Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 05.11.2009

Tusk i ministrowie wyjeżdżają do Paryża

Premier Donald Tusk spotka się w Pałacu Elizejskim z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.
Donald TuskDonald Tuskfot. East News

Rozmowy będą dotyczyć obsady unijnych stanowisk, zbliżającego się szczytu UE w Brukseli, energetyki i ochrony klimatu.

W tym samym czasie w rezydencji Marigny ze swoimi francuskimi odpowiednikami spotkają się: szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk, obrony Bogdan Klich, rolnictwa Marek Sawicki, kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, ochrony środowiska Maciej Nowicki oraz szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. W dwustronnych rozmowach uczestniczyć też będzie wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju energii atomowej.

Będzie deklaracja ws. bezpieczeństwa – treść zastrzeżona

Polska i francuska delegacja podpiszą deklarację w sprawie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. - Dla rządu polskiego to ważne wydarzenie, dowód bardzo bliskich stosunków Polski i Francji i bliskiego zaufania między Tuskiem i Sarkozym - powiedział szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.

Jak dodał, nie może podać szczegółów dwustronnej deklaracji, ponieważ jest to dokument zastrzeżony. Media podawały wcześniej, że Polska chce razem z Francją przeforsować program umocnienia zdolności obronnych UE. Szef unijnej dyplomacji miałby brać udział w posiedzeniach Rady NATO.

Wzmocnienie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obronności ma być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 roku.

Energetyka i stanowiska w Unii

Polska i Francja podpiszą też deklarację dotyczącą kwestii energetycznych. - Oba kraje chcą, aby prace nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu zostały zakończone do marca 2010 roku - poinformował Dowgielewicz. Jak ocenił, Polska pozyskała w tej sprawie poważnego sojusznika.

Kolejny temat rozmów Tuska z Sarkozym to sytuacja w UE po podpisaniu przez czeskiego prezydenta Vaclava Klausa Traktatu z Lizbony. Szef UKIE podkreślił, że decyzja w sprawie poparcia Polski dla poszczególnych kandydatów należy do Donalda Tuska. - Nie sądzę, aby była taka potrzeba, aby już dziś Polska musiała w tej sprawie składać deklaracje - pokreślił.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zapowiedział, że PE jest gotów do przesłuchań kandydatów do nowej Komisji Europejskiej, która będzie zatwierdzona na podstawie nowego Traktatu. Nieoficjalne źródła w Brukseli potwierdziły, że już około 20 państw zgłosiło Barroso kandydatów na komisarzy w nowej KE. Polskim kandydatem jest Janusz Lewandowski. Swych kandydatów nie podały jeszcze m.in. Szwecja, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Holandia i Dania.

PAP, ag