Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 13.10.2014

Turcja udostępnia koalicji bazy w walce z islamistami

Władze w Ankarze zgodziły się na wykorzystywanie przez USA baz lotniczych w Turcji, a zwłaszcza bazy Incirlik na południu kraju, do walki z Państwem Islamskim - poinformowała doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Susan Rice.
Tureccy żołnierze na granicy z SyriąTureccy żołnierze na granicy z SyriąPAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

W rozmowie z telewizją NBC Rice powiedziała w niedzielę, że Turcja wyraziła zgodę na wykorzystywanie przez USA tureckich baz i terytorium "do szkolenia sił umiarkowanej syryjskiej opozycji" oraz do "angażowania się w działania wewnątrz Iraku i Syrii". - To jest nowe zobowiązanie, które przyjmujemy z zadowoleniem - dodała.

II wojna Zachodu z islamskim terroryzmem (analiza) >>>
Przedstawiciel Pentagonu, zastrzegający swoją anonimowość, powiedział AFP, że "szczegóły używania (tureckich baz do walki Państwem Islamskim) są w trakcie opracowywania".

Baza Incirlik nie była dotąd wykorzystywana podczas nalotów na pozycje dżihadystów, którzy w ostatnich miesiącach opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku; w bazie tej stacjonuje około 1500 amerykańskich żołnierzy.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

W ostatnich dniach ataki dżihadystów koncentrują się wokół mającego strategiczne znaczenie Kobane, zamieszkanego przez Kurdów syryjskiego miasta, położonego przy granicy tureckiej. Od 16 września Kobane jest atakowane przez dżihadystów z IS, którzy obecnie kontrolują 40 proc. miasta. Turcja wykluczyła jak na razie operację lądową swoich wojsk przeciwko IS.
Samoloty amerykańskie biorące udział w atakach lotniczych na pozycje IS w Syrii i Iraku startują z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie i Katarze. Od zeszłego roku amerykańskie myśliwce F-16 stacjonują także w Jordanii, a Pentagon porozumiał się również z Omanem w sprawie wykorzystywania jego baz wojskowych - pisze AFP.
Siły USA mogą wykorzystywać również bazę na brytyjskiej wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim dla swych bombowców B-52, B-1 i B-2.
W rozmowie telefonicznej minister obrony USA Chuck Hagel podziękował władzom Turcji za "wkład w wysiłki koalicji" międzynarodowej walczącej z IS, "zwłaszcza za dawanie schronienia członkom opozycji syryjskiej i szkolenie ich" - poinformował rzecznik Pentagonu admirał John Kirby.

Turcja: korytarz wsparcia dla Kurdów broniących Kobani jest nierealny >>>

Z kolei premier Turcji Ahmet Davutoglu zaapelował o wsparcie militarne dla "umiarkowanej opozycji" syryjskiej w celu stworzenia w Syrii "trzeciej siły", która walczyłaby z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

IAR/PAP, to

''