Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 30.10.2016

Komisarz Unii Europejskiej do spraw żywności: CETA nie zagraża bezpieczeństwu żywności

W niedzielę w Brukseli została podpisana umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług.
Posłuchaj
  • Vytenis Andriukaitis: "Bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Mamy swoje, europejskie przepisy bezpieczeństwa żywności i stają się one wzorem na świecie. Na przykład w restauracjach w Nowym Jorku, oni korzystają z europejskich pomysłów - jedzenie jest fit, mięso bez GMO, bez hormonów i bez antybiotyków (...)" (IAR)
Czytaj także

W Polsce mówi się, że jest to zagrożenie dla rolników i na polski rynek trafi tania i niezdrowa żywność. Komisarz Unii Europejskiej do spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenis Andriukaitis nie zgadza się z tą opinią.


Czytaj więcej
ceta 663.jpg
Czytaj więcej o CETA

Zapewnia, że bezpieczeństwo żywności jest w rękach każdego z państw Unii, bo są europejskie przepisy, które zaopiniować muszą wszystkie kraje członkowskie. - Mamy swoje, europejskie regulacje i stają się one wzorem na świecie. Na przykład w restauracjach w Nowym Jorku, oni korzystają z europejskich pomysłów - jedzenie jest fit, mięso bez GMO, bez hormonów i bez antybiotyków to znaczy, że nasze standardy bezpieczeństwa żywności się rozprzestrzeniają - mówił.

Początkowo sprzeciw wobec CETA wyraziła Belgia, po kilkudniowych negocjacjach zgodziła się na porozumienie, dołączając do umowy swoje postulaty.



12 miliardów euro dla Europy?

Porozumienie przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią a Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Bruksela szacuje, że korzyści dla Europy to 12 miliardów euro.

Teraz, po podpisaniu, umowę ma zaakceptować Parlament Europejski i na początku przyszłego roku będzie ona mogła wejść tymczasowo w życie. Wdrożona zostanie tylko część handlowa porozumienia. Część inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji we wszystkich unijnych krajach, co - jak się przewiduje - zajmie kilka lat.

***

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Umowa budziła spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.

 

RUPTLY/x-news

IAR,kh