Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 02.02.2016

Szef Rady Europejskiej przedstawi dziś projekt kompromisu Brukseli z Londynem

Donald Tusk, który negocjował z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, prześle propozycję do wszystkich krajów członkowskich. Chodzi o europejskie reformy i takie pomysły, które pozwolą uniknąć wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Posłuchaj
  • Najbardziej kontrowersyjny jest postulat Londynu dotyczący ograniczeń w wypłatach zasiłków dla pracowników z unijnych krajów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Ceną może być wstrzymanie świadczeń socjalnych wypłacanych pracownikom z unijnych krajów. "Jest postęp, ale kilka kwestii jeszcze pozostało do uzgodnienia" - napisał na portalu społecznościowym szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Najbardziej kontrowersyjny jest postulat Londynu dotyczący ograniczeń w wypłatach zasiłków dla pracowników z unijnych krajów, bo to oznaczałoby dyskryminację między innymi Polaków. Komisja Europejska zaproponowała więc kompromis - hamulec bezpieczeństwa, który umożliwiłby zablokowanie zasiłków w sytuacji, gdy system społeczny jest przeciążony. Oficjalnie jednak Komisja tego nie potwierdza.

- Byłoby nie w porządku wobec pozostałych, 27 krajów, które nie widziały jeszcze propozycji, by informować w mediach o przebiegu negocjacji - powiedział rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Europejskie stolice poznają już dziś projekt porozumienia, a każdy z unijnych rządów ma prawo weta.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że ograniczenia mają dotyczyć nowo przybyłych pracowników do Wielkiej Brytanii, a nie tych, na przykład Polaków, którzy już pracują na Wyspach. Jeśli chodzi o czas wprowadzanych ograniczeń, to - jak wynika z nieoficjalnych informacji - byłoby to siedem lat, a nie cztery jak proponował Londyn.

Czytaj dalej
Wielka brytania flaga free 1200
Być albo nie być w UE – hamletowski dylemat Brytyjczyków (analiza)

By hamulec bezpieczeństwa mógł być użyty, konieczne są zmiany w europejskim prawie, choć nie wymaga to zmiany traktatów. Po przesłaniu we wtorek przez szefa Rady propozycji kompromisu do unijnych stolic rozpoczną się negocjacje w gronie wszystkich państw członkowskich. Ostateczne porozumienie ma być osiągnięte na szczycie za niecałe 3 tygodnie. Jeśli tak się stanie, to referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii mogłoby się odbyć już w czerwcu. Premier David Cameron zapowiedział, że jeśli jego postulaty zostaną spełnione, to będzie namawiał Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie.

Wideo: w piątek premier Wielkiej Brytanii odwiedził spotkał się m.in. z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem (wideo: Parlament Europejski)

pp/PAP/IAR