Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 30.03.2010

Spotkania Jana Pawła II z rodakami. Posłuchaj

2 kwietnia, mija 5. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy świata i Kościoła. Ojciec Święty, jak żaden papież w historii, z dumą podkreślał swoją narodowość. Przeżycia wojny i epoki komunizmu, stanowiły dla niego cenne doświadczenia. Papież wskazywał, że przeżywane z wiarą, przynoszą dobro.
Papież Jan Paweł II na lotnisku w GdyniPapież Jan Paweł II na lotnisku w Gdyniźr. Wikipedia

Tradycją pontyfikatu Jana Pawła II były spotkania z rodakami w Watykanie i słowa, któr-e kierował do pielgrzymów po polsku. Papieżowi Polakowi zawdzięczamy też między innymi, tradycję stawiania choinki i budowania szopki na placu św. Piotra z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas audiencji w Watykanie w 2004 roku z okazji Światowego Dnia Chorego, Ojciec Święty, który od wielu już lat sam był cierpiący, zwrócił się do rodaków ze specjalnym przesłaniem:

Z inicjatywy papieża, Środa Popielcowa 2003 roku była dniem modlitwy w intencji pokoju na świecie. Jan Paweł II z zaangażowaniem apelował do Polaków, aby uczestniczyli w misji dla pokoju poprzez modlitwę i post:

W 1983 roku, kiedy komunistyczne władze w Polsce zawiesiły stan wojenny, Jan Paweł II podkreślił podczas uroczystości Zielonych Świąt w Watykanie, potrzebę przemiany ludzkich serc, której w pełni może dokonać Duch Święty:

Jan Paweł II często podkreślał znaczenie niektórych polskich tradycji czy obchodzenia świąt. Uważał, że wnoszą bogactwo do Kościoła powszechnego, ponieważ wyrosły z głębokiej wiary i doświadczeń narodu.

O wyjątkowym charakterze uroczystości Bożego Ciała w Kościele polskim, mówił do rodaków W Watykanie w 1983 roku:

Jan Paweł II zachęcał rodaków do uczestniczenia w adwentowych roratach, a także w nabożeństwie "Gorzkie żale" odprawianym od ponad 300. lat w Polsce w okresie Wielkiego Postu.

W 2004 roku w Watykanie Ojciec Swięty podkreślił, że rozważania podczas "Gorzkich Żalów", pomagają odnaleźć sens męki i śmierci Chrystusa a dzięki temu - każdego cierpienia:

Z okazji święta 3 maja, kiedy obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, papież spotkał się w 1983 roku z rodakami w Watykanie.
W ten szczególny dla Polaków dzień, Jan Paweł II powiedział, że Konstytucja 3 Maja była niezwykłym dokumentem, a w trudnych czasach stała się symbolem dążeń narodu:

W październiku 1982 roku Ojciec Święty w bardzo osobisty sposób mówił do Polaków o modlitwie różańcowej:

Jan Paweł II wprowadził w 1982 roku zwyczaj ustawiania choinki oraz szopki bożonarodzeniowej na placu przed Bazyliką Watykańską. Co roku drzewko pochodzi z innego kraju. W 1997 roku przywieźli je górale z Zakopanego. Papież z radością zauważył, że na placu Świętego Piotra już można odczuć świąteczny klimat:

Papież Benedykt XVI przejął po swym poprzedniku zwyczaj stawiania drzewka bożonarodzeniowego i budowania szopki. W ubiegłym roku choinkę Ojcu Świętemu przywieziono z Belgii.

Obecny papież zwraca się też po polsku do wiernych, którzy przybywają na plac Świętego Piotra z okazji różnych uroczystości.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa(IAR), E.Porycka, E.Leo