Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 23.09.2008

PiS popiera projekt PO

Sejm zmiejszy emerytury byłych funkcjonariuszy SB.

Prawo i Sprawiedliwość poprze projekt Platformy Obywatelskiej odbieający przywileje emerytalne funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL. O pracach nad takim projektem pisze dziś "Dziennik". Według gazety emerytury byłych generałów Służby Bezpieczeństwa mogą zmniejszyć się o blisko 4 tysiące złotych.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk komentując doniesienia mediów powiedział, że w Sejmie wciąż nie ma projektu autorstwa PO. Przypomniał, że od grudnia na rozpatrzenie czeka projekt PiS, który zawiera wszystkie regulacje, opisane dziś w prasie. Mularczyk podkreślił jednak, że PiS poprze każdy projekt likwidujący przywileje byłych funkcjonariuszy SB, także projekt Platformy Obywatelskiej. Poseł na konferencji prasowej poprosił nawet klub PO o złożenie tego projektu.

Były likwidator Wojskowych Służb Informacyjnych Antoni Macierewicz powiedział, że kwestia odebrania przywilejów byłym funkcjonariuszom służb PRL jest nierozwiązana od kilkunastu lat. Według niego miarą niesprawiedliwości w Polsce jest fakt, że SB od siedemnastu lat dostają pieniądze za to, że gnębili Polskę i Polaków.


Projekt PiS nie przewiduje odebrania świadczeń funkcjonariuszom, którzy po roku 1990 pozytywnie przeszli weryfikację.

W myśl projektu PO na nowych przepisach najwięcej stracą byli generałowie SB. Ich emerytury zmniejszą się ze średnio z 7300 do 2,5 tysiąca złotych. Natomiast przeciętne świadczenia ponad 10 tysięcy innych oficerów SB spadną nawet do 900 złotych miesięcznie. Zmniejszone emerytury będą mieli nawet pozytywnie zweryfikowani funkcjonariusze dawnych służb, jak były szef UOP generał Gromosław Czempiński czy peerelowski szpieg Marian Zacharski. Lata ich służby w SB będą bowiem naliczane według cywilnych zasad emerytalnych, a nie mundurowych.


O swoje emerytury mogą być spokojni główni autorzy stanu wojennego - generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Obaj mają emerytury wojskowe.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2010 roku, bo aż roku potrzeba, by przeliczyć według nowych zasad emerytury ponad 35 tysięcy byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL.

(IAR, rk)