Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 02.11.2010

Dzień modlitwy za dusze zmarłych. Zaduszki

2 listopada Kościół katolicki modli się za wszystkich zmarłych. Wielu wiernych odwiedza groby swoich bliskich.
Dzień modlitwy za dusze zmarłych. Zaduszkifot. Wikipedia

Ksiądz Stanisław Szlassa podkreśla, że początek listopada to dla wielu osób czas bardzo trudny. Wizyta na cmentarzu przywołuje trudne wspomnienia, a dla niektórych osób może być wciąż bardzo bolesnym doświadczeniem. Duszpasterz przypomina, że nieprzypadkowo od dawna na najtrudniejsze pytania dotyczące śmierci ludzie poszukiwali odpowiedzi w wierze.

Marianin przypomina, że śmierć dla chrześcijanina nie jest tylko smutnym wydarzeniem. Z duchowego punktu widzenia może być odbierana w inny sposób.

Kościół katolicki rozważa kwestie śmierci podczas kolejnych ośmiu dni, tworzących tak zwaną oktawę Wszystkich Świętych.

Uczty na cmentarzach?

Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie powiedział, że fakt, że tego dnia odwiedzamy groby zmarłych i zapalamy znicze, ma związek z wierzeniami pogańskimi.

Ogień miał pomóc odnaleźć drogę do miejsca, gdzie odnajdą spokój. Aleksander Robotycki powiedział, że gdyby to święto było obchodzone tak, jak to miało miejsce w czasach pogańskich, to na cmentarzach byłyby organizowane uczty. Przy grobach byłyby zostawiane butelki po wódce, albo potrawy - zwłaszcza jajka.

Czekają na spotkanie z Bogiem

Obecnie, zgodnie z wiarą Kościoła, modlitwy i możliwość uzyskania odpustu za dusze zmarłych, pomagają im zakończyć czyściec i dostąpić chwały nieba. Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem w niebie, sięga czasów biblijnych.

Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za zmarłych, znajdują się już w Starym Testamencie. Jednak powszechne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych datuje się dopiero od VII wieku. Kontynuatorem tej tradycji był benedyktyński opat Odilon z Cluny.

W 998 roku polecił, aby we wszystkich klasztorach o tej regule, 2 listopada, to jest następnego dnia po uroczystości Wszystkich Świętych, modlono się za dusze zmarłych. W XII wieku zwyczaj ten dotarł do Rzymu i stopniowo rozpowszechnił się w całym Kościele. W 1919 roku papież Benedykt XV wprowadził bullą "Incrementum" prefację za zmarłych oraz nadał kapłanom przywilej odprawiania w Dzień Zaduszny trzech mszy świętych.

kh