Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 08.01.2015

Policja zlokalizowała podejrzanych o atak na redakcję "Charlie Hebdo"

Na północy Francji, w pobliżu miejscowości Villers-Cotteret, zlokalizowano dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o dokonanie ataku na redakcję francuskiego tygodnika "Charlie Hebdo".
Trwa obława na podejrzanych o atak na redakcję pisma Charlie HebdoTrwa obława na podejrzanych o atak na redakcję pisma "Charlie Hebdo"PAP/EPA/YOAN VALAT

Według dziennika "Le Parisien" mogą to być bracia Cherif i Said Kouachi, których policja szuka od środy.
Wokół stacji benzynowej w departamencie Aisne, gdzie mogą ukrywać się sprawcy zamachu w Paryżu, słychać strzały. Tak informują miejscowe media.
Departament Aisne to rejon leżący w regionie Pikardii, w północno-wschodniej Francji, przylegający do Belgii i w niewielkiej odległości od Reims, gdzie mieszkał jeden ze sprawców. Według źródeł prowadzących dochodzenie obydwaj mężczyźni są uzbrojeni.

W ataku na redakcję "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób, a 11 zostało rannych. Jeden ze sprawców oddał się w ręce policji, trwa pościg za pozostałymi dwoma. Rano w Paryżu doszło do kolejnej strzelaniny, w której zginęła policjantka.

Poszukiwani
Poszukiwani bracia Said i Cherif Kouachi, PAP/EPA/FRENCH POLICE

"Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków Mahometa. W listopadzie 2011 roku biura tygodnika zostały podpalone. W 2007 roku pismo zostało pozwane do sądu z oskarżeniem o rasizm, ale skarżący - wśród których były dwie główne francuskie organizacje muzułmańskie - przegrali sprawę. Satyra tygodnika wymierzona jest nie tylko w islam, ale i w inne religie - "Charlie Hebdo" szydził także z katolicyzmu i judaizmu. Jeszcze częściej krytykował polityków, z lewicy i prawicy.

W swoim ostatnim wpisie na Twitterze przed atakiem redakcja zamieściła satyryczny wizerunek przywódcy radykalnego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, składającego życzenia noworoczne. Państwo Islamskie groziło wcześniej atakami na Francję w związku z jej rolą w koalicji przeciwko IS w Iraku i Syrii.

Czarne strony światowych gazet: zamach na wolność i demokrację >>>

IAR/PAP, to