Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Błaszczyk 25.10.2019

Dania: jest zgoda rządu na Baltic Pipe. Chodzi o 133 km rurociągu

Duński rząd wyraził zgodę na budowę podmorskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Ma on umożliwić dostawy do Polski gazu ziemnego z Norwegii. Wydane zezwolenie obejmuje oba odcinki gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, znajdujące się na obszarze morskim Danii.
Posłuchaj
  • Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień: zgoda duńskiego rządu to kluczowy element w realizacji projektu (IAR)
  • Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień: budowa gazociągu powinna rozpocząć się wiosną przyszłego roku (IAR)
Czytaj także
  • Duński rząd zgodził się na budowę dwóch podmorskich odcinków Baltic Pipe
  • Zgoda była konieczna, bo rzeczone odcinki przebiegają przez duński obszar morski
  • - To kluczowy element w realizacji projektu - powiedział prezes GAZ-SYSTEM, polskiego operatora infrastruktury gazowej
  • Zgoda Kopenhagi to pierwszy z trzech etapów uzyskiwania pozwoleń na budowę Baltic Pipe
  • Jeszcze w tym roku planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej dla gazociągu na polskim obszarze morskim
PGNiG-1200x1200_01a01.jpg
Sprawdź, jakie są różnice między LNG, CNG i LPG

Jeden odcinek będzie prowadził od linii brzegowej nad Zatoką Faxe do granicy szwedzkiego obszaru morskiego, a drugi od szwedzkiego obszaru morskiego, przez obszar morski Danii wokół wyspy Bornholm, aż do obszaru morskiego Polski.

Pozwolenia na 133 km rurociągu

Łącznie gazociąg na obu odcinkach będzie miał długość około 133 kilometrów. Jak informuje operator gazociągów przesyłowych, firma GAZ-SYSTEM, otrzymanie zezwolenia w Danii jest pierwszym z trzech etapów uzyskiwania wszystkich wymaganych pozwoleń dla gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bezpieczeństwo energetyczne. Kilkadziesiąt miliardów złotych na inwestycje

Jeszcze w tym roku spodziewane jest uzyskanie decyzji środowiskowej, dotyczącej tego elementu inwestycji w polskich obszarach morskich i obejmującego również wyjście gazociągu na ląd.W międzyczasie planowane jest także uzyskanie stosownego zezwolenia w Szwecji, analogicznego do pozwolenia wydanego w Danii.

"Kluczowa" zgoda Duńczyków

Prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień powiedział, że "zgoda duńskiego rządu na budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe to kluczowy element w realizacji projektu". - Jest to pozwolenie na budowę zintegrowane z decyzją środowiskową, dotyczące obszaru morskiego. GAZ-SYSTEM zaplanował w dokumentacji szereg rozwiązań technologicznych minimalizujących wpływ gazociągu na otoczenie - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Naimski: nie przedłużymy kontraktu gazowego z Rosją, uzyskamy wolność. Potrzebujemy jeszcze trzech lat

Budowa gazociągu Baltic Pipe ma się rozpocząć w przyszłym roku. Od października 2022 roku ma nim być transportowany gaz ziemny ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym. Gazociągiem będzie można transportować do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.


mbl