Logo Polskiego Radia
IAR
Radosław Różycki 06.12.2010

Obietnice Merkel w sprawie Nord Stream

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska jest w stałym kontakcie z Niemcami w sprawie budowy Gazociągu Północnego.
Obietnice Merkel w sprawie Nord Streamfot. PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem szefa polskiego rządu jest duży postęp i dobra wola, jeśli chodzi o zrozumienie przez Niemcy polskiej argumentacji w tej kwestii. Donald Tusk zapewnił, że polskie postulaty zostały uwzględnione i budowa nie zagraża portowi w Świnoujściu. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że jeśli w przyszłości będą konieczne podwodne prace przy wejściu do portu w Świnoujściu w związku z budową gazociągu, będzie to poprzedzone prawnymi uzgodnieniami z Polską.

W Berlinie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Obradom z udziałem szefów lub wysokich rangą przedstawicieli dziewięciu resortów przewodniczyli Donald Tusk i Angela Merkel. Tematami rozmów w Berlinie były między innymi przygotowania do obchodów przypadającej w przyszłym roku 20. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie, do grudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli oraz do polskiego przewodnictwa we Wspólnocie w drugiej połowie przyszłego roku.

"Coraz mniej spraw trudnych"

Na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Merkel, polski premier powiedział, że w stosunkach polsko-niemieckich coraz mniej jest spraw trudnych i nierozwiązanych. Wyraził nadzieję, że polsko-niemieckie pojednanie stanie się dla całej Europy wzorem tego, jak naprawiać trudne relacje i pokonywać historyczne zaszłości. W tym kontekście przypomniał, że po południu spotka się w Warszawie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Premier dodał, że Polska i Niemcy mają podobny punkt widzenia na politykę europejską, między innymi na fundusz spójności. Mówił też, że Polska jest za wprowadzeniem większej dyscypliny finansowej na forum Unii Europejskiej. "Polska jest zdeterminowana, by znaleźć w strefie euro" - dodał Donald Tusk. Zapewnił jednak, że nasz kraj nie domaga się rozluźnienia kryteriów przyjmowania nowych państw do strefy wspólnej europejskiej waluty.

Po rozmowach z Tuskiem kanclerz Merkel złożyła obietnicę, że Niemcy będą doradzały Polsce, jak najlepiej przygotować się do kierowania pracami Unii Europejskiej w drugiej połowie przyszłego roku.

To 10. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Wcześniej planowane były na czerwiec, ale zostały odwołane ze względu na wybory prezydenckie i powódź w Polsce.

rr