Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 16.03.2010

Elektrownia atomowa zapewne w Żarnowcu

W rankingu lokalizacji elektrowni atomowych w Polsce prowadzi Żarnowiec na Pomorzu. Listę podało Ministerstwo Gospodarki. Jako równorzędne przy wyborze miejsca na drugą elektrownię oceniono Wartę-Klempicz, Kopań oraz Nowe Miasto. Polska jest gotowa wydać na nowe siłownie 10 miliardów euro.

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że przy ekspertyzie brano pod uwagę między innymi bezpieczeństwo, kwestie hydrologiczne, sejsmologiczne, elektroenergetyczne, ekologiczne oraz demografię.

Elektrownia atomowa w Żarnowcu miała powstać już w latach 80. XX wieku, wybudowano tam nawet pierwsze betonowe bloki. Pomysł zarzucono jednak z braku środków. Również wielkopolski Klempicz był rozważany jako lokalizacja elektrowni.

W obu tych miejscowościach przeprowadzono gruntowne badania geologiczne i hydrologiczne. Wybór tych miejscowości pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze niezbędne do przeprowadzenia badań.

"Najlepsza lokalizacja"

Prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora uważa, że Żarnowiec to najlepsza możliwa lokalizacja dla elektrowni atomowej w Polsce. Według eksperta, za Żarnowcem przemawia szereg czynników, które decydują między innymi o bezpieczeństwie elektrowni dla otoczenia.

Andrzej Sikora podkreśla, że budowanie elektrowni atomowych będzie dla polskiej gospodarki korzystne, pod warunkiem, że będą one miały odpowiednio dużą moc.

Atom niezwykle wydajny

Reaktory jądowe znajdują się blisko granic Polski – na Ukrainie, w Czechach, Słowacji, na Litwie. We Francji atom stanowi główne źródło wytwarzania energii elektrycznej.

Polska i Białoruś to dziś jedyne państwa regionu bez elektrowni jadrowej. Jednocześnie światowe zasoby ropy i gazu kurczą się. Ropa drożeje. W Polsce kończą się złoża węgla kamiennego, wydobycie brunatnego będzie za małe, a zużucie energii i popyt na nią rośnie.

Specjaliści podkreślają, że energia jądrowa jest niezwykle wydajna i nie powoduje efektu cieplarnianego. Wobec rosnącego zapotrzebowania energetycznego i groźby kryzysu paliwowego jest jedynym rozwiązaniem na skalę globalną. Dlatego na świecie obserwuje się renesans energii jądrowej. Włochy powróciły do idei energii jądrowej mimo, że po tragedii w Czarnobylu ją odrzuciły. Również w Polsce badania opinii publicznej pokazują, że coraz mniej osób boi się energetyki jądrowej.

W przyjętym w 2005 r. programie rządowym założono, że pierwsza Polska elektrownia jądrowa ma powstać w 2020-21 roku. Polska jest również zainteresowana udziałem w budowie nowej siłowni na Litwie.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)