Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 24.06.2016

Brytyjczycy wybrali Brexit. Czas na negocjacje z UE

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, a za pozostaniem zagłosowało 48,1 proc. wyborców. Premier David Cameron zapowiedział podanie się do dymisji. Nastąpi to prawdopodobnie na jesieni. We wtorek rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego.
Posłuchaj
  • Całkowita liczba głosów oddanych za pozostaniem: 16 milionów 141 tysięcy 241. Całkowita liczba głosów oddanych za wyjściem: 17 milionów 410 tysięcy 742 - powiedziała przewodnicząca komisji wyborczej Jenny Watson (IAR)
  • David Cameron zapowiada rezygnację. Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
  • Wynik referendum w Wielkiej Brytanii wywołał poruszenie w Niemczech. Politycy i komentatorzy mówią o "złym dniu dla Europy". Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Brexit: tanieje brytyjski funt i waluty krajów wschodzących. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • To będzie zwycięstwo prawdziwych ludzi, zwycięstwo zwykłych ludzi, zwycięstwo ludzi porządnych… Walczyliśmy z korporacjami, z wielkimi bankami inwestycyjnymi, z wielkimi partiami, z kłamstwami, korupcją i fałszem – powiedział Nigel Farage (IAR)
  • O szóstej rano czasu polskiego telewizja BBC ogłosiła niemal pewne już zwycięstwo Brexitu. Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
  • We Włoszech ostateczne wyniki referendum w Wielkiej Brytanii przyjęto z zaskoczeniem. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
  • Europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii to zła decyzja i szkodliwa (IAR)
  • Barack Obama jest na bieżąco informowany o wynikach i skutkach brytyjskiego referendum. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Czytaj także

19.30 Kończymy naszą relację. Więcej informacji w serwisie specjalnym:

19.17 Sukces Brexitu wywołał zaniepokojenie wśród członków brytyjskiej społeczności na Gibraltarze, która głosowała niemal jednolicie za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE. Spowodował też obawy przed utratą pracy wśród Hiszpanów zatrudnionych na terenie brytyjskiej enklawy.

19.03 Brexit jest wyrazem frustracji i gniewu Brytyjczyków - tak wyniki referendum w Wielkiej Brytanii komentuje amerykański dziennik "New York Times". Gazeta przewiduje, że proces wychodzenia tego kraju z Unii Europejskiej będzie skomplikowany, a jedność Europy niepewna.

18.55 Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbiło się szerokim echem nie tylko wśród polityków. Rozczarowania nie kryje wielu zawodników z Wysp. Jak Brexit wpłynie na świat sportu?

Czytaj więcej>>>

18.46 Referendum zostało urządzone w państwie, które zawsze było w UE jedną nogą i nigdy się w projekcie europejskim nie zakochało - mówił w Trójce Marcin Zaborowski, prezes Fundacji im. Roberta Schumana.

18.18 Premier Szwecji Stefan Loefven zapewnił, że Szwecja nie potrzebuje referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Tymczasem do opuszczenia UE wzywają ugrupowania opozycyjne: nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci oraz Partia Lewicy.

18.06 Kandydat republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich Donald Trump cieszy się z wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Jego rywalka Hillary Clinton oświadczyła natomiast, że szanuje decyzje Brytyjczyków i opowiedziała się za utrzymaniem specjalnych relacji Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią.

Źródło: STORYFUL/x-news

17.46 Ministrowie finansów grupy G7 ostrzegają przed finansowymi konsekwencjami Brexitu. W wydanym oświadczeniu, ministrowie finansów oraz najważniejsi bankierzy z siedmiu najbardziej wpływowych państw świata napisali, że obawiają się niestabilności rynkowej wynikłej z decyzji Wyspiarzy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

17.35 Drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji jest wysoce prawdopodobne - stwierdziła szkocka premier Nicola Sturgeon. Zaznaczyła, że Szkoci dalej widzą swoją przyszłość jako część Unii.

17.05 Szef KE Jean-Claude Juncker wysłał w piątek list do pracowników Komisji ze skierowanym zwłaszcza do Brytyjczyków zapewnieniem, że będzie ich wspierał, a UE chce nadal korzystać z ich talentów. Ich przyszłość jest jednak niepewna.

"Zgodnie z naszymi regulacjami dotyczącymi pracowników jesteście urzędnikami UE. Pracujecie dla Europy. Zostawiliście krajowe "czapki" za drzwiami, gdy dołączyliście do tej instytucji, i te drzwi nie zamykają się dla was teraz" - napisał przewodniczący Komisji.

16.45

- To cudowny dzień - Brexit ochroni nas przed brukselskim potworem - tak wyniki referendum skomentował były prezydent Czech Vaclav Klaus.

16.35 Światowa Organizacja Handlu (WTO) jest gotowa pomóc Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w związku z opowiedzeniem się Brytyjczyków za Brexitem w czwartkowym referendum.

"WTO jest gotowa pracować z W. Brytanią i UE, by wspierać je na wszelkie możliwe sposoby" - podkreślił na Twitterze dyrektor generalny tej organizacji Roberto Azevedo.

16.25 Ambasador Polski w Londynie Witold Sobków zapewnił, że wynik referendum ws. Brexitu nie będzie miał bezpośredniego wpływu na ponad 850 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

- Czekają nas teraz negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które potrwają minimum dwa lata - powiedział Sobków.

16.10 Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE jest samookaleczeniem się Europy, pokazuje również, że stawianie części prawicy na specjalne relacje Warszawy z Londynem w ramach UE było błędem - uważa europoseł, były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

16.00 Prezydent USA Barack Obama zadeklarował, że uznaje wynik brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej i że stosunki Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią nie doznają przez to uszczerbku.

"Naród Zjednoczonego Królestwa wypowiedział się i szanujemy jego decyzję. Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska pozostaną niezastąpionymi partnerami Stanów Zjednoczonych nawet teraz, kiedy rozpoczynają negocjowanie swych obecnych stosunków" - głosi wydane przez prezydenta oświadczenie.

Posłuchaj
00:43 Obama o Brexicie.mp3 Barack Obama o Brexicie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

15.55 Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego apeluje do krajów europejskich i Wielkiej Brytanii, by wystąpienie z Unii Europejskiej nastąpiło gładko i spokojnie. Odnosząc się do wyników referendum na Wyspach Christine Lagarde podkreśliła, że Zjednoczone Królestwo powinno współpracować w tej sprawie z Europą. Dodała, że przed ustanowieniem nowych relacji gospodarczych Brytyjczycy powinni ustalić wyraźne cele dotyczące kierunku zmian.

15.45 Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii nie będzie tragedią - uważa premier Słowacji Robert Fico.

15.35 Wynik brytyjskiego referendum to - w ocenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - szansa dla Unii Europejskiej na ocenę sytuacji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. - Rząd uważa, że Polska powinna być w UE - zapewnił.

15.25

Kryzys imigracyjny był jednym z czynników Brexitu - tak decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej skomentował prezydent Czech Milosz Zeman. Przyznał też, że jest rozczarowany wynikami referendum.

Posłuchaj
00:52 Tomasz Jędruchów.mp3 Prezydent Czech rozczarowany Brexitem. Relacja Tomasza Jędruchowa (IAR)

15.20 - Mieliśmy do czynienia z głosowaniem rozczarowania, sentymentu za utratą wielkości, brytyjskości. Przeciwko tym, którzy chcieli silnej Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - mówił w Trójce dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

15.05 - Rosja nie wywierała wpływu na głosowanie w W. Brytanii za wystąpieniem z Unii Europejskiej - powiedział prezydent Władimir Putin, którego wypowiedź przekazała agencja Reutera.

Czytaj więcej>>>

Posłuchaj
00:37 Putin Brexit.mp3 Władimir Putin o Brexicie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

15.00 Wiceprezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone wolałyby inny wynik brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, ale szanują decyzję głosujących.

14.45 - Trzeba rozpocząć marsz do Polexitu - uważają działacze Ruchu Narodowego, według których również w Polsce powinno odbyć się referendum ws. wyjścia z UE. Ich zdaniem UE w obecnym kształcie trzeba zdemontować i zastąpić ją gospodarczą współpracą suwerennych państw.

14.30 - Negocjacje Szwajcarii z Brukselą w sprawie ograniczenia imigracji z UE skomplikują się w następstwie brytyjskiego referendum, gdyż kwestia Brexitu absorbuje obecnie uwagę unijnych władz - ostrzegł szwajcarski prezydent Johann Schneider-Ammann.

14.22 - Wielka Brytania będzie uczestniczyć w obronie wschodniej flanki, nic się w tej sprawie nie zmieniło - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, odnosząc się do decyzji Wielkiej Brytanii o Brexicie.

14.10 - Unia Europejska musi uważnie zinterpretować decyzję Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty i zrewidować swoją polityczną wizję - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim.

14.00 Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że "procedury przewidziane w traktacie (w sprawie wystąpienia W. Brytanii z UE) zostaną szybko wdrożone". Hollande w oficjalnym oświadczeniu, złożonym w Pałacu Elizejskim, powiedział, że podjęta przez Brytyjczyków decyzja o Brexicie "wystawia Europę na wielka próbę". Wyraził jednocześnie "w imieniu Francji i Europy głębokie ubolewanie" z powodu wyboru dokonanego przez Brytyjczyków w referendum. Dodał jednak, że "należy uszanować dokonany przez nich wybór". Prezydent Francji ostrzegł jednocześnie w związku z decyzją podjętą przez Brytyjczyków przed wielkim niebezpieczeństwem "ekstremizmów i populizmów". Zapewnił, że jego kraj nie dopuści do takich odchyleń.

13.45 - Dzisiejszy dzień powinien być przede wszystkim dniem refleksji, w którym kierunku powinna i którym kierunku zmierza Unia Europejska i jakie powinny być podejmowane decyzje, by Unia Europejska budowała przede wszystkim swoją przyszłość myśląc o Europie, o narodach europejskich, o Europejczykach - powiedziała premier Beata Szydło.

Posłuchaj
00:57 szydło Brexit.mp3 Premier Beata Szydło o Brexicie. Relacja Sylwii Białek (IAR)

- Rezultat brytyjskiego referendum jest przede wszystkim wynikiem kryzysów, które od dłuższego czasu mają miejsce w UE, a które nie były rozwiązywane, których nie potrafili rozwiązywać politycy europejscy, a które były po prostu tylko zamiatane pod dywan - mówiła szefowa rządu. Podkreśliła, że nie da się trwać od kryzysu do kryzysu, lecz należy wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii. - Europa potrzebuje rozsądnej i pragmatycznej polityki, nastawionej na przyszłość - dodała.

TVP Info

13.34 Niemiec Angela Merkel wyraziła ubolewanie z powodu wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Kanclerz Niemiec powiedziała, że to przełomowy moment dla Europy i procesu integracji europejskiej. Zdaniem szefowej niemieckiego rządu, to, jakie będą skutki tego przełomu, będzie zależało od postawy pozostałych 27 krajów Unii. Jak mówiła Angela Merkel, nie powinny one wyciągać żadnych szybkich i prostych wniosków, które tylko dalej dzieliłby Europę.

Źródło: RUPTLY/x-news

Czytaj więcej>>>

13.31 Na najbliższym unijnym szczycie we wtorek i w środę premier Wielkiej Brytanii David Cameron będzie pytany o to, jak widzi przyszłości relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską - poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

pap

12.30 - To była wola wyrażona przez naród. To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego - powiedział papież Franciszek. - Tego oczekuję - dodał.

Posłuchaj
00:49 papież Brexit.mp3 Papież Franciszek respektuje wolę większości Brytyjczyków. Relacja Marka Lehnerta (IAR)

13.28 Komentując podjętą w referendum decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział na briefingu prasowym, że "w obecnej sytuacji cała wierchuszka pasożytniczej kasty UE powinna podać się do dymisji: pan Juncker, pan Tusk, pan Martin Schulz". - Co wyjście Wielkiej Brytanii oznacza dla Polski? Niestety nic dobrego. Brytyjczycy stanowili przeciwwagę dla centralistycznych zapędów Berlina, które po Brexicie się nasiliły - powiedział Kukiz. Według niego Polska powinna w tej sytuacji nasilić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) oraz rozważyć jej rozszerzenie o Rumunię i Chorwację. W przeciwnym razie - mówił - zrealizuje się "wizja kontrolowanej przez Niemcy Mitteleuropy". Podkreślał, że dla UE Brexit "to ostatni dzwonek by przeprowadzić proces odnowy - albo Unia zrestrukturyzuje się w oparciu o wolny rynek i suwerenność europejskich narodów, albo proces rozpadu będzie postępował". Lider Kukiz'15 wyraził nadzieję, że "Unia po tym wszystkim się pozbiera".

13.26 Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii - powiedział po brytyjskim referendum prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że potrzebny jest nowy traktat europejski. Prezes PiS na konferencji prasowej ocenił, że postawą prowadzącą do pogłębiania kryzysu i "nowych aktów tego typu jak Brexit" jest ta, która mówi o tym, by nic nie zmieniać, postawa na rzecz "więcej Unii". Tymczasem, zdaniem prezesa PiS, potrzebna jest postawa nastawiona na sformułowanie pozytywnej odpowiedzi, która - zdaniem Kaczyńskiego - oznacza dokonanie reformy Unii. - I to takiej reformy, która będzie także ofertą dla Wielkiej Brytanii - mówił. Dodał, że taka oferta może zostać przyjęta dopiero po latach.

Czytaj więcej>>>

13.24 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził przekonanie, że Wielka Brytania pozostanie w zjednoczonej Europie i zaapelował o wspólny front przeciwko oponentom UE i ich "hojnym sponsorom". "Szkoda, ale musimy robić swoje. Wierzę, że mimo wyniku referendum Wielka Brytania nadal pozostaje w zjednoczonej Europie i będzie bronić wspólnych, europejskich wartości" - napisał na Facebooku Poroszenko. "Sądzę, że obecnie najpilniejszym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest odnalezienie drogi do serc eurosceptyków, by nie dać żadnej szansy oponentom europejskiego projektu integracyjnego i ich hojnym sponsorom" - podkreślił.

13.22 Liderzy instytucji unijnych wraz z holenderską prezydencją oczekują, że rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzje obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe, niezależnie od tego jak bolesny może być ten proces. "Wszelkie opóźnienia niepotrzebnie przedłużą niepewność" - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz premier Holandii Mark Rutte.

13.20 Wielka Brytania przez kilka najbliższych miesięcy będzie zajęta swoimi wewnętrznymi problemami politycznymi i w mniejszym stopniu będzie w stanie negocjować warunki Brexitu - mówił w magazynie "W samo południe" Joachim Brudziński wicemarszałek Senatu.

13.19 - Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli taką decyzję. Czy nie jest tak, że UE zbyt wiele narzuca krajom, które do niej należą; czy obywatele nie sądzą, że nie działa w sposób demokratyczny, że zbyt wiele spraw jest podejmowanych arbitralnie - powiedział prezydent Andrzej Duda

TVN24

13.04 - Moim zdaniem, to jest fatalna wiadomość dla Europy, dla Polski i samej Wielkiej Brytanii. Najgroźniejszą konsekwencją Brexitu może być po prostu rozpad Wielkiej Brytanii. Już dzisiaj pojawiają się głosy ze Szkocji, że wynik referendum może być dla nich pretekstem, aby przeprowadzić powtórne referendum niepodległościowe - powiedział analityk ds. europejskich Instytutu Spraw Publicznych Aleksander Fuksiewicz. Dodał, że Szkoci "wcale nie chcą wychodzić z UE, a ponad 60 proc. z nich zagłosowało za pozostaniem w Unii", i dla wielu z nich pozostanie w UE jest bardziej atrakcyjne niż pozostanie z Wielką Brytanią. Fuksiewicz ocenił także, że Polska jest jednym z krajów UE, który na Brexicie straci najwięcej. Zaznaczył, że "w takich krajach jak Francja, Hiszpania, Niemcy są też silne ruchy pogłębiania integracji UE i dla nich ten Brexit jest dobrą wiadomością, bo Brytyjczycy zawsze byli takimi europejskimi maruderami, którym ciągle się coś nie podobało".

13.01 - Dzisiaj rano najważniejszy partner strategiczny Jarosława Kaczyńskiego opuszcza UE i to jest dla nas wielkie ostrzeżenie - mówił o decyzji Brytyjczyków Grzegorz Schetyna, lider PO.

TVN24

12.54 - Jeśli nie dojdzie do zmiany formuły integracji europejskiej, to w ciągu 10-15 lat Europa rozpadnie się na Północ i Południe - uważa Tomasz Krawczyk, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, Polska musi być współliderem zmian w UE. W czwartkowym referendum 51,9 proc. głosujących obywateli Wielkiej Brytanii opowiedziało się za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. - Jestem zaskoczony, że Brytyjczycy jednak się na Brexit zgodzili. Dużą, zaskakująco dużą, odpowiedzialność za to ponosi Partia Pracy, ponieważ sprawa członkostwa w UE została przegrana w północnej, czyli robotniczej Anglii - powiedział Krawczyk.

12.52 Obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, negatywnej dla wszystkich, a dla Polski z pewnością najbardziej - tak decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oceniła Karolina Borońska-Hryniewiecka z PISM. Dodała, że Brexit może powodować marginalizację Polski. Borońska-Hryniewiecka, która jest kierownikiem Programu Unia Europejska w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych, stwierdziła, że ta marginalizacja przejawia się w tym, że Niemcy już zwołały w Berlinie spotkanie 6 krajów założycieli UE, zatem Polski nie ma wśród zaproszonych. - Być może zostaniemy doproszeni, ale jak na razie w tej pierwszej ofercie nas nie ma, więc to nie jest dobry sygnał - zaznaczyła. Podkreśliła zarazem, że na razie, Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie mają powodu do obaw.

12.50 Boris Johnson zapewnia, że Brexit nie oznacza, że Wielka Brytania stanie się mniej europejska.

12.49 Unia Europejska powinna zacząć ostro pracować na rzecz utrzymania jedności po tym, jak Brytyjczycy zdecydowali w czwartkowym referendum o opuszczeniu Wspólnoty - oświadczył premier Estonii Taavi Roivas.

12.44 - Do tej sytuacji, do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - jestem przekonany - doprowadziła polityka unijnych przywódców, którzy na siłę chcieli większej integracji politycznej, a zapomnieli o tym, o czym mówili ojcowie założyciele, czyli o wspólnocie gospodarczej. I to jest klucz do wyjaśnienia tego, co się stało - czyli był nadmiar polityki, a zbyt mała integracja gospodarcza i to doprowadziło do Brexitu, i do wielkiego znaku zapytania dot. kształtu UE w przyszłości - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zdaniem marszałka Senatu obecnie Europa musi liczyć się z tym, że "będą próby przeprowadzenia podobnych referendalnych postępowań w innych krajach, m.in. Francji i Holandii". - Niestety ten wynik wczorajszego referendum może spowodować mechanizm domina i kolejne państwa będą chciały wyjść z UE - podkreślił.

12.40 W związku z Brexitem Duńska Partia Ludowa (DF) zaapelowała o rozpisanie referendum ws. dalszego członkostwa swojego kraju w Unii Europejskiej. Jednak taką ewentualność wykluczył szef rządu w Kopenhadze Lars Lokke Rasmussen. Agencja Reutera przypomina, że populistyczna DF jest sojusznikiem prawicowego rządu, ale nie tworzy koalicji z rządzącą Duńską Partią Liberalną (V). Według DF Duńczycy powinni mieć możliwość wyrażenia własnej opinii na temat przyszłości kraju w strukturach UE. - Uważam, że Duńczycy powinni móc zadecydować w referendum czy iść w ślady Brytyjczyków, czy zostawić sprawy po staremu - mówił przywódca DF Kristian Thulesen Dahl.

12.37 Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE to smutny dzień, ale to nie pogrzeb UE - oświadczył w reakcji na wynik referendum na Wyspach szef frakcji socjalistycznej w PE Gianni Pittella. Jego zdaniem to może być nowy początek dla bardziej zintegrowanej Europy. Uważa on, że w wyniku Brexitu może nastąpić "nowy początek dla Europy". - Będziemy odzyskiwać przekonanie obywateli do UE mierząc się z ich realnymi problemami. Po pierwsze z bezrobociem, niskim wzrostem gospodarczym i marginalizacją wielkich grup ludzi - zadeklarował.

12.35 Szkocka premier Nicola Sturgeon przekonuje, że jej kraj nie godzi się na wyjście z UE.

12.27 Rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że ewentualne osłabienie sankcji unijnych wobec Rosji jest procesem niezależnym od kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rzecznik Kremla zwrócił uwagę, że jeśli dojdzie do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, to "nie jest to proces na jeden dzień". - Poza tym, czy Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej czy nie, to w samej UE są bardzo różne punkty widzenia na politykę sankcji i jej skuteczność. Toczą się dość intensywne dyskusje. Różne kraje są w różnym stopniu zainteresowane rozwojem współpracy handlowo-gospodarczej i utrzymywania z Rosją dobrych stosunków, w różny sposób rozumieją brak alternatywy dla dobrych stosunków między UE i Rosją - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS.

12.18 Wynik brytyjskiego referendum to sygnał dla przywódców UE, że musimy zachować jedność i spójność; trzeba czynić wszystko, by uniknąć efektu domina - powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Prezydent na briefingu prasowym ocenił, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii to smutna wiadomość. - Taka jest wola brytyjskiego społeczeństwa wyrażona w sposób demokratyczny i oczywiście ta wola musi zostać uszanowana absolutnie - oświadczył prezydent. Przekazał wyrazy szacunku premierowi Wielkiej Brytanii Davidowi Cameronowi, że podjął niezwykle odważną decyzję, by przeprowadzić ogólnonarodowe referendum ws. obecności jego kraju w UE. Prezydent uważa, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję ws. wyjścia z UE. - Czy nie jest tak, że UE zbyt wiele narzuca krajom, które do nich należą - powiedział.

TVP INFO

12.15 - To jest początek końca tej Unii Europejskiej jaką znamy i jednocześnie początek kłopotów, których nie znamy - powiedział Leszek Miller. Były premier skomentował w ten sposób decyzję Brytyjczyków, którzy w referendum opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej.

TVN24

12.04 - To zły dzień dla Europy, Wielka Brytania w referendum zdecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej. Trzeba zwrócić uwagę na to, że ten proces będzie trwał, nikt tego wcześniej nie robił, szacunki mówią, że to może trwać od dwóch do sześciu lat - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru na konferencji prasowej w Sejmie. Lider Nowoczesnej stwierdził, że ten "czarny dzień dla Europy oznacza też olbrzymią niepewność". - W Polsce są ruchy eurosceptyczne, bardzo mnie niepokoiły i niepokoją eurosceptyczne głosy ze strony PiS-u, apeluję do rządu i przedstawicieli PiS o to, aby jednoznacznie określili swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej, żeby (zapewnili) że nigdy nie poprą referendum w tej sprawie (wyjścia Polski z UE) - powiedział Petru. Jak ocenił, można się spodziewać, że w Polsce niedługo pojawią się apele ze strony partii eurosceptycznych o referendum w sprawie wyjścia Polski z UE. - Ważne jest, żeby ze strony rządu była w tej sprawie jednoznaczna wypowiedź i stanowisko - podkreślił lider Nowoczesnej. Jak dodał, ważne jest, żeby PiS "nie podążał drogą swojego przyjaciela Davida Camerona".

11.59 Ubiegający się o nominację Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump oświadczył, że głosując w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej Brytyjczycy "odzyskali kontrolę nad swoim krajem". Deklarację taką złożył dziennikarzom w Turnberry w Szkocji, dokąd przybył na otwarcie należącego do niego ośrodka golfowego. Zapytany co sądzi o wyniku głosowania, Trump odparł: "Odzyskali kontrolę nad swoim krajem. To wielka rzecz". - Ludzie są rozgniewani, gniewają się na całym świecie. Są rozgniewani z powodu granic, rozgniewani z powodu ludzi przybywających do kraju i pozostających w nim. Nikt nie wie nawet kim oni są. Są rozgniewani z powodu wielu, wielu rzeczy - dodał.

11.53 Sytuacja po Brexicie może oznaczać marginalizację Polski, ale też dać szansę na odnalezienie się w nowym układzie sił - ocenia szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rząd powinien podjąć działania m.in. ws. Polaków mieszkających na Wyspach i osób, które mają kredyty walutowe. Prezes ludowców, komentując wynik referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ocenił, że Brexit może wywołać "efekt domina" i spowodować kolejne referenda dotyczące wyjścia z UE - we Francji, Holandii, Danii, czy Grecji. Dodał, że biorąc pod uwagę wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w listopadzie, za rok "możemy się obudzić w innej rzeczywistości". - To rodzi poważne zagrożenia dla pozycji Polski, może oznaczać naszą marginalizację, ale rodzi również ogromną szansę. Powstaje nowy układ sił, nowa geopolityka, w której musimy się odnaleźć. Od nas zależy, jak rozegramy tę partię szachów - ocenił Kosiniak-Kamysz.

11.45 Niezależni białoruscy eksperci i politycy opozycji obawiają się, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej osłabi Białoruś. Jednocześnie - ich zdaniem - wzrośnie rola Rosji, która może spróbować oddzielić od Unii niektóre kraje, na przykład Grecję.

Redaktor naczelny tygodnika "Nasza Niwa" Andrej Dyńko pisze, że "im słabsza jest Unia Europejska, tym słabsza jest i Białoruś. Zaś im mocniejsza Wspólnota, tym mocniejsza jest gospodarka i niezależność Białorusi. Ta zależność będzie widoczna w następnych latach". Jego zdaniem, jeśli państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone "zaczną się zajmować same sobą" i przestaną rozwijać projekt Wielkiej Europy, to Białoruś znajdzie się na peryferiach ich uwagi. Także w opinii opozycyjnego polityka Aleksieja Janukiewicza, wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mogą oznaczać, że w najbliższych latach kraje Unii i inne państwa europejskie będą mocno zajęte wewnętrznymi sprawami. - Będą budować nową architekturę Unii Europejskiej, a to oznacza, że poza granicami UE, przed wszystkim w naszym regionie, Kreml będzie miał dużo bardziej wolne ręce - uważa Aleksiej Janukiewicz.

11.40 Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie dla Węgier wielką stratą z punktu widzenia obrony węgierskich interesów w UE - ocenia Zoltan Galik z Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie. - Dla nas najważniejsze jest teraz zadbanie o swoje interesy w UE. Wystąpienie Wielkiej Brytanii (ze Wspólnoty) to z tego punktu widzenia wielka strata – oświadczył ekspert. Jak podkreślił, państwa pozostające poza strefą euro znajdowały w Wielkiej Brytanii partnera dla realizacji swoich interesów w Unii Europejskiej. Zdaniem Galika bardzo istotne jest również dalsze zagwarantowanie praw Węgrom pozostającym w Wielkiej Brytanii i nieograniczanie w drastyczny sposób imigracji. - Na pewno będą teraz rozmowy na ten temat. Jeśli Wielka Brytania będzie chciała mieć nadal dostęp do wspólnego rynku i powstanie jakieś porozumienie w tej sprawie, to powinniśmy w ramach UE, a także Grupy Wyszehradzkiej, domagać się w zamian od Wielkiej Brytanii zagwarantowania nam praw na takim poziomie, jaki obecnie obowiązuje w UE - oznajmił.

11.34 - Należy spodziewać się kataklizmów - oświadczył premier Bułgarii Bojko Borysow po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum. Jego zdaniem UE powinna prezentować twarde stanowisko wobec Wielkiej Brytanii i nie prowadzić negocjacji o ewentualnym przyznaniu jej specjalnego statusu we Wspólnocie. Zdaniem Borysowa brak jednolitego stanowiska 27 krajów unijnych może spowodować efekt domina, "aż w końcu pozostaniemy tylko my z Rumunią i Grecją, a państwa-płatnicy odejdą". Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew wyraził głębokie ubolewanie z powodu wyników brytyjskiego referendum. - To zły dzień dla Londynu i brytyjskiej gospodarki. Jest to również zły dzień dla Unii Europejskiej. Dzisiejszy dzień jest znakiem, że lekcje historii nie zostały odrobione; państwo będące symbolem liberalnej demokracji postanowiło się izolować. Głęboko ubolewam z powodu radości nacjonalistów i populistów na europejskich ulicach, wywołanej wynikiem referendum. Jednak zjednoczona Europa, z Wielką Brytanią lub bez niej, powinna patrzeć do przodu – mówił szef państwa.

11.28 UE musi poważnie podejść do swojej reformy i odpowiedzieć na argumenty eurosceptyków - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego trzeba też odtworzyć relacje z Londynem, ale musi to dotyczyć również obowiązków m.in. w zakresie praw pracowników. - Wynik referendum jest złą wiadomością, ale dziś musimy się skoncentrować na rozwiązaniach; na tym, jak ograniczyć koszty uboczne na kontynencie i w jaki sposób ułożyć relacje Wielkiej Brytanii z UE na przyszłość. Polska jest na to przygotowana - powiedział Szymański, który w piątek bierze udział w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Luksemburgu. Będzie to pierwsze spotkanie instytucji UE po referendum w Wielkiej Brytanii, w którym 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej. Jak podkreślił wiceminister ds. europejskich, "musimy poczekać na to, w jaki sposób wynik referendum zostanie zinterpretowany w Londynie, ale powinniśmy być gotowi na odtworzenie możliwie bliskich relacji politycznych i gospodarczych opartych o inne niż członkostwo mechanizmy". - Wielka Brytania pozostaje naszym sąsiadem i ważnym europejskim krajem - podkreślił.

11.17 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że pozycja Wielkiej Brytanii w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostanie niezmieniona, mimo że na skutek decyzji podjętej przez Brytyjczyków w referendum kraj ma opuścić Unię Europejską. - Kraj ten pozostanie silnym i zaangażowanym sojusznikiem w NATO i będzie nadal odgrywał wiodącą rolę w naszym sojuszu - podkreślił Stoltenberg.

11.12 Hiszpański rząd i politycy ubolewają nad zwycięstwem Brexitu. Pełniący obowiązki premiera Mariano Rajoy w wystąpieniu telewizyjnym zaapelował o "powagę i spokój". Zapewnił, że dopóki Wielka Brytania nie opuści formalnie Unii Europejskiej, zagwarantowane są prawa obywateli Hiszpanii w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków na Półwyspie Iberyjskim.

Spośród krajów Unii, Wielka Brytania jest państwem, w którym najczęściej inwestują hiszpańskie firmy. Hiszpania zaś jest dla Brytyjczyków piątym partnerem handlowym w Europie. W telewizyjnym wystąpieniu Mariano Rajoy uspokajał inwestorów z obu krajów. Również mieszkańców Hiszpanii, którzy rezydują na Wyspach Brytyjskich. - Wciąż obowiązują wszystkie prawa i umowy wynikające z faktu bycia mieszkańcem Unii Europejskiej. Będą obowiązywały, aż Wielka Brytania oficjalnie nie opuści szeregów Unii - zapewniał Rajoy. W najbliższych dniach będzie rozmawiał z liderami hiszpańskich partii. Wszyscy oni wyrazili już rozczarowanie wynikiem brytyjskiego referendum.

Konsternację w Londynie wywoła z pewnością wypowiedź pełniącego obowiązki szefa hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuela Garcii Margallo. W rozmowie z hiszpańskim radiem zasugerował on, że w związku z Brexitem, Madryt powinien przejąć część odpowiedzialności za Gibraltar - brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego.

11.08 Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy" - głosi oświadczenie umieszczone na stronie internetowej MSZ.

10.59 - Obudziliśmy się w nowej Unii Europejskiej. Pytanie, czy to będzie lepsza Unia z punktu widzenia polskich interesów. (…) Wydaje się, że możemy na tym stracić – powiedział Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości w programie "Gość poranka" TVP Info. 

TVP INFO

10.51 - Platforma Obywatelska będzie bronić pozycji i obecności Polski w Unii Europejskiej - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej. - Jesteśmy i będziemy w Europie. Platforma Obywatelska będzie dawać gwarancje zaangażowania w ten najtrudniejszy projekt ochrony integralności Unii Europejskiej - dodał lider PO. Poinformował, że w najbliższy wtorek uda się wraz z szefem klubu PO Sławomirem Neumannem i innymi współpracownikami do Brukseli. - Będę na szczycie Europejskiej Partii Ludowej; będę z liderami europejskiej chadecji i europejskiej prawicy rozmawiać o następnych scenariuszach - powiedział Schetyna. Z nieoficjalnych informacji PAP z otoczenia szefa PO wynika, że Schetyna ma rozmawiać w Brukseli m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

10.44 Analityk firmy doradczej DNA Rynków Paweł Cymcyk wskazuje, że wiadomość o Brexicie spowodowała na rynkach spore zamieszanie związane z wyprzedażą ryzykownych aktywów, jak akcje, czy niektóre waluty, w tym złoty. Inwestorzy kupują za to uważane bezpieczne waluty, jak dolar, czy frank szwajcarski. O 5 procent zdrożało też złoto, którego uncja kosztuje 1319 dolarów. Paweł Cymcyk uważa, że nastroje mogą się uspokoić dopiero za tydzień. Analityk dodaje, że Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym. Dlatego jej wyjście ze Wspólnoty będzie dla nas niekorzystne. Dodaje jednak, że faktyczny Brexit nastąpi dopiero za kilka lat.

10.39 Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki jest pewny, że problemy na rynkach wywołane wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii, są przejściowe. Jak mówi, zarówno Unia Europejska, jak i Wielka Brytania poradzą sobie z tą sytuacją. Zdaniem Morawieckiego także w Polsce nie powinno być większych "turbulencji", poza kilkoma tygodniami niepewności na rynkach.

10.33 Trzeba zmienić Unię Europejską, to pora przebudzenia - takie opinie wyraża włoski rząd w komentarzach do wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Premier Matteo Renzi napisał na Twitterze: "Musimy zmienić Europę, by uczynić ją bardziej ludzką i sprawiedliwą". "Ale Europa jest naszym domem, jest naszą przyszłością" - dodał szef włoskiego rządu w pierwszej reakcji na doniesienia z Londynu o zwycięstwie zwolenników Brexitu.

Posłuchaj
00:51 Renzi.mp3 Matteo Renzi skomentował wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie. Relacja Marka Lehnerta (IAR)

10.29 Szefowa prawicowej, eurosceptycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), Frauke Petry, z zadowoleniem przyjęła decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE. - Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest sygnałem skierowanym do brukselskiego biura politycznego i jego biurokratycznych przybudówek. Jeżeli UE nie porzuci błędnej drogi i nie zrezygnuje z pseudosocjalistycznego eksperymentu pogłębionej politycznej integracji, to kolejne narody europejskie będą odzyskiwały swoją suwerenność na sposób brytyjski - powiedziała Petry precyzując, że w takim przypadku "doszłoby do dalszych Brexitów".

"Cierpiąca na wodogłowie" Bruksela musi zostać radykalnie zmniejszona - podkreśliła szefowa AfD. - Nadszedł czas na nową Europę - Europę ojczyzn, w której będziemy pokojowo ze sobą handlować, będziemy utrzymywać partnerskie stosunki i szanować swoją suwerenność - oświadczyła Petry.

10.22 - Prezydent USA Barack Obama zapoznał się z wynikami brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej i przeprowadzi w związku z tym konsultacje z premierem Davidem Cameronem - poinformował Biały Dom.

10.18 W Europie została otwarta puszka Pandory - tak dziennikarze w Grecji komentują wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Podkreślają, że tym samym zaczyna się okres wstrząsów politycznych w Unii Europejskiej, chociaż nie brakuje też głosów zadowolenia z decyzji Anglików. Greckie media piszą o zwycięstwie eurosceptyków i zaznaczają, że w niedługim czasie zostanie podniesiona kwestia Szkocji, Północnej Irlandii czy Katalonii. Przypominają, że według części ekspertów, Brexit może pociągnąć za sobą także Grexit - tym bardziej, że rośnie liczba Greków niezadowolonych z polityki Unii Europejskiej i rządów Aleksisa Tsiprasa. Zarówno ci, którzy cieszą się z wyników plebiscytu w Wielkiej Brytanii, jak i ci, którzy obawiają się jego konsekwencji, mówią o tym, że we Wspólnocie potrzebne są zmiany. Musi ona skończyć z polityką oszczędności i pokazać przeciętnemu Europejczykowi bardziej przyjazną twarz.

10.16 We wtorek rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego, który przyjmie rezolucję podsumowującą wynik brytyjskiego referendum i nakreślającą dalsze kroki, jakie ma podjąć Unia Europejska - poinformował szef PE Martin Schulz. Decyzję podjęto na spotkaniu konferencji przewodniczących PE, czyli liderów grup politycznych. - Jesteśmy bardzo zasmuceni decyzją wyborców w Wielkiej Brytanii - powiedział Martin Schulz. - To trudny moment dla UE i dla Wielkiej Brytanii - dodał.

10.04 Minister spraw zagranicznych Finlandii i zarazem przywódca eurosceptycznej partii Finowie Timo Soini oświadczył, że trzeba uszanować wyniki brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE i nie należy karać Wielkiej Brytanii za jego wynik. - Naród wypowiedział się. Jakikolwiek odwet i biadolenie (w negocjacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską) nie wchodzą w grę - podkreślił.

09.55 Szkocka Partia Narodowa (SNP) prawdopodobnie będzie domagać się rozpisania nowego referendum ws. niepodległości Szkocji - zapowiedział były przewodniczący SNP Alex Salmond. Przypomniał, że Szkoci w referendum głosowali za pozostaniem w UE. "Racjonalnym wyjściem dla Szkocji byłoby nigdy nie opuszczać Unii Europejskiej - mówił Salmond stacji Sky News. Jego zdaniem przywódczyni SNP Nicola Sturgeon będzie dążyć do ogłoszenia nowego referendum ws. niepodległości Szkocji.

09.50 - Wynik referendum jest złą wiadomością, ale dziś musimy się skoncentrować na rozwiązaniach; na tym, jak ograniczyć koszty uboczne na kontynencie i w jaki sposób ułożyć relacje Wielkiej Brytanii z UE na przyszłość. Polska jest na to przygotowana - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

09.44 - Za 4 lata Wielka Brytania będzie poza strukturami europejskimi i będzie musiała przełykać grzecznie przepisy europejskie oraz przyjmować imigrantów. Poza tym wielu z nich przybywa tam spoza Unii, dlatego - wbrew obietnicom zwolenników Brexitu - ten problem się nie skończy - mówił w Trójce Marek Rybarczyk, były korespondent mediów w Wielkiej Brytanii.

09.38 Przywódca opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że decyzja podjęta przez Brytyjczyków była podyktowana gniewem z powodu złego traktowania licznych grup społecznych przez kolejne rządy.- Wiele społeczności miało dosyć cięć, strat wywołanych zmieniającymi się realiami gospodarczymi i czuło gniew z powodu zdrady i marginalizowania przez kolejne rządy w bardzo biednych częściach kraju - powiedział Corbyn BBC. Dodał, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbije się na krajowym rynku pracy, czego skutki rząd w Londynie powinien próbować łagodzić. - Należy teraz powołać się na artykuł 50 (traktatu UE), żebyśmy mogli wynegocjować swoje wyjście z Unii Europejskiej – podkreślił.

09.31 Musimy uszanować decyzję Brytyjczyków i jako drużyna pokazać, że przejmujemy kontrolę - w ten sposób wyniki referendum, w którym Wielka Brytania opowiedziała się za wyjściem z UE, skomentował szef frakcji konserwatystów (EKR) w PE Syed Kamall. - Byłem zaskoczony, tak jak większość z państwa, bo wierzę w sondaże, ale Brytyjczycy się wypowiedzieli i musimy uszanować wynik. Musimy teraz rozpocząć negocjacje, pokazać Brytyjczykom, że jako drużyna po głosowaniu (Wielkiej Brytanii) za wyjściem z UE przejmujemy kontrolę - powiedział szef frakcji konserwatystów (EKR) w PE Syed Kamall. Jak podkreślił, ma nadzieję, że wynik referendum będzie dla UE sygnałem ostrzegawczym. - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) od dawna mówili, że Unia nie może funkcjonować tak jak dotychczas, że musi się zreformować - przypomniał.

09.29 - Brexit musi być bodźcem dla szerszych reform w UE - oświadczył premier Holandii Mark Rutte. Wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji Brytyjczyków w czwartkowym referendum, ale podkreślił, że europejska współpraca musi być kontynuowana.

09.26 Po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum, premier David Cameron, który był głównym orędownikiem pozostania w Unii, zapowiedział swoją dymisję. Jak oświadczył podczas wystąpienia przed drzwiami swojej rezydencji na Downing Street, będzie kierował rządem jeszcze przez 3 miesiące.

Cameron powiedział, że brytyjskie społeczeństwo dało jasno wyraz swojej woli. Werdykt jest niepodważalny, gdyż elektorat był w pełni świadom konsekwencji Brexitu, o jakich słyszał wielokrotnie w toku kampanii. Premier starał się uspokoić nastroje. - Chcę zapewnić rynki i inwestorów, że brytyjska gospodarka ma mocne podstawy. Chce też uspokoić Brytyjczyków zamieszkałych w krajach Europy i obywateli unijnych zamieszkałych tutaj, że nie będzie żadnej nagłej zmiany w waszym statusie – podkreślił premier. - Uważam, że kraj wymaga nowego kierownictwa, by poprowadzić go w nowym kierunku powiedział Cameron. Dodał, że zrobi wszystko, by w najbliższych tygodniach i miesiącach ustabilizować "nawę państwową", ale nie powinien być jej kapitanem na nowym kursie.

Zmiana wachty odbędzie się bez wytyczonego z góry kalendarza, ale zakończy się do października.- Negocjacje z Unia Europejską będzie musiał podjąć nowy premier. I myślę, że słusznie będzie, żeby to nowy premier zadecydował, kiedy uruchomić Artykuł 50 i zacząć formalny, prawny proces wystąpienia z Unii Europejskiej - oświadczył David Cameron.

09.17 - To niezwykle emocjonalny i historyczny poranek w Wielkiej Brytanii, która po ponad czterech dekadach wychodzi z Unii Europejskiej - mówi specjalny wysłannik do Londynu Marcin Pośpiech.

09.16 Związek Przemysłu Niemieckiego BDI uznał w decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE za polityczne i ekonomiczne osłabienie Niemiec i całej Wspólnoty. Zdaniem BDI UE musi stać się bardziej konkurencyjna i bardziej atrakcyjna dla obywateli.- Wynik referendum jest dla Europejczyków dzwonkiem alarmowym, przypominającym nam o tym, że UE musi stać się bardziej konkurencyjna - powiedział w Berlinie prezes BDI Markus Kerber. - Decyzja Brytyjczyków osłabia Zjednoczone Królestwo, Unię Europejską i Niemcy zarówno politycznie, jak i gospodarczo - zaznaczył niemiecki przedsiębiorca.

09.15 Osłabienie złotego w wyniku Brexitu nie jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Resort finansów nie widzi powodu do interwencji na rynku walutowym - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak.

09.13 - Brexit oznacza wielkie perturbacje dla polityki Wielkiej Brytanii i dla całego Zjednoczonego Królestwa, a także rodzi wielkie problemy w relacjach Wielka Brytania-Unia Europejska - mówił w "Salonie politycznym Trójki" szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

09.12 - Uważam, że powinniśmy mieć premiera Brexitu - powiedział Nigel Farage, szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w ITV News, dodając że przyszłym szefem rządu powinien być ktoś z prominentnych konserwatystów i działaczy kampanii na rzecz wyjścia W. Brytanii z UE. Jak wskazał, w szranki o stanowisko szefa rządu mogliby stanąć: Michael Gove, Boris Johnson, czy Liam Fox.

09.08 - Prawicowe partie będą chciały iść drogą Wielkiej Brytanii. Myślę, że ważne będą te pierwsze dni, ważne jest też miejsce Polski, rola polskiej polityki zagranicznej, naszych tych pierwszych sygnałów po ogłoszeniu wyników. Europa nie może reagować nerwowo, nie może obrażać się na Wielką Brytanię. Tu trzeba dużo dystansu i dobrego pomysłu, jak minimalizować straty wynikające z tej decyzji - powiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w Radiu ZET.

08.59 We Włoszech ostateczne wyniki referendum w Wielkiej Brytanii przyjęto z zaskoczeniem. "Wygrał Brexit. Londyn żegna się z Europą" - pisze turyńska "La Stampa". Według naczelnego dziennika Maurizio Molinariego, w ciągu jednego dnia zmienił się cały świat. "Corriere della Sera" mówi o historycznym rezultacie głosowania i też ogłasza opuszczenie przez Zjednoczone Królestwo - nie Unii już, ale w ogóle Europy. Największy włoski dziennik podkreśla nieopisaną radość lidera separatystycznej Ligi Północnej Matteo Salviniego, który dziękuje Brytyjczykom za ich wybór. Po czym dodaje: teraz nasza kolej. "Wielka Brytania wychodzi z UE. Wygrywa Brexit z 52 procentami. Europa w szoku" - to tytuł rzymskiego dziennika "La Repubblica".

08.56 Szef Rady Europejskiej powiedział, że decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii to poważny i dramatyczny politycznie moment dla Wspólnoty. - To historyczny moment, ale to nie czas na histerię - dodał Donald Tusk. Powiedział, że przywódcy europejskich rządów są zdeterminowani, by utrzymać jedność Unię złożonej z 27 krajów. - Mój ojciec powtarzał mi - co Cię nie zabije, to Cię wzmocni - powiedział szef Rady Europejskiej.

RUPTLY

08.54 Były szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy nazwał decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej "złym dniem dla Europy". Podkreślił, że w obliczu tego wydarzenia Wspólnota musi pogłębić unię gospodarczą i monetarną. - To zły dzień dla europejskiego marzenia. (...) To co należy teraz zrobić, to pogłębić gospodarczą i monetarną unię. To kierunek, w którym musimy zmierzać w 2018 i 2019 roku - przekonywał Lamy, który na przełomie lat 80. i 90. XX wieku kierował gabinetem politycznym ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacques'a Delorsa.

08.51

08.50 Premier Węgier Viktor Orban za największą naukę wynikającą z brytyjskiego referendum ws. członkostwa w Unii Europejskiej uważa to, że Bruksela powinna usłyszeć głos ludzi. Zdaniem Orbana należy przeanalizować, jakie sprawy miały decydujące znaczenie w brytyjskiej debacie na temat członkostwa. Według niego takim tematem była imigracja. Zaznaczył, że Brytyjczycy szukali odpowiedzi na pytanie, jak przeciwstawić się współczesnej wędrówce ludów, jak zachować własny los w swoich rękach, "jak zachować swoją wyspę". Według niego wygląda na to, że nie byli zadowoleni z polityki i ochrony, jaką w tej sytuacji oferowała im Unia Europejska.

08.43 

08.33 

08.29 - To na pewno będzie inna Unia Europejska. Na pewno to oznacza UE słabszą w relacjach zewnętrznych i wewnętrznych, a Polska traci sojusznika w Unii – komentował brytyjskie referendum w "Sygnałach Dnia" europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

08.24 - To niedobra wiadomość dla Europy i dla Polski - tak minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował prognozy wyników brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE. - Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili" - powiedział Waszczykowski rano w Telewizji Republika. Ocenił, że zapewne "w niedalekim czasie" premier Wielkiej Brytanii David Cameron ustąpi ze stanowiska. - To oznacza wybory. To oznacza dyskusję w samej Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten rozwód z Europą. Zgodnie z procedurami to może trwać kilkanaście nawet lat - powiedział szef polskiej dyplomacji.

08.23 Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault oświadczył na Twitterze, że to smutne, iż Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, ale "Europa dalej trwa i musi zareagować i odzyskać zaufanie ludzi". "To pilne" - podkreślił.

08.22 - Premier David Cameron nie poda się do dymisji - zapewnił minister spraw zagranicznych Philip Hammond. - To, czego potrzebuje teraz kraj, to poczucie kontynuacji i stabilności - powiedział Hammond w telewizji Sky News. Do ustąpienia wezwał Camerona jeden z liderów obozu Brexit, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage. 

08.18 

08.16 Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Według ostatecznych wyników referendum, za Brexitem opowiedziało się 51,9 procent głosujących.

08.07 Europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii to decyzja zła i szkodliwa. - To samookaleczenie Europy, niepewność co do przyszłości, mnożenie się egoizmów, rzecz szkodliwa dla Polski - powiedział deputowany Polskiemu Radiu. Dodał, że Polska potrzebuje stabilnej i racjonalnej Europy, oraz otwarcia rynków. Według europosła PiS, wrogowie Europy to ci, którzy chcą sztywnego federalizmu i ci, którzy stawiają na egoizm narodowy. Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że teraz Europa powinna wyciągnąć wnioski z tego, co się stało. - Głos powinien być racjonalny i hamujący krwawienie. Potrzeba większej wyobraźni. Są takie sfery, gdzie kraje powinny mieć większą swobodę, powinno być więcej szacunku dla odmienności poszczególnych krajów - powiedział europoseł.

08.06 Agencja Standard & Poor's ostrzega przed możliwością obniżenia ratingu Wielkiej Brytanii z poziomu AAA - jeśli Brytyjczycy w referendum zagłosują za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Moritz Kramer, nadzorujący ratingi w S&P, powiedział gazecie "Financial Times", że w tych okolicznościach dotychczasowy rating Wielkiej Brytanii będzie "nie do utrzymania".

08.05 - Informacje napływające z Wielkiej Brytanii rzeczywiści pozbawiają nas złudzeń - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. - Wygląda na to, że jest to smutny dzień dla Europy i Wielkiej Brytanii - dodał niemiecki polityk.

08.04 - To się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy, to jest niedobra wiadomość dla Polski. To oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w Telewizji Republika.

07.58 "Zwycięstwo wolności! Tak jak domagałam się tego od lat, trzeba teraz przeprowadzić takie samo referendum we Francji i w (innych) krajach UE" - napisała Marine Le Pen na Twitterze. Unia Europejska jest coraz bardziej "antydemokratyczna i brutalna" - oświadczył szefowa francuskiego Frontu Narodowego.

07.50 

07.47 "Proszę powiedzcie mi, że śpię, a to wszystko jest sennym koszmarem" - napisał na Twitterze były premier Finlandii Alexander Stubb, który stał na czele rządu w Finlandii w latach 2014-2015. "Z reguły tego typu sytuacje rozwijają się w trzech etapach: 1. kryzys, 2. chaos, 3. suboptymalne rozwiązania. Nie wiem, na którym z nich obecnie się znajdujemy" - dodał. 

07.44 Za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE zagłosowało w referendum ponad 17 milionów wyborców, czyli większość gwarantująca sukces zwolenników Brexitu - podało BBC.

07.33 Szef chadeków w Parlamencie Europejskim uważa, że decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii będzie szkodliwa dla obu stron. "Szanujemy tę decyzję, ale też żałujemy" - napisał na jednym z portali społecznościowych Manfred Weber"To było brytyjskie głosowanie, a nie europejskie" - podkreślił Weber, dodając, że współpraca w Europie to wyraz wiary w możliwości kontynentu. "Chcemy lepszej i mądrzejszej UE. Musimy ponownie przekonać ludzi do Europy" - dodał.

07.30 Nigel Farage zwrócił się do Davida Camerona za pośrednictwem telewizji mówiąc, że stracił on zaufanie Brytyjczyków i powinien jak najszybciej odejść. - Wstaje świt nad niepodległym Zjednoczonym Królestwem - to coś, czemu za wszelką cenę chciałeś zapobiec. Używałeś w tym celu całej swojej władzy i instytucji państwowych. Przegrałeś. Straciłeś zaufanie Brytyjczyków. Odejdź. Odejdź teraz - powiedział.

07.22 - Chcemy odpowiadać za nasz kraj, nasze własne pieniądze, nasze granice i naszą politykę imigracyjną - oświadczył Geert Wilders. Jego ugrupowanie prowadzi w sondażach popularności, a za priorytet w przypadku zwycięstwa w wyborach parlamentarnych postawiło sobie wyprowadzenie Holandii z - jak to ujęto - "totalitarnej" Unii Europejskiej.

07.20 

07.18 Jednoznaczna deklaracja pierwszej minister Szkocji co do losów jej kraju po coraz bardziej prawdopodobnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nicola Sturgeon powiedziała, że "Szkocja widzi swoją przyszłość jako część Unii".

07.13 Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, winnym ewentualnego Brexitu jest sama Bruksela. - Bruksela przez bardzo długi czas żyła w przekonaniu, że każdy rodzaj wątpliwości, co do procesu integracji trzeba zbywać jako nieracjonalny, nieważny, nieistotny, być może nawet głupi. To powoduje fakt tężenia stosunku do Brukseli w tym wypadku, pewnego niezadowolenia, zniecierpliwienia, zniechęcenia - powiedział Konrad Szymański. - Mnóstwo ludzi w Europie ma przekonanie, że Bruksela nie chce ich słuchać - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

TVN24

06.59 Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ocenił w piątek rano decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jako "zły dzień dla Europy".  

06.55 Nerwowe reakcje na rynkach na widmo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Funt w stosunku do dolara jest najsłabszy od 31 lat, a azjatyckie giełdy notują kilkuprocentowe spadki.

RUPTLY

06.48 Nigel Farage, lider brytyjskiej antyunijnej partii UKIP, jest przekonany, że zwyciężą zwolennicy Brexitu.

06.45 - Jeśli okaże się, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to brytyjski rząd "utraci wszelki mandat", by reprezentować interesy mieszkańców Irlandii Północnej - oświadczył przewodniczący partii Sinn Fein, Declan Kearney.

06.39 Przy 72-procentowej frekwencji w referendum, po podliczeniu 25 i pół miliona głosów, Brexit prowadzi o prawie 900 tysięcy. Do przeliczenia pozostaje jeszcze 7 milionów.

Pojawia się też wyraźny wzór, w jaki na mapie okręgów wyborczych układają się żółty kolor za pozostaniem w Unii i niebieski za Brexitem. Walia jest już niemal w całości niebieska, a okręgi na południu, i północy, wschodzie i zachodzie Anglii głosują jeden po drugim przeciwko Unii. Żółty jest tylko Londyn, Szkocja i ponad połowa Irlandii Północnej.

06.25 Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mają już ponad 1,1 mln głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu - informuje w piątek rano BBC. Według prognoz telewizji ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. na rzecz Brexitu.

06.24 Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się w czwartkowym referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - wynika z oficjalnych rezultatów.

W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem W. Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców; danych procentowych na razie nie podano.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że referendum "jasno pokazuje, iż Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej".

06.22 Pełne wyniki referendum powinniśmy poznać około godz. 8.00

06.21

06.13 Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mają 900 tys. głosów przewagi nad przeciwnikami Brexitu - wynika z rezultatów głosowania w 323 z 382 okręgów wyborczych podliczonych w piątek rano.

06.10 Na wieść o przewadze Brexitu zachwiał się kurs funta, który stracił od wczorajszego wieczoru ponad 10%. Spadł również kurs euro.

06.09 Prounijny minister pracy, konserwatysta Steven Crabb powiedział BBC, że w Walii i w Anglii, w starych przemysłowych okręgach białej klasy robotniczej, wielu wyborców nie wierzy po prostu ani Partii Pracy, ani rządowi, gdy mówią, że Unia Europejska jest dla nich dobra.

Antyunijny konserwatysta, Jacob Rees-Mogg tłumaczy to podobnie jako kampanię partyzancką przeciw establishmentowi. Panuje opinia, ze rządzący krajem stracili kontakt z tymi, którzy ich wybrali i widać to w calej Europie. Zdaniem Rees-Mogga to Europa jest zresztą tego przyczyną, bo politycy mają skrępowane ręce z powodu praw płynących z Brukseli.


Posłuchaj
01:00 Posłuchaj relacji Grzegorza Drymera (IAR).mp3 Posłuchaj relacji Grzegorza Drymera (IAR)

 

06.08 W Wielkiej Brytanii rysuje się lekka przewaga Brexitu. Pojawia się też wyraźny wzór, w jaki na mapie okręgów wyborczych układają się żółty kolor za pozostaniem w Unii i niebieski za Brexitem.

Przy 72-procentowej frekwencji, po podliczeniu 25 i pół miliona głosów, Brexit prowadzi o prawie 900 tysięcy. Do przeliczenia pozostaje jeszcze 7 milionów. Ale Walia jest już niemal w całości niebieska, a okręgi na Południu, i północy, wschodzie i zachodzie Anglii głosują jeden po drugim przeciwko Unii. Żółty jest tylko Londyn, Szkocja i ponad połowa Irlandii Północnej.

06.05 Frekwencja w czwartkowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wyniosła 72,2 proc. - podały w piątek rano brytyjskie władze.

Według BBC, w referendum 52 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem, zaś 48 proc. było za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej

06.04 W czwartkowym referendum w Manchesterze i Bristolu wyborcy zagłosowali w przewadze za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale w obu tych miastach, podobnie, jak w Liverpoolu, przewaga nad zwolennikami Brexitu była mniejsza od prognozowanej.

Za pozostaniem w UE opowiedziało się ok. 60 proc. wyborców Manchesteru, jednego z największych okręgów wyborczych i jak przewidywano jednego z najsilniejszych 15 okręgów w kraju opowiadających się za tym właśnie rozwiązaniem. Z przedreferendalnych analiz J.P. Morgan wynikało, że 70 proc. wyborców Manchesteru zagłosuje za pozostaniem W. Brytanii w UE.

Podobna sytuacja ma miejsce w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii, gdzie za pozostaniem w UE zagłosowało 61,7 proc. wyborców, podczas gdy J.P. Morgan prognozowało, że za tym rozwiązaniem opowie się 73,6 proc.

05.57

05.55 Frekwencja w referendum ws. Brexitu wyniosła 72,2 proc. - dane oficjalne

05.46 Po podliczeniu wyników w 309 z 382 okręgów wyborczych, a także częściowych danych z Irlandii Płn., stacja BBC podała prognozę, że w czwartkowym referendum zwyciężyli zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

05.38 W Brukseli i Luksemburgu odbędą się dziś narady w związku z referendum w Wielkiej Brytanii. Spotykają się europosłowie, liderzy unijnych instytucji i europejscy ministrowie, by omówić konsekwencje głosowania na Wyspach. Początek spotkań o 8.00.

05.34 W Wielkiej Brytanii trwa gorączkowe liczenie głosów:

Fot. PAP/EPA/ANTHONY DEVLIN Fot. PAP/EPA/ANTHONY DEVLIN

05.30 Brytyjscy bukmacherzy szacują w piątek rano, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 94 proc. To skutek napływających z kolejnych okręgów wyników wskazujących na przewagę w referendum zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,

05.23 Jeden z liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Nigel Farage, powiedział w piątek, że 23 czerwca, dzień referendum na temat Brexitu, przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii.



To jego reakcja na dane spływające z okręgów wyborczych, wskazujące na zwycięstwo zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii.

Farage, który jest szefem eurosceptycznej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii (UKIP) zażądał od premiera Davida Camerona natychmiastowej dymisji w przypadku zwycięstwa zwolenników Brexitu.

05.15 Rezultatem przewagi  zwolenników wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty jest spadek kursu funta wobec innych walut. 

05.01 Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w połowie z 382 okręgów wyborczych, a także częściowych danych z Irlandii Płn., przewagę w stosunku 51,3 proc. do 48,7 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

4.54 <<<Jak wygląda procedura wyjścia z Unii Europejskiej? Negocjacje mogą trwać parę lat >>>

4.45 Brytyjscy bukmacherzy szacują, że prawdopodobieństwo Brexitu wynosi obecnie 74 proc. To skutek napływających z kolejnych okręgów wyników wskazujących na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,

Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w 171 z 382 okręgów wyborczych i częściowych danych z Irlandii Płn. przewagę w stosunku 51,3 proc. do 48,7 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jeszcze w czwartek wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.

4.33 Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w 132 okręgach wyborczych i częściowych danych z Irlandii Płn. przewagę w stosunku 50,4 proc. do 49,6 proc. mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

58 proc. mieszkańców Liverpoolu w północno-zachodniej Anglii zagłosowało za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, ale ich przewaga nad zwolennikami Brexitu była mniejsza od prognozowanej. Według analizy J.P. Morgan opublikowanej przed czwartkowym referendum, 65,6 proc. mieszkańców Liverpoolu miało głosować za pozostaniem w UE.

Wielka Brytania jest podzielona na 382 okręgi wyborcze.

IAR,PAP,kh,pp,mr