Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Szewczuk 19.01.2020

Unijni politycy zadowoleni z wyników konferencji na temat Libii

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji z zadowoleniem przyjęli rezultaty międzynarodowej konferencji w Berlinie na temat Libii. "To dobra wiadomość dla tego kraju" - podkreślili Ursula von der Leyen i Josep Borrell we wspólnym oświadczeniu.
Posłuchaj
  • Przewodnicząca KE i szef dyplomacji UE o wynikach konferencji nt. Libii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Politycy napisali w nim, że Unia Europejska zobowiązała się odgrywać istotną rolę we wdrażaniu postanowień berlińskiej konferencji.

"Jedynym rozwiązaniem dla w Libii jest nadzorowany przez ONZ proces pokojowy"

Jej uczestnicy zgodzili się przestrzegać embarga ONZ na dostawy broni do Libii i zaprzestać militarnego wspierania walczących stron. "Zastanowimy się jak najlepiej przyczynić się do monitorowania zawieszenia broni i przestrzegania embarga na dostawy sprzętu wojskowego" - głosi oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Produktywny dialog". Szef dyplomacji UE spotkał się z wiceprezydentem USA

Ursula von der Leyen i Josep Borrell poinformowali, że rezultaty konferencji zostaną omówione w poniedziałek, na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. W oświadczeniu jest także potwierdzenie stanowiska Unii, że jedynym rozwiązaniem dla kryzysu w Libii jest nadzorowany przez ONZ proces pokojowy.

"Pierwszy, znaczący krok"

Przewodnicząca Komisji i szef unijnej dyplomacji podkreślili, że Unia Europejska zaangażowała się ostatnio w rozmowy z libijskimi, regionalnymi i międzynarodowymi partnerami na rzecz zawieszenia broni i wznowienia politycznego procesu. "Dziś postawiony został pierwszy, znaczący krok, ale wiele pracy jest jeszcze do zrobienia" - czytamy w oświadczeniu Ursuli von der Leyen i Josepa Borrella.

niemcy libia 1200.jpg
Niemcy: konferencja ws. Libii z udziałem mocarstw i walczących stron

W berlińskiej konferencji wzięli udział między innymi kanclerz Niemiec, szef amerykańskiej dyplomacji, a także prezydenci Rosji, Francji i Turcji, oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch. Do Berlina przyjechali także przywódcy dwóch walczących ze sobą obozów w Libii - premier rządu jedności narodowej Fajiz as-Saradż oraz dowódca antyrządowych wojsk, generał Chalifa Haftar.

msze