Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 10.12.2014

Raport o więzieniach CIA. Aleksander Kwaśniewski zabrał głos: nie było zgody na torturowanie

Współpraca wywiadowcza Polski ze Stanami Zjednoczonymi została podjęta, ale nie było zgody na torturowanie - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do raportu amerykańskiego Senatu w sprawie tajnych więzień CIA.
Aleksander KwaśniewskiAleksander Kwaśniewskiprezydent.pl

Były prezydent przyznał, że po atakach terrorystycznych w USA w 2001 roku, nawiązano współpracę na poziomie wywiadowczym w kontekście walki z terroryzmem, w wyniku której stworzono możliwość używania Kiejkut przez stronę amerykańską. - Zgodnie z zasadami współpracy wywiadowczej myśmy o szczegółach nigdy nie byli informowani - mówił Kwaśniewski w Tok FM.

- Wywiady mają to do siebie, że działają w sposób dyskrecjonalny i niestety zazwyczaj na granicy prawa, natomiast cel tego wszystkiego to nie było torturowanie dla torturowania czy sadystyczne spełnianie potrzeb jakichś tam amerykańskich agentów itd. To było uzyskanie informacji, które pozwolą nam zapobiec temu, czego nie wiedzieliśmy - podkreślił były prezydent.

Kwaśniewski przyznał też, że w gronie ministrów w Białym Domu rozmawiał z prezydentem George'em W. Bushem o zakończeniu tej formy współpracy wywiadowczej. - Mówiliśmy, że ta współpraca powinna być zakończona z wielu względów, także ze względu na nasze bezpieczeństwo itd. (...) Ustaliliśmy, że ta współpraca w tym charakterze jest zakończona - powiedział.

Senat USA oskarża CIA o brutalność i nieskuteczność >>>

Senat USA opublikował we wtorek streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

Źródło: CNN Newsource/x-news

W ujawnionym mającym 525 stron dokumencie, który jest streszczeniem liczącego ponad 6 tys. stron raportu, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Nazwy miejsc, w których przetrzymywani byli więźniowie, zakodowano kolorami - "zielone", "niebieskie" czy "czarne" miejsce zatrzymań. Utajnione pozostały też nazwiska agentów, którzy przeprowadzali brutalne przesłuchania.

Ambasador Polski w USA: raport w sprawie więzień CIA stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko Stanów Zjednoczonych >>>

Jak powiedział ekspert Human Rights Watch John Sifton, znajdujące się w Polsce tajne więzienie CIA zostało oznaczone w raporcie Senatu o torturach CIA jako "miejsce niebieskie".

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

PAP/aj