Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 10.12.2010

Jest zgoda Unii ws. polskiego długu

Rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie odliczenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych od długu publicznego i deficytu - dowiedziała się IAR.
Budynek Komisji Europejskiej w BrukseliBudynek Komisji Europejskiej w Brukselifot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Informacja pochodzi ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera.

Premier Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ustalili w piątek telefonicznie w jaki sposób będą brane pod uwagę koszty reformy emerytalnej w procedurze nadmiernego deficytu, zarówno jeśli chodzi o liczenie deficytu i długu publicznego.

Rząd jest zadowolony z porozumienia, gdyż oznacza ono, że deficyt Polski może wynosić maksymalnie 4,5 PKB i dopiero po przekroczeniu tego progu wszczynana będzie procedura nadmiernego deficytu. W przypadku krajów, które nie przeprowadziły reformy emerytalnej procedurę wszczyna się po przekroczeniu deficytu o 3 procent.

Polska rocznie ponad 1,5 procent PKB przekazuje do OFE.Polska zabiegała o odliczenie tłumacząc, że kraje, które przeprowadziły trudne reformy są poszkodowane - już teraz bowiem muszą wykazywać zobowiązania wobec przyszłych emerytów, co zwiększa poziom długu i deficytu.

Porozumienie rządu i Komisji w przyszłości może pomóc uniknąć sankcji za przekroczenie dozwolonego poziomu deficytu finansów publicznych, który obecnie jest niemal dwukrotnie wyższy od dozwolonego. Dotyczy to też długu publicznego, który rośnie w szybkim tempie. Poza tym, łatwiej będzie Polsce w przyszłości spełnić kryteria wejścia do strefy euro.

Obecne negocjacje trwały kilka miesięcy, a o zmiany dziś wynegocjowanie starały się wszystkie polskie rządy od 2003 roku.

Według Eurostatu polski dług publiczny wynosi 50,9 procent PKB. Deficyt budżetowy po październiku wynosił 41,8 miliardów złotych.

mch