Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 20.10.2014

Misja UE ws. eboli. Schetyna: to ciekawa propozycja

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna ocenił, że należy rozważyć propozycję wysłania cywilnej misji UE do krajów dotkniętych epidemią eboli. Z propozycją tą wyszedł minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Szef MSZ Grzegorz SchetynaSzef MSZ Grzegorz SchetynaPAP/EPA/NICOLAS BOUVY

- Inicjatywę witamy z otwartością i będziemy o tym rozmawiać - powiedział Schetyna przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych. Epidemia wirusa ebola w krajach Afryki Zachodniej i koordynacja działań UE w obliczu tego kryzysu będzie jednym z głównych tematów posiedzenia w Luksemburgu.
Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

To "ciekawa propozycja i bardzo poważnie trzeba ją rozważyć. Ważne jest zbudowanie wspólnego stanowiska, a nie odwracanie się od tego problemu" - dodał. Schetyna podkreślił, że trzeba "zrobić wszystko, by zagwarantować Europie bezpieczeństwo".

Propozycję wysłania misji cywilnej Unii do rejonów dotkniętych epidemią Steinemier przedstawił w niedzielę w Berlinie, otwierając międzynarodową konferencję na temat zdrowia World Health Summit. Jego zdaniem w ramach misji kraje UE, które nie dysponują odpowiednimi strukturami na szczeblu narodowym, mogłyby wysłać w rejon zagrożenia personel medyczny do walki z wirusem.
Szef niemieckiej dyplomacji zaproponował ponadto, by UE stworzyła - tak jak to jest w przypadku monitorowania wyborów w innych krajach - rezerwę kadrową ekspertów medycznych, którzy w razie wybuchu epidemii mogliby być wysłani w rejon kryzysu.

Szczepionka przeciwko eboli

Kanada rozpoczyna w poniedziałek wysyłkę pierwszych partii szczepionki przeciwko eboli o nazwie VSV-EBOV, które mają dotrzeć do Genewy we wtorek - informuje AFP.
Transport wymaga szczególnej staranności. Próbki preparatu muszą być przechowywane w temperaturze minus 80 st. C.
Zgodnie z porozumieniem ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), w trzech oddzielnych przesyłkach lotniczych przekazanych ma być w sumie 800 fiolek zawierających podwójną dawkę szczepionki - poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala uniwersyteckiego HUG w Genewie Agnes Reffet. W ośrodku tym szczepionka ma być również przechowywana.
Szczepionkę VSV-EBOV wyprodukowało National Microbiology Laboratory w Winnipeg w Kanadzie na licencji amerykańskiej firmy NewLink Genetics. Jeszcze pod koniec października, najpóźniej na początku listopada 2014 r., zostanie ona użyta do pierwszej fazy badań klinicznych na ochotnikach. Przeprowadzą je specjaliści szpitala genewskiego HUG, który ma się również zajmować leczeniem pracowników międzynarodowych organizacji pomocowych, którzy się zakażą ebolą w Afryce Zachodniej.
Własną szczepionkę przeciwko eboli opracowała również firma farmaceutyczna Glaxo SmithKline (GSK). Reuters informuje, powołując się oficjalne oświadczenie GSK, że prace nad nią przebiegają w wyjątkowo szybkim tempie. Niedawno w USA, Wielkiej Brytanii i na Mali rozpoczęto pierwsze badania kliniczne tego preparatu.
Odpowiedzialny za badania nad szczepionką GSK dr Ripley Ballou podkreśla, że wstępne wyniki tych testów będą znane pod koniec 2014 r. Druga faza badań klinicznych planowana jest na początku 2015 r., jednak szczepionka będzie gotowa do użycia nie wcześniej niż w 2016 r. Dopiero pod koniec przyszłego roku będzie wiadomo, na ile jest skuteczna.
Według Światowej Organizacji Zdrowia obecna epidemia eboli spowodowała śmierć ponad 4,5 tys. osób.

PAP, to

''