnie z zapowiedzią premiera Davida Camerona, że Zachód wyposaży i przeszkoli słabo uzbrojone, ale bojowo nastawione oddziały peszmergów.

Premier Cameron zastrzegł jednak również, że w Iraku nie będzie "brytyjskich butów na ziemi", a główny wysiłek zbrojny w walce z Państwem Islamskim muszą podjąć sami Irakijczycy, oddziały opozycji w Syrii i ewentualnie inne państwa arabskie.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Obecność brytyjskiej misji szkoleniowej oznacza powrót brytyjskich żołnierzy do Iraku po trzech latach nieobecności. Do 2011 roku w Iraku przebywali brytyjscy żołnierze szkolący irackie siły zbrojne. Ostatnie regularne oddziały brytyjskiej armii zostały wycofane z Iraku w 2009 roku.
Pod koniec września brytyjski parlament, na wniosek rządu, zgodził się na uczestnictwo brytyjskiego lotnictwa stacjonującego na Cyprze w nalotach na pozycje IS w północnym Iraku.

Zgoda nie obejmowała jednak nalotów na terenie Syrii, a także zaangażowania w walki brytyjskich wojsk lądowych.

JU/IAR/PAP