Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 04.05.2010

Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Rosji

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że w sobotę - w przeddzień obchodów zakończenia II wojny światowej - spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

"Strona rosyjska zaproponowała spotkanie z Dmitrijem Miedwiediewem w sobotę (8 maja). Bardzo liczę na to spotkanie jako ważne nie tylko z punktu widzenia wspólnego uczestnictwa w obchodach zwycięstwa nad hitleryzmem, ale również ważne z punktu widzenia relacji polsko-rosyjskich" - powiedział marszałek Sejmu we wtorek dziennikarzom po ceremonii wręczenia nominacji sędziowskich w Belwederze.

Jak dodał, istotnym wydarzeniem podczas jego wizyty w Moskwie będzie wręczenie polskich odznaczeń obywatelom rosyjskim. Poinformował, że uhonorowani zostaną ci, którzy "mają ewidentne zasługi z punktu widzenia walki z kłamstwem katyńskim".

18 kwietnia, w dniu pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, podczas rozmowy z Miedwiediewem Komorowski mówił m.in. o wykonaniu testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odznaczeniu przedstawicieli rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, które działa na rzecz ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej. Prezydent Lech Kaczyński miał odznaczyć członków Memoriału 10 kwietnia podczas uroczystości w Katyniu. Samolot, którym polska delegacja udawała się do Katynia, rozbił się przy podchodzeniu do lądowania.

"Obie strony przykładają dużą wagę do tego spotkania"

Komorowski poinformował, że podczas wizyty w Moskwie wręczy także odznaczenia "dla obywateli rosyjskich zasłużonych w akcji ratowniczej po katastrofie pod Smoleńskiem".

Zaznaczył, że "obie strony przykładają dużą wagę do tego spotkania, ale również inwestują sporo jeśli chodzi o tworzenie klimatu sprzyjającego budowie współpracy polsko-rosyjskiej, przekroczenia barier wyznaczonych przez zbrodnię katyńską i kłamstwo katyńskie". "Nastraja to optymistycznie, jeśli chodzi o perspektywę relacji polsko-rosyjskich" - ocenił marszałek.

W poniedziałek Komorowski mówił, że tematami rozmowy z prezydentem Rosji będą m.in. Katyń i śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. 9 maja Komorowski weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej.

"Decyzja jest już podjęta"

Bronisław Komorowski zapowiedział, że w środę wręczy nominację na nowego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komorowski pytany o to, czy nominacje otrzyma generał Mieczysław Cieniuch powiedział, że nie jest dobrym zwyczajem przedwczesne ujawnianie takich informacji. Marszałek Sejmu zapowiedział też, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi powoła nowego dowódcę Sił Powietrznych i dowódcę operacyjnego Sił Zbrojnych.
Ciągłość władzy i państwa

Wcześniej Bronisław Komorowski wręczył w Belwederze nominacje sędziowskie. Podkreślił, że pod nominacjami widnieje podpis zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski dodał, że tragedia pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent, pokazała zdolność naszego kraju do przetrwania sytuacji kryzysowej i do zapewnienia ciągłości funkcjonowania państwa - także jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości. Marszałek Sejmu powiedział, że wręczając akty nominacyjne zaznaczył tę ciągłość władzy i państwa.

Marszałek Sejmu przypomniał starą anegdotę o młynarzu, który w sporze z królem liczył na sprawiedliwych sędziów i podkreślił, że misja sędziego wiąże się z ogromną władzą i odpowiedzialnością.

Uroczystości wręczenia nominacji będą odbywały się w Belwederze, dla - jak podkreślił - Komorowski uszanowania żałobnej atmosfery panującej w Pałacu Prezydenckim.

"Pośpiech przy wyborze prezesa NBP nie jest wskazany"

Bronisław Komorowski uważa, że konsultacje w sprawie nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego powinny przebiegać w spokoju. "Pośpiech nie jest tu wskazany" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami marszałek Komorowski.

Marszałek Komorowski podkreślił, że osobiście ma już sprecyzowane wymagania, jakie powinien spełniać przyszły prezes banku centralnego.

Marszałek Komorowski dodał, że myśli o kilku kandydaturach, ale najważniejsze jest, żeby przyszły prezes uzyskał akceptację w parlamencie. Do posłów bowiem należy decydujący głos w sprawie powołania nowego prezesa NBP. Prezydent tylko zgłasza kondydata.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP