Logo Polskiego Radia
PAP
Rafał Kowalczyk 15.08.2010

"Czuje dumę ze zwycięstwa Polaków z roku 1920"

Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że z trudno mu ukryć wzruszenie w chwili, gdy jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych ale też syn, wnuk i potomek wielu pokoleń żołnierzy, może klękać przed sztandarem Wojska Polskiego.
Bronisław KomorowskiBronisław Komorowskifot. east news

Jak mówił, z dumą wspomina pierwszą defiladę po przemianach - w 1992 roku, w której udział brali kombatanci oraz przedstawiciele władz polskich na wychodźstwie oraz swoich poprzedników, którzy na Placu Piłsudskiego czcili przywrócone święto 15 sierpnia.

Jak mówił, w tym miejscu czuje dumę ze zwycięstwa Polaków z roku 1920. Bronisław Komorowski zaznaczył, że Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem dobrej służby, gotowości do poświęceń obecnego pokolenia, ale też pomnikiem dla wszystkich pokoleń , którzy stracili życie w walce o ojczyznę.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych

Prezydent Bronisław Komorowski przybył tuż przed południem na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Podczas uroczystości prezydent przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi.

Zgodnie z nowym ceremoniałem wojskowym trasę z Pałacu Prezydenckiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent pokonał w asyście Szwadronu Kawalerii WP.

"Historia wojska to historia narodu"

Klich Minister obrony narodowej Bogdan Klich podkreślił, że 15 sierpnia to data upamiętniająca jedno z najważniejszych zwycięstw - Bitwę Warszawską, która obroniła drugą polską niepodległość.

Jak mówił, polscy żołnierze od wieków z poświęceniem stoją na straży integralności i wolności naszego kraju. Szef MON dodał, że historia wojska to historia narodu. A po 1989 - podkreślał - gdy dokonała się wielka przemiana systemowa, dotyczyła ona także polskiej armii. Bogdan Klich zaznaczył, że przemiany te prowadziły do demokracji i odzyskania suwerenności.

Minister wyjaśnił, że w ciągu dwóch dekad, wojsko zostało odpartyjnione, wprowadzona też została demokratyczna i cywilna kontrola nad wojskiem. Dodał, że odbudowana też została historyczna ciągłość wielowiekowej tradycji wojskowej. "Nasza armia utrzymała swój społeczny autorytet w kraju i za granicą" - mówił na Placu Piłsudskiego minister Klich.

Nominacje dla wojskowych

Awanse generalskie odebrało w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza dziesięciu oficerów Wojska Polskiego, a także czterech z policji, dwóch z Państwowej Straży Pożarnej oraz jeden ze Straży Granicznej.

Na najwyższy w wojsku polskim stopień generała mianowany został szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mieczysław Cieniuch. Generałami broni zostali Zbigniew Głowienka i Edward Gruszka.

Prezydent nominował również trzech generałów dywizji: Jerzego Biziewskiego, Leszka Cwojdzińskiego oraz Janusza Lalkę. Generałami brygady zostali pułkownicy: Wiesław Grudziński, Stanisław Olszański, Krzysztof Parulski i Kazimierz Wójcik.

Bronisław Komorowski awansował policjantów. Nadinspektorami zostali inspektorzy Adam Mularz, Józef Gdański i Ryszard Szkotnicki. W straży pożarnej generałem brygadierem został Wiesław Leśniakiewicz, a nadbrygadierem Piotr Kwiatkowski. W Straży Granicznej na stopień kontradmirała awansowano Piotra Stockiego.

Dzień 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie przypada 15 sierpnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP,rk