Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 07.12.2010

Wulff: czuję odpowiedzialność za historię

Prezydenci Polski i Niemiec wspólnie złożyli wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta, a wcześniej także pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Christian Wulff i Bronisław KomorowskiChristian Wulff i Bronisław Komorowski(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Do Polski z jednodniową wizytą przyjechał prezydent Republiki Federalnej Niemiec Christian Wulff. Przyjazd do Warszawy ma związek z czterdziestą rocznicą przełomowej wizyty niemieckiego kanclerza Willy'ego Brandta, który 7 grudnia 1970 roku uklęknął przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie i oddał hołd żydowskim ofiarom drugiej wojny światowej. Wtedy też Polska Ludowa i Niemcy podpisały układ normalizujący stosunki.

Spotkanie z młodzieżą

Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili znaczenie pojednawczego gestu Willy'ego Brandta dla wzajemnych relacji polsko-niemieckich. Na spotkaniu z młodzieżą w Warszawie, wspominali, że dla nich, jako młodych ludzi 40 lat temu, uklęknięcie niemieckiego kanclerza przed pomnikiem Bohaterów Getta było niezwykle ważnym wydarzeniem.

Prezydent Polski mówił, że dzisiaj warto przypominać gest Willy'ego Brandta, bo niewątpliwuie był cząstką polskiego doświadczenia w relacjach polsko-niemieckich.

- Ale dla mnie klamrą spinającą proces pojednania polsko-niemieckiego jest z jednej strony list biskupów polskich i niemieckich w roku 1965, a z drugiej strony msza pojednania w Krzyżowej kanclerza Helmuta Kohla i premiera pierwszego rządu niekomunistycznego w Polsce, Tadeusza Mazowieckiego - opowiadał młodzieży Bronisław Komorowski.

Polski prezydent dodał, że list biskupów polskich i niemieckich był dla niego aktem prawdziwej odwagi.

Prezydent Niemiec również wspominał, że świadomie przeżył klęknięcie Willy'ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta. Według Christiana Wulffa, ówczesnemu kanclerzowi zabrakło słów, by wyrazić wstyd i odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie podczas wojny, choć sam nie ponosił winy. - Tym większe miał znaczenie, że przejął tę odpowiedzialność" - mówił niemiecki prezydent.

Christian Wulff podkreślił, że choć sam urodził się po II wojnie światowej, też czuje odpowiedzialność za historię niemiecką w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Konferencja w Zamku Królewskim

Po południu prezydenci wezmą udział w konferencji zatytułowanej "Europa - kontynent pojednania? 40 lat po wizycie W. Brandta w Warszawie". Spotkanie odbędzie się na Zamku Królewskim.

Christian Wulff wywodzi się z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Jest prezydentem od 30 czerwca 2010. Wulff zastąpił na stanowisku Horsta Koehlera, który podał się do dymisji w związku z kontrowersyjną wypowiedzią na temat udziału niemieckiej armii w misji w Afganistanie.

to