Logo Polskiego Radia
PAP
Rafał Kowalczyk 24.11.2010

Traktat Lizboński zgodny z konstytucją?

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać orzeczenie w sprawie wniosku senatorów PiS o zbadanie zgodności Traktatu Lizbońskiego z konstytucją.
Unia EuropejskaUnia Europejskafot. east news

Autorzy wniosku uważają, że na mocy Traktatu Polska będzie musiała przyjmować rozstrzygnięcia unijnych organów, nawet jeśli nasze władze nie będą ich akceptować.

Senator Piotr Andrzejewski (PiS) powiedział PAP, że liczy na to, że TK przychyli się do wniosku senatorów, gdyż, jak zaznaczył, nie można dopuścić do sytuacji, w której "wtórne prawo Unii Europejskiej nie musi się liczyć z Konstytucją RP". Jego zdaniem jednak, bez względu na wyrok, głównym celem wnioskodawców jest przedstawienie przez sędziów TK wykładni Traktatu Lizbońskiego.

We wniosku senatorów PiS wskazano, że powodem niekonstytucyjności Traktatu jest brak regulacji "okołotraktatowej", jeśli chodzi o procedurę wyrażania zgody na zmiany w prawie pierwotnym Unii (traktatach).

Zdaniem autorów przeniesienie konstytucyjnych kompetencji organów naszego państwa na organy UE i ograniczona skuteczność prawa sprzeciwu naszych władz jest sprzeczna z art. 90 ust. 1 konstytucji. Przewiduje on, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

rk