Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 30.11.2010

Zakaz dla mediów ws. "polskich obozów"

"Wall Street Journal" nie użyje już określenia "polskie obozy koncentracyjne".
Brama wjazdowa do obozu KL Auschwitz-BirkenauBrama wjazdowa do obozu KL Auschwitz-BirkenauFot. Wikipedia/Domena publiczna
Posłuchaj
  • "Wall Street Journal" nie użyje już określenia "polskie obozy koncentracyjne" - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu
  • Decyzja Wall Street Journal to efekt akcji prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego
Czytaj także

Redakcja amerykańskiego dziennika w wewnętrznych instrukcjach uznała takie określenie za niedopuszczalne.

"Wall Street Journal" umieścił zakaz używania określenia "polskie obozy" w podręczniku stylu i języka, który obowiązuje wszystkich dziennikarzy tego tytułu. W uzasadnieniu tej decyzji Paul R. Martin napisał: - Nie było polskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Auschwitz i inne obozy były prowadzone przez Niemców.

- To zasługa wielu osób - mówi prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński. W ostatnich tygodniach fundacja zbierała podpisy pod apelem o wykreślenie sformułowania polskie obozy ze słowników amerykańskich gazet. Petycję Fundacji w tej sprawie podpisało 100 tysięcy osób. Korespondent "Wall Street Journal" w Warszawie Marcin Sobczyk, napisał list w tej sprawie przypominając, że "Polska wtedy nie istniała i że Polacy nie zbudowali tych obozów".

Celem Fundacji Kościuszkowskiej jest zebranie miliona podpisów pod petycją o wprowadzenie zakazu używania określenia "polskie obozy" do słowników innych amerykańskich mediów. Podpisy można składać na stronie internetowej Fundacji Kościuszkowskiej.

sm