Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 31.10.2019

Odmowa przyjęcia przez Polskę uchodźców. Jest opinia TSUE

Polska złamała unijne prawo, odmawiając przyjęcia uchodźców zgodnie z europejskim programem relokacji - taka jest opinia rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Eleanor Sharpston stwierdziła, że zobowiązaniom państw członkowskich uchybiły także Czechy i Węgry.
Posłuchaj
  • Rzecznik generalna Trybunału UE - Polska złamała prawo odmawiając przyjęcia uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

shutterstock_migranci-1200.jpg
14 państw unijnych zgodziło się na mechanizm solidarnościowy związany z relokacją imigrantów

To tylko sugestia dla sędziów, którzy nie muszą jej wziąć pod uwagę, ale w większości przypadków posiłkują się opiniami rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń. Postanowienia unijnego Trybunału w tej sprawie możemy się spodziewać za kilka miesięcy.

Sprawa dotyczy niezrealizowanego programu relokacji z jesieni 2015 roku. Wtedy większość krajów zdecydowała o przyjęciu przez Unię Europejską 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Program był rozpisany na dwa lata. Mimo jego zakończenia Komisja Europejska pod koniec 2017 roku skierowała pozwy przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom argumentując, że odmowa przyjęcia uchodźców była złamaniem unijnego prawa.

Dziś rzecznik generalna przyznała rację Brukseli. Odrzuciła argumenty rządów w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, które tłumaczyły odmowę przyjęcia uchodźców kwestiami bezpieczeństwa i ochroną porządku publicznego.

Rozwiązywanie w duchu współpracy i wzajemnego zaufania

- Wspomniane państwa członkowskie nie mogą powoływać się na swoje obowiązki w zakresie utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, aby odmówić zastosowania wiążącego aktu prawa Unii, z którym się nie zgadzają - brzmi opinia rzecznik generalnej.

Według brytyjskiej rzecznik generalnej, nawet jeśli omawiany mechanizm był nieskuteczny, gdyż zmuszał państwa członkowskie do weryfikacji wielu osób w krótkim czasie, tego rodzaju praktyczne problemy każdorazowo muszą być rozwiązywane w duchu współpracy i wzajemnego zaufania.

- Wspomniany duch współpracy i wzajemnego zaufania powinien mieć pierwszeństwo przy przeprowadzaniu procedury relokacji - podkreśliła rzecznik generalna Trybunału i zwróciła uwagę na trzy ważne aspekty prawa Unii: zasadę praworządności, obowiązek lojalnej współpracy i zasadę solidarności.

dn