Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Paweł Kurek 09.09.2019

"Iskra Pamięci" - zapal znicz dla ofiar zbrodni katyńskiej

Pierwsze znicze w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej zapłonęły na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji akcji "Iskra Pamięci". To wspomnienie polskich obywateli, żołnierzy wojska polskiego i policji, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w lesie katyńskim.
Wideo
  • Zapowiedz Iskra Pamięci cms.mp4
Posłuchaj
  • Uczestnicy "Iskry Pamięci" o wydarzeniu (IAR)
Czytaj także

Zdaniem niektórych uczestników wydarzenia, wciąż za mało mówi się o zbrodni katyńskiej, na przykład na lekcjach historii.

- Jeden z moich wujków zginął w Katyniu. Muszę dbać o pamięć - podkreślił jeden z mężyczyzn.

- Ważne to jest dla przyszłych pokoleń i dla utrwalenia historii Polski. To są sprawy patriotyzmu - dodała starsza kobieta, która przyszła na Plac Piłsudskiego w Warszawie.

Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny przetrwała do dziś. Podczas wydarzenia będą się odbywać koncerty, spotkania z kombatantami, będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych.

ISKRA pamieci.jpg
20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Po zmroku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie rozpalonych 20 tys. zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. W taki sposób uczestnicy "Iskry Pamięci" będą mogli oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak podkreślił, że w wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy 14 września będą w Warszawie lub w Zamościu. W obu tych miastach odbędą się bliźniacze imprezy.

- Zapalmy wspólnie znicze dla ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę - zapraszał prezes spółki.

"Rachunek wdzięczności"

Piotr Woźniak dodał, że "Iskra Pamięci" jest elementem szerszej akcji pt. "Rachunek wdzięczności", której koordynatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

- W ramach "Rachunku wdzięczności" zwolniliśmy z opłat za gaz ponad 500 osób, w tym Powstańców Warszawskich oraz rodziny osób strajkujących w kopalni "Wujek". W tym roku najprawdopodobniej obejmiemy też tą akcją kombatantów II wojny światowej - tłumaczył.

Warszawa i Zamość

"Iskra Pamięci" odbywa się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w godzinach 14.00 - 21.00. Do wieczora stołeczny Plac Piłsudskiego wypełni się w sumie dwudziestoma tysiącami świateł. To liczba symboliczna, upamiętniająca dwudziestu tysięcy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. recytowanie listów wywiezionych do lasu katyńskiego żołnierzy, które napisali do swoich rodzin.

Podobne wydarzenie odbędzie się tego samego dnia na rynku Zamościu.

Inicjatywie patronuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl/IAR