Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Karol Kozłowicz 14.02.2019

Ambasada RP reaguje na słowa amerykańskiej dziennikarki. "To Polska została zaatakowana"

Ambasada Polski w USA zareagowała na słowa amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell z telewizji MSNBC, która w swej relacji z Warszawy powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi "walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Na twitterze polskiej placówki dyplomatycznej został umieszczony wpis podkreślający, że podczas drugiej wojny światowej to Polska została zaatakowana i okupowana przez Niemcy.

"Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec" - napisała polska ambasada na Twitterze.

Do publicznych przeprosin i odwołania "rażącego stwierdzenia" wezwał dziennikarkę Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

Jest doświadczoną dziennikarką

W środowej relacji z Warszawy Andrea Mitchell z telewizji MSNBS powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi. 

Andrea Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem Mikiem Pencem, w którym rozmawiała między innymi o konferencji bliskowschodniej i o NATO. Podjęła też temat kontrowersyjnej wypowiedzi członkini Kongresu Ilhan Omar na temat proizraelskiej polityki USA - wypowiedzi, która została uznana za antysemicką.

Mitchell zauważyła wówczas, że w programie podróży wiceprezydenta Pence’a jest wizyta pod Pomnikiem Bohaterów Getta. "Wiceprezydent wraz z żoną odwiedzą miejsce powstania polskich Żydów w warszawskim getcie, które trwało miesiąc przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi" - powiedziała dziennikarka podczas relacji na żywo, która najprawdopodobniej nie była wcześniej przygotowana.

72-letnia Andrea Mitchell jest doświadczoną i uznaną dziennikarką. Od lat obsługuje najważniejsze wydarzenia polityczne w USA. Ma jednak na koncie kilka kontrowersji. Na przykład w 2008 roku użyła wobec wyborców z prowincji pejoratywnego określenia „rednecks” czyli wieśniacy. Później publicznie przeprosiła za wpadkę, przyznając, że powiedziała "coś głupiego". 

CBS News mówiła o "polskich obozach"

To kolejna w ostatnim czasie "wpadka" amerykańskiech dziennikarzy w odniesieniu do Polski i jej udziału w II wojnie światowej.

27 stycznia na twitterowym koncie CBS News pojawił się materiał wideo związany z obchodzoną tego dnia rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

"Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" - wyjaśniał jeden z napisów w opublikowanym filmiku.

Po reakcji polskiego konsula, stacja CBS News poinformowała na Twitterze o sprostowaniu, podkreślając: "Nie było polskich obozów śmierci. Auschwitz był obozem nazistowskich Niemiec w okupowanej Polsce". Stacja zamieściła też wideo z poprawioną wersją napisów. 

paw/