Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Bączek 21.01.2021

Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Sejm niemal jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, którzy w latach Holokaustu ratowali Żydów przed eksterminacją z rąk niemieckiej III Rzeszy.
1200_Ładosia_PAP.png
Ratowali Żydów, nie bacząc na konsekwencje. Sejm chce uhonorować Grupę Ładosia

Swą nazwę grupa wzięła od nazwiska ambasadora Aleksandra Ładosia, kierującego polskim poselstwem w Szwajcarii. Za przyjęciem uchwały głosowało 446 posłów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Czytaj także:

Polsko-żydowska grupa w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.

Posłuchaj
00:52 10861852_1.mp3 Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia - relacja Karola Darmorosa (IAR)
1200_Yad_Vashem_EN.png
"Wyraz bezgranicznej wdzięczności". Żydowska fundacja wesprze polskich Sprawiedliwych

"Korzystając ze statusu dyplomatycznego przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej, za wiedzą i wsparciem Rządu RP na Uchodźstwie i we współpracy z organizacjami żydowskimi, w tym Światowym Kongresem Żydów potajemnie zorganizowali jedną z największych w czasie II wojny światowej akcji fabrykowania paszportów i przerzutu ich do osób w gettach i obozach" - napisano w uchwale.

W toku prac parlamentarnych przyjęto poprawkę zmieniającą tytuł i treść uchwały. Pierwotnie miała ona honorować wyłącznie samego Aleksandra Ładosia. Jednak ostatecznie dokument jest hołdem dla całej grupy. Oprócz polskiego ambasadora stanowili ją - jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul fałszujący paszporty Konstanty Rokicki, pracownik poselstwa Juliusz Kühl oraz liderzy organizacji żydowskich Abraham Silberschein i Chaim Eiss.

Do początku 2020 r. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tys. 200 Żydów, których Grupa Ładosia próbowała ratować. Ocalono co najmniej kilkuset z nich.

pb