Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 28.05.2010

Poprawia się sytuacja powodziowa. Fala w Słubicach

Poprawia się sytuacja powodziowa na Podkarpaciu, w województwie pomorskim, mazowieckim i łódzkim - informuje MSWiA. Natomiast w nocy w Słubicach na granicy województw lubuskiego i zachodniopomorskiego spodziewana jest fala kulminacyjna. Potem przemieści się ona na teren województwa zachodniopomorskiego.

W Lubuskiem obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i czterech powiatów: międzyrzeckiego, gorzowskiego, sulęcińskiego i strzelecko-drezdeneckiego. W powiatach zielonogórskim, gorzowskim i słubickim trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych i budowa zapór. Miejscowe służby są w kontakcie ze stroną niemiecką, która zadeklarowała pomoc.

Na Lubelszczyźnie w najbardziej poszkodowanej przez powódź gminie Wilków woda opada bardzo powoli. Częściowo lub całkowicie nieprzejezdnych jest większość dróg w gminie i najbliższej okolicy. Drogi krajowe są przejezdne. Ograniczony jest przejazd drogą wojewódzką nr 824 na terenie miejscowości Józefów.

W Wielkopolsce został zmniejszony zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Pozwoli to na odciążenie między innymi tych nadwarciańskich gmin, które od zeszłego tygodnia zmagają się z wysoką falą powodziową. Fala powodziowa w Poznaniu w południe przekroczyła wysokość 600 cm. Zgodnie z prognozami IMGW Warta do końca weekendu może podnieść się do poziomu 660 cm. Przy przekroczeniu wysokości 640 cm na wodowskazie wyłączona zostanie część biologiczna centralnej oczyszczalni ścieków w Koziegłowach.

W Małopolsce stan alarmowy przekroczony jest w jednym miejscu na Szreniawie. W Jawiszowicach (granica województw małopolskiego i śląskiego) poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 4 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, 3 powiatach i 15 gminach. W wielu miejscach podmyta przez wodę ziemia osuwa się i uszkadza budynki - tak jest między innymi w Kalwarii Zebrzydowskiej (powiat wadowicki) oraz w gminie Czchów (powiat brzeski).

W województwie pomorskim sytuacja poprawia się. Nie występuje zagrożenie epidemiologiczne dla pomorskich kąpielisk oraz wody wiślanej.

Na Podkarpaciu poziomy wód obniżają się. O godzinie 15.00 wojewoda odwołał pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Tarnobrzega i gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim. Problemem jest natomiast osuwanie się ziemi. Zagraża ono 97 budynkom.

W województwie łódzkim w dorzeczu Bzury poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, w zlewni Pilicy do strefy stanów ostrzegawczych, zaś w zlewni rzeki Warty nadal utrzymuje się w strefie stanów alarmowych. W dalszym ciągu na terenie 20 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Na Śląsku nadal poważana sytuacja jest w Bielsku Białej. Woda podmyła tam mury oporowe w korycie kilku rzek: Białej, Wapienicy i potoku Olszówka. W powiecie raciborskim w miejscowości Turze uruchomiona została przepompownia.

W miejscowościach: Kuźnia Raciborska, Nędza, Lasaki wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)