Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Barański 25.03.2020

MSZ: Polska nie blokuje tranzytu produktów zaopatrzenia medycznego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że doniesienia o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego są nieprawdziwe. Zaapelowało jednocześnie o weryfikowanie u właściwych służb RP prawdziwości doniesień rozpowszechnianych przez źródła zagraniczne.

W związku z coraz częściej pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego stanowczo podkreślamy, że doniesienia te są nieprawdziwe - informuje resort dyplomacji.

"Produkty medyczne zamówione mogą bez przeszkód przejechać tranzytem przez terytorium RP"

MSZ podkreśla, że kwestie wywozu z Polski określonych produktów medycznych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> KGHM sprowadzi z Chin do Polski m.in. kombinezony, maseczki i respiratory

- Zgodnie z treścią tego rozporządzenia ograniczenia wywozowe dotyczą wyłącznie produktów produkowanych na terytorium Polski lub zakupionych przez polskiego przedsiębiorcę w celu dalszej redystrybucji. W tym przypadku przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca swojego zamieszkania zamiarem wywozu lub zbycia poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Takie zgłoszenie wojewoda niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Te regulacje mają na celu zagwarantowanie, by rodzima produkcja w pierwszej kolejności zabezpieczała przed zagrożeniami epidemiologicznymi na terytorium RP - podkreśla resort.


MSZ podkreśla, że w odniesieniu do produktów będących w tranzycie co do zasady nie stosuje się takich restrykcji.

- Wobec powyższego określone w ww. rozporządzeniu produkty medyczne zamówione przez jedno państwo w innym państwie trzecim mogą bez przeszkód przejechać tranzytem przez terytorium RP – za okazaniem listu przewozowego i faktury wskazującej, że produkty nie pochodzą od polskiego przedsiębiorcy jako zbywcy - podkreśla MSZ.

- Apelujemy o uprzednie weryfikowanie u właściwych służb RP prawdziwości doniesień rozpowszechnianych przez źródła zagraniczne, co pozwoli na wyeliminowanie z przestrzeni publicznej fałszywych informacji, które w oczywisty sposób negatywnie wpływają na wizerunek Polski - dodaje w komunikacie resort spraw zagranicznych. 

PAP/PR24