Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 27.10.2010

Kopacz o reformie: "to dobry początek"

Ewa Kopacz przedstawiła w Sejmie pakiet projektów ustaw, reformujących służbę zdrowia.
Ewa Kopacz w SejmieEwa Kopacz w Sejmiefot. PAP

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w Sejmie, że przyjęcie proponowanego przez rząd pakietu ustaw medycznych będzie zwycięstwem pacjentów i zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia.

Ewa Kopacz zaprezentowała w Sejmie rządowy projekt pakietu ustaw zdrowotnych. Minister podkreśliła, że przedstawia pomysł na kompleksową naprawę służby zdrowia. Dodała, że zmiany w systemie zdrowia będą trwać latami, ale Sejm powinien zrobić "dobry początek".

Długi i staże

Ewa Kopacz mówiła, że zmiany proponowane przez rząd doprowadzą do by pacjenci nie czekali zbyt długo na świadczenia zdrowotne, a listy oczekujących będą uporządkowane. Podkreśliła, że już teraz po weryfikacji oczekujących do niektórych zabiegów, okazało się że kolejki do nich są o dwie trzecie krótsze.

Minister broniła też swoich pomysłów w sprawie zmian w edukacji lekarzy - tak by staż lekarski był włączony w szósty rok studiów. Dodała, że Polska jest jedynym krajem, który płaci studentom za staż. Ewa Kopacz zaznaczyła w Sejmie, że polska służba zdrowia nie jest w tragicznej sytuacji. Przypomniała, że Polska jest jednym z liderów pod względem dostępności do niektórych nowoczesnych urządzeń diagnostycznych.

Szefowa resortu zdrowia wspomniała także o planie przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego wymusi. Dodała, że przekształcenie wiążące się z oddłużeniem to oferta dla odważnych, a nie obowiązek. Podkreśliła, że obecnie 75 procent długów generuje 25 procent szpitali.

Twarde negocjacje

Kopacz zadeklarowała, że w polityce refundowania leków nie będzie bać się koncernów farmaceutycznych, a jej celem jest by pacjent jeszcze mniej dopłacał do leków. Dodała, że do tej sytuacji ma prowadzić między innymi wprowadzenie sztywnych cen i twarde negocjacje z koncernami.

Mówiąc o informatyzacji służby zdrowia, Kopacz podkreśliła że do tej pory dzięki lepszej analizie informacji w NFZ odkryto na przykład lekarzy, którzy "pracują" 48 godzin na dobę.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów ustaw: o działalności leczniczej, o refundacji leków, o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz nowelizacje ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o zawodach lekarza i lekarza dentysty i prawa farmaceutycznego.

rk