Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 24.10.2014

Miliard euro z UE na walkę z ebolą. Szczepionki już w grudniu?

- Miliard euro to suma, jaką zaoferowały kraje członkowskie oraz instytucje europejskie. Wsparcie Europy to jednak nie tylko pieniądze, ale także ekspertyza medyczna i personel - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Sierra Leone jest wśród kilku krajów zachodniej Afryki, które są najbardziej dotknięte epidemią gorączki krwotocznejSierra Leone jest wśród kilku krajów zachodniej Afryki, które są najbardziej dotknięte epidemią gorączki krwotocznejPAP/EPA/STR
Galeria Posłuchaj
  • Herman Van Rompuy, szef Rady Europejskiej: miliard euro to suma, jaką zaoferowały kraje członkowskie oraz instytucje europejskie. Wsparcie Europy to jednak nie tylko pieniądze, ale także ekspertyza medyczna i personel (IAR)
Czytaj także

Decyzję o przekazniu pieniędzy podjęli przywódcy państw i rządów Wspólnoty podczas szczytu w Brukseli.

Unijny koordynator ds. eboli

Nowy komisarz ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides został koordynatorem Unii Europejskiej do walki z epidemią eboli. Taką decyzję podjęli przywódcy państw i rządów Wspólnoty na szczycie w Brukseli.

Już kilka dni temu, podczas spotkania unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu, wskazywano, że konieczna jest sprawna współpraca państw członkowskich w walce z chorobą i dlatego warto powołać unijnego koordynatora w tej sprawie. Ostateczną decyzję pozostawiono jednak unijnym liderom.

Christos Stylianides jest członkiem Komisji Jean Claude Junckera, która została w czwartek oficjalnie powołana przez Radę Europejską.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecna epidemia eboli spowodowała śmierć ponad 4,5 tysiąca osób. Najwięcej ofiar jest Liberii, Sierra Leone i Gwinei. Aby nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się epidemii w Europie, kilka krajów - w tym Wielka Brytania, Francja czy Belgia - wprowadziły kontrole podróżnych przylatujących z Afryki Zachodniej na swoich lotniskach.

Szczepionki w grudniu?

Eksperci WHO potwierdzają, że za parę miesięcy będą szczepionki na ebolę. Zwykle na stworzenie skutecznej szczepionki potrzeba lat, teraz tempo będzie ekspresowe - zapowiedziała dr Marie Paule Kieny ze Światowej Organizacji Zdrowia podczas specjalnej konferencji w siedzibie WHO w Genewie.

- Firmy farmaceutyczne produkujące te szczepionki są zdeterminowane, by przyspieszyć prace - dodała.

Pierwsze dawki - dla pracowników służby zdrowia na zachodzie Afryki - mogą być podane już w grudniu. Testowane są dwa rodzaje szczepionek, w kolejce czeka jeszcze pięć. Finansowanie mają zapewnić między innymi Bank Światowy i organizacja Lekarze bez Granic.

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

IAR, to