Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 02.11.2009

Uzgodnią sprawę tarczy?

Minister Radosław Sikorski rozpoczyna trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał m.in. o projekcie tarczy antyrakietowej.
Pocisk antybalistyczny PradyumnaPocisk antybalistyczny Pradyumna(fot. wikipedia)

Jak informuje Polskie Radio rzecznik MSZ, Piotr Paszkowski, najważniejszym punktem wizyty będzie spotkanie z sekretarz stanu Hillary Clinton. - Będzie ona okazją do wznowienia negocjacji strategicznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi – tłumaczy Paszkowski.

Rozmowa, która odbędzie się w środę, będzie dotyczyła tarczy antyrakietowej. Jak mówi Paszkowski do ostatecznych rozwiązań jest jednak jeszcze daleka droga. - Musi minąć wiele rund negocjacji zanim zostanie doprecyzowany udział Polski w projekcie nowej tarczy antyrakietowej – zaznacza rzecznik MSZ.

Tarcza później

Wbrew zapowiedziom Stanów Zjednoczonych tarcza antyrakietowa może powstać w Polsce dopiero w 2018 roku. Początkowo Waszyngton mówił, że pojawi się ona w 2015 roku. W ofercie przekazanej polskiemu rządowi znajduje się propozycja włączenia nie w drugim, ale w trzecim etapie budowy nowej tarczy antyrakietowej. Wtedy w Europie miałyby zostać rozlokowane rakiety SM-3 Blok IIA, czyli powiększona i udoskonalona wersja rakiet SM3 blok I. Informacje te potwierdził oficer prasowy Pentagonu porucznik Bob Mehal.

„Definitywnie chodzi o rakiety SM-3 blok IIA przewidziane do rozmieszczenia w roku 2018 " - napisał w e-mailu do korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. Bob Mehal nie wyjaśnił, skąd wzięła się zmiana amerykańskiej oferty wobec Polski.

Wystąpienia ministra

Podczas swej wizyty minister Sikorski spotka się także z doradcą prezydenta Baracka Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego generałem Jamesem Jonesem oraz szefem senackiej komisji spraw zagranicznych, wpływowym demokratycznym senatorem Johnem Kerrym.

Wcześniej będzie rozmawiał ze Zbigniewem Brzezińskim, znanym amerykańskim politologiem i sowietologiem polskiego pochodzenia.

We wtorek, w pierwszym dniu wizyty w USA, Radosław Sikorski weźmie udział w konferencji poświęconej Partnerstwu Wschodniemu. Chodzi o zainteresowanie Stanów Zjednoczonych unijnym programem wsparcia krajów postkomunistycznych pozostających poza Unią Europejską.

Szef polskiej dyplomacji wygłosi też przemówienia na trzech znaczących konferencjach. We wtorek wystąpi na sympozjum w Instytucie Brookings poświęconym współpracy USA z Europą. Jutro wraz z szefem NBP Sławomirem Skrzypkiem i jednym z jego poprzedników Leszkiem Balcerowiczem będzie uczestniczył w konferencji zatytułowanej "Lekcje z polskiego sukcesu w burzliwym okresie dla gospodarki ".

W środę minister Sikorski wystąpi na zorganizowanej przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych sesji zatytułowanej "Zbieżne i sprzeczne interesy Stanów Zjednoczonych i Europy Centralnej".