Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 23.06.2016

Jak wygląda procedura wyjścia z Unii Europejskiej? Negocjacje mogą trwać parę lat

Okazuje się, że procedura nie jest precyzyjna.
Posłuchaj
  • Jak wygląda proces wyjścia z UE? Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

O godz. 7 (8 czasu polskiego) w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się referendum w sprawie przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Obywatele odpowiadają w plebiscycie na pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?".

Czytaj więcej:
wielka brytania flaga 663
Brexit

Co się stanie jeśli więcej będzie głosów za wyjściem z UE? Procedura opuszczenia Wspólnoty nie jest precyzyjna.

Unijna maszyna ruszy, gdy do Brukseli wpłynie oficjalny wniosek brytyjskich władz dotyczący chęci wystąpienia z Unii. Wtedy rozpoczną się negocjacje na temat sposobu wyjścia i warunków przyszłych relacji Londynu z Brukselą.

Zgodnie z procedurami, zielone światło dla rozpoczęcia rokowań muszą dać unijni przywódcy, Komisja Europejska przygotuje plan tych rozmów, na końcu całego procesu jest Parlament Europejski.

Zgodnie z traktatem, negocjacje mają trwać dwa lata.

- Ale ten okres może być przedłużony i nie ma żadnych ograniczeń tego przedłużenia. Stąd niektórzy snują wieloletnie wizje i to jest możliwe - powiedziała Polskiemu Radiu przewodnicząca komisji ds. konstytucyjnych PE Danuta Huebner.

Pojawiły się opinie, że negocjacje mogą trwać... nawet 10 lat.

- Jaki przez ten czas będzie status Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w Parlamencie Europejskim? Brytyjczycy zasiadają w różnych grupach eksperckich. Jest wielu przedstawicieli rządu brytyjskiego w unijnych instytucjach - zauważyła Hebner.

Wypłyniemy na nieznane wody - takie komentarze można usłyszeć w Brukseli.

Co do jednego urzędnicy i dyplomaci w Brukseli są zgodni - konsekwencje wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty będą szkodliwe zarówno dla Unii, jak i Wielkiej Brytanii.

x-news.pl, Cihan News Agency

IAR, kk