Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Jakub Popławski 08.04.2022

Ataki na miejsca ewakuacji cywilów, rodzina Putina objęta sankcjami UE [ZAPIS RELACJI]

Siły rosyjskie kontynuują niszczenie infrastruktury cywilnej ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi; atakują również miejsca ewakuacji cywilów - informuje ukraiński sztab generalny. W życie weszły nowe sankcje UE. Ponad 200 osób, w tym córki Putina, z zakazem wjazdu i zablokowanymi aktywami w Europie. Śledzimy doniesienia z wojny za naszą wschodnią granicą.
  • Ukraińskie władze apelują do mieszkańców wschodu kraju o ewakuację. Ma to związek ze spodziewaną w najbliższych dniach ofensywą Rosji w Donbasie
  • Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 167 dzieci, a 297 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa na swoim kanale w Telegramie, zastrzegając, że nie są to pełne dane
  • Od momentu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego, do Polski wjechało 2 mln 548 tys. uchodźców z tego kraju

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

23:41

Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła ograniczenia eksportowe wobec Rosji i Białorusi w ramach zwiększania nacisku na Moskwę i Mińsk po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak poinformował Departament Handlu nowa lista towarów objętych organiczeniami eksportu do tych krajów obejmuje m. in. nawozy sztuczne, łożyska kulkowe, zawory do rurociągów i szereg innych części, materiałów i chemikaliów.

Aby uzyskać zgodę na otrzymanie tych towarów od amerykańskich dostawców, firmy rosyjskie i białoruskie będą musiały otrzymać specjalne licencje, które - jak podkreślił resort – nie będą udzielane.

23:31

W przeprowadzonym w piątek wieczorem w programie "Tagesthemen" niemieckiej ARD wywiadzie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wciąż nie widać skutków dotychczasowych sankcji Zachodu wobec Rosji. Jego zdaniem sankcje należy zdecydowanie zaostrzyć. Podkreślił także, że jest zaniepokojony o suwerenność Ukrainy, gdzie "ludzie są mordowani jak podczas II wojny światowej przez rosyjską machinę zbrodni".

22:54

Embargo na import węgla, sankcje w sektorze morskim i drogowym, oraz ograniczenia w handlu - to elementy piątego pakietu sankcji gospodarczych Unii Europejskiej wobec Rosji. Decyzja 27 krajów członkowskich została opublikowana w Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w życie.

Embargo na import węgla z Rosji  zacznie obowiązywać w sierpniu. Na wniosek Niemiec wprowadzono czteromiesięczne opóźnienie.

22:47

Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Odpowiedzialność jest nieunikniona - wysiłki całego świata będą skupione na tym, by dokładnie ustalić wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, zarówno tych, którzy wydawali rozkazy, jak i tych, którzy je wykonywali - podkreślił Zełenski w opublikowanym wieczorem na jego stronie na Facebooku przemówieniu.

22:35

Korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast obleganych przez rosyjskie wojsko ewakuowano 6665 osób - poinformowała wicepremier Ukrainy, minister do spraw terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

Własnym transportem i autobusami ewakuacyjnymi do Zaporoża przybyło prawie 5200 osób z Mariupola i Berdiańska. W tej grupie ponad 1600 osób to mieszkańcy Mariupola, a ponad 3500 osób to mieszkańcy miast obwodu zaporoskiego. Dodatkowo ponad 1500 osób zostało ewakuowanych z miast Lisiczańsk, Siewierodonieck, Rubiżne, Kreminna i wsi Horske w obwodzie ługańskim.

22:10

Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała w piątek Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

21:42

W UE weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów.

Po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała się uderzyć w rodziny ludzi Kremla. Oprócz dwóch córek Władimira Putina sankcjami zostali objęci też synowie oligarchów, żony, siostry i teściowe. 

Wśród osób wymienionych na liście znajdują się też wysocy rangą urzędnicy Kremla, oligarchowie - Mosze Kantor, Boris Rotenberg i Oleg Deripaska - inni wiodący biznesmeni zaangażowani w kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, finanse, media, przemysł obronny i zbrojeniowy.

21:40

Siły rosyjskie kontynuują niszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi; atakują również miejsca ewakuacji cywilów - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodaje, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Na kontrolowanych przez siebie terenach Ukrainy rosyjski okupant nadal łamie międzynarodowe prawo humanitarne dopuszczając się przestępstw na miejscowej ludności cywilnej, w tym grabieży i bezprawnych zatrzymań - informuje Sztab Generalny.

20:56

Atak Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w wyniku którego zginęło co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, to "metodyczna egzekucja Ukraińców" – skomentował w rozmowie z BILD Wołodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.


Kliczko oświadczył, że rozumie, iż Europa, w tym Niemcy, jest uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. - Jednak żeby powstrzymać armię rosyjską, Europa musi nałożyć embargo na ropę i gaz. Potrzebujemy też więcej dostaw broni. Nie potrzebujemy natomiast kolejnej armii na ziemi ukraińskiej, możemy sobie poradzić sami z wojskami rosyjskimi – dodał Kliczko.

20:52

Jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę, że będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla CNN.

20:52

O liczbie ofiar inwazji rosyjskiej wśród cywilów w obwodzie kijowskim będzie można mówić za kilka tygodni, teraz pracują śledczy i kryminolodzy, w miejscowościach regionu trwa rozminowywanie - poinformował w piątek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

20:34

Wideo pokazujące moment po ostrzale dworca w Kramatorsku.

20:30

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji poinformowało w piątek, że anulowało rejestrację 15 filii organizacji zagranicznych, w tym międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch.

20:27

Kanclerz Austrii Karl Nehammer wyruszył do Kijowa, gdzie w sobotę rano spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – przekazał w komunikacie Urząd Kanclerski.

Według kancelarii Nehammera celem wizyty ma być "dalsze zapewnianie Ukrainie możliwie najlepszego wsparcia humanitarnego i politycznego".

20:23

Uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni mieć możliwość uzyskania świadczeń socjalnych w Niemczech od 1 czerwca – ustalili przedstawiciele władz federalnych i krajów związkowych. Ponadto gminy otrzymają z kasy federalnej dwa miliardy euro na pokrycie kosztów związanych z uchodźcami – informuje portal Tagesschau.

20:22

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku, na wschodzie Ukrainy, jest odrażający, a cierpienie ludzi, którzy czekali tam na ewakuację jest nie do wyobrażenia. Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian nazwał atak zbrodnią przeciw ludzkości.

20:06

W Kijowie funkcjonują powołane przez obronę terytorialną patrole obywatelskie, mające przeciwdziałać działalności dywersantów.

- Znaleźliśmy już trzy przedmioty, które po sprawdzeniu okazały się nafaszerowane materiałami wybuchowymi - mówi uczestniczka takiego patrolu.

Wybuchowymi pułapkami okazały się leżące na ziemi telefon komórkowy, etui oraz samochodzik-zabawka.

20:02

Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U do ostrzału Kramatorska na wschodzie Ukrainy - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

19:49

Wśród 320 mieszkańców Buczy pod Kijowem, zabitych przez rosyjskich żołnierzy, nikt nie był wojskowym - powiedział w piątek mer miasta Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. Podziękował za pomoc humanitarną dla miasta, w tym nadchodzącą z Polski.

W obszernym wywiadzie mer ocenił, że Rosjanie zaczęli zabijać mieszkańców, gdy zdali sobie sprawę, że nie zdobędą Kijowa.

19:48

Co najmniej 55 żołnierzy z jednego pułku rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zginęło na Ukrainie – ustalił niezależny portal Ważnyje Istorii, analizując nagrania przesłane przez czytelników.

Wcześniej Radio Swoboda opublikowało wideo, przedstawiające nową aleję na cmentarzu w mieście Michajłowsk w Kraju Stawropolskim, na południu Rosji, gdzie było widać dużo świeżych grobów z wieńcami i flagami wojsk powietrznodesantowych.

19:47

Ukraina należy do Europy; tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - podkreśliła von der Leyen.

Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

19:17

Potrzebne są kolejne sankcje, jeszcze bardziej dotkliwe dla Rosji - powiedział Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Ursulą von der Leyen w Kijowie. 

19:15

Ukraińska armia chwali się strąceniem kolejnego rosyjskiego bezzałogowca.


18:56

W dniach 30-31 maja odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE, poświęcony obronności, energii i Ukrainie – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

18:54

Zwracam się do Ukraińców: Europa jest po waszej stronie, wasza walka jest naszą walką - przekazała w podkijowskiej Buczy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

18:51

Niemcy mogą zakończyć import ropy z Rosji w tym roku - oświadczył kanclerz Olaf Scholz, zastrzegając, że będą potrzebowały więcej czasu, aby zrezygnować z rosyjskiego gazu.

Przemawiając podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem w Londynie, Scholz zapewnił też, że Niemcy będą nadal dostarczać broń Ukrainie, aby pomóc jej odeprzeć inwazję Rosji.

18:50

O drastycznych przypadkach gwałcenia dzieci przez rosyjskich żołnierzy poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka zaapelowała do Komisji ONZ badającej naruszenia praw człowieka podczas wojskowej agresji Rosji na Ukrainę oraz do misji eksperckiej utworzonej przez państwa należące do OBWE, by uwzględniły te fakty rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. 

18:36

Prezydent USA Joe Biden i szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedzieli w piątek rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot na Słowacji. To reakcja na przekazanie przez Bratysławę systemu S-300 Ukrainie.

- Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację - ogłosił Biden w oświadczeniu.

18:34

Nexta informuje, że wniosek Ukrainy o dołączenie do Unii Europejskiej ma zostać rozpatrzony już latem.

W połowie marca w Wersalu odbył się nieformalny szczyt UE, na którym wykluczono szybką ścieżkę przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty.

18:19

Obywatele Mołdawii, którzy wyjechali jako ochotnicy do legionu cudzoziemskiego walczącego po stronie Ukrainy, byli świadkami dokonanych przez wojska rosyjskie masakr w Buczy i Irpinie - podała kiszyniowska stacja telewizyjna TV8.

Rozmawiający z TV8 mołdawski ochotnik z legionu cudzoziemskiego opisał masakrę mieszkańców Buczy, zaznaczając, że on i jego koledzy widząc zabijanie cywilów byli bezradni.

- Niestety, nie mogliśmy wiele zrobić, gdyż w czasie oblężenia dowództwo poprosiło nas o nieopuszczanie miejsca, w którym się znajdowaliśmy, aby nie zostać zdemaskowanym i nie narażać życia kolegów - wyjaśnił.

18:17

W Odessie i okolicznych miejscowościach wprowadzono godzinę policyjną. Będzie trwała od soboty do poniedziałku.
Administracja wojskowa uzasadnia to obawą przed rosyjskim atakiem rakietowym. Godzina policyjna będzie obowiązywać od jutra od 21.00 miejscowego czasu do poniedziałku do 6.00 rano.

17:49

W Kijowie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem - poinformowała kancelaria szefa państwa ukraińskiego.

17:44

- Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie budynku mieszkalnego w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

17:41

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził opinię, że rozmawianie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bezowocne, gdyż nie można mu ufać, natomiast kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekonywał, że francuskie próby rozmów są słuszne.

17:39

- Już 110 tys. Ukraińców wstąpiło do oddziałów Obrony Terytorialnej – poinformował dowódca tych sił generał Jurij Hałuszkin.

17:38

- Zwracam się do przywództwa i sekretariatu OBWE, by skorzystać z każdej możliwości po to, aby odizolować Rosję - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jednocześnie zwrócił się do OBWE, by przygotowała raport dotyczący okrucieństw popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

17:31

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę rząd Finlandii zdecydował o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i nieprzedłużeniu wizy kolejnemu - poinformowała kancelaria prezydenta Sauli Niinisto.

17:19

- Wielka Brytania i Niemcy podzielają to samo poczucie "przerażenia i odrazy" w związku z "brutalnością rozpętaną" przez Rosję na Ukrainie, w tym z "niewybaczalnym" ostrzałem uchodźców - oświadczył premier Boris Johnson po rozmowie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Pojawiła się również zapowiedź wysłania sprzętu wojskowego:

17:18

Trauma kobiet i dzieci po ucieczce z ogarniętej wojną Ukrainy - są już bezpieczne w Polsce. Materiał BBC:

17:16

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski powiedział mediom po wizycie w MSZ Rosji, że miasta ukraińskie przeżywają dziś blokadę podobną do tej, jaką w czasie II wojny światowej przeżył Leningrad. Dyplomata przypomniał też o losie oblężonego Mariupola.

17:15

Do Kijowa przybyła delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych. W jej składzie są też polscy europosłowie, Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS).

16:46

Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że Ukraina i Rosja chcą podjąć rozmowy mimo ujawnionych ostatnio zbrodni wojennych, popełnionych przez Rosjan.

Rosja i Ukraina chcą prowadzić rozmowy w Turcji, ale są daleko od uzgodnienia porozumienia - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk. Dodał, że pewne kwestie pozostają nierozstrzygnięte, w tym status Donbasu i Krymu, a także gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Na razie nie ustalono daty ewentualnych rozmów.

16:41
16:31

Stany Zjednoczone przekazały dotychczas Ukrainie ponad 1400 wyrzutni przeciwlotniczych Stinger oraz 12 tysięcy sztuk broni przeciwpancernej - poinformował Pentagon. Wartość amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji wyniosła 1 miliard 700 milionów dolarów.

16:24

Stowarzyszenie Miast Ukrainy opublikowało w piątek nazwiska 11 merów miast i sołtysów wsi, znajdujących się w rosyjskiej niewoli. Apelujemy do naszych międzynarodowych partnerów, by wspomogli nas w wysiłkach na rzecz uwolnienia tych osób - napisano na stronie internetowej stowarzyszenia.

W komunikacie wskazano, że rosyjskie wojska przetrzymują merów i sołtysów następujących miejscowości: Manhusz, Nikolske, Cyrkuny, Wilchiwka, Mołoczańsk, Dniprorudne, Myłowe, Tawrijsk, Nowa Ołeksandriwka, Szewczenkowe i Hoła Prystań.

16:19

Rosja wydala 45 polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych - poinformował Informacyjną Agencję Radiową rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak powiedział, dyplomaci mają opuścić Rosję do 13 kwietnia.

Wcześniej do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. Tam poinformowano go o wydaleniu polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych.

16:06

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego na dworzec w Krematorsku wzrosła do 50 - 5 z nich to dzieci. 86 osób zostało rannych.

16:01

W rosyjskich bombardowaniach i ostrzałach Czernihowa zginęło blisko 700 osób, żołnierzy i cywilów - poinformował w piątek Władysław Atroszenko, mer tego położonego na północny zachód od Kijowa ukraińskiego miasta. Dodał, że 70 ciał ofiar nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

"Mogę podać przybliżoną liczbę 700 osób, w której zawierają się cywile i wojskowi" - powiedział Atroszenko, cytowany przez agencję UNIAN.

15:54

Portrety Stalina i Lenina usuwane są z kolejnych w miejsc na Ukrainie.

15:42

Ukraina zwyciężyła w pierwszej fazie wojny z Rosją, ale kolejna faza będzie rywalizacją na zasoby - ocenił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Możliwości naszego wroga w tym względzie są niemal niewyczerpane i dlatego żeby wygrać będziemy potrzebowali innego uzbrojenia, niż do tej pory - dodał.

15:39

Sąd Najwyższy Białorusi uznał portal NEXTA i jego władze za "organizację terrorystyczną". Portal dostarcza informacji nie tylko o Białorusi ale także o Ukrainie czy Rosji. 

15:35

Prezydent Ukrainy zamieścił w mediach społecznościowych film, który ma przekonać obywateli państw zachodnich, że korzystanie z rosyjskich surowców energetycznych, jest równoznaczne ze wsparciem na wojny prowadzonej przez Rosję. 

15:31

Rosja wydala 45 polskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych - poinformowało Informacyjną Agencję Radiową MSZ. Dyplomaci mają opuścić Rosję do 13 kwietnia

15:31
15:22

Wielka Brytania przekaże Ukrainie wozy opancerzone, w tym wozy Mastiff - informuje "The Telegraph".

15:16

Czarnogóra wydała czterech rosyjskich dyplomatów, którzy "pogwałcili normy dyplomatyczne" - poinformował resort spraw zagranicznych w Podgoricy. Według dziennika "Pobjeda", który cytuje w piątek AFP, przedstawiciele Rosji prowadzili "działalność dywersyjną".

15:09

Powracający z wojny rosyjscy żołnierze wywożą z terytorium Białorusi zrabowane na Ukrainie samochody i mienie. Masowo wymieniają też hrywny, po czym kupują duże ilości złota i sprzęt elektroniczny - przekazała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na białoruski portal Motolko.Help.

"Wśród samochodów oznaczonych literą V, przemieszczających się z Ukrainy na Białoruś, są również auta osobowe skradzione ukraińskim cywilom. (...) Ponadto wydaje się bardzo prawdopodobne, że w wojskowych ciężarówkach i innych pojazdach, np. Kamazach i Uralach, znajduje się mienie odebrane Ukraińcom" - pisze Ukrinform.

15:03

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w piątek, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy jest dowodem, że Rosja jest krajem terrorystycznym. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci.

14:53

132 cywilów zastrzelili w Makarowie w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy - poinformował w piątek szef władz miasta Wadym Tokar w telewizji ukraińskiej.

- Zobaczyliśmy ich bestialstwa, wczoraj zabraliśmy ciała 132 cywilów, których zastrzelono – oznajmił Tokar.

Podkreślił, że do Makarowa wrócili lekarze i przywracane są usługi na wyzwolonym terytorium. - Przywracamy prąd dla całej hromady (gminy). Z gazem jest trudniej z powodu zaminowanych pól. Pracujemy teraz nad rozminowaniem terenu – oznajmił Tokar.

14:49

Mer Czernihowa przekazał, że w rosyjskich atakach na miasto zginęło co najmniej 700 cywilów.

14:47

Posłuchaj
00:52 11677518_1.mp3 Słowacja przekazała Ukrainie system przeciwlotniczy S-300 (Wojciech Stobba/IAR)

 

14:37

W miejscowości Mukaczewo, w rejonie Zakarpacia "obalono" pomnik rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina. 

14:35
14:29

Powracający z wojny rosyjscy żołnierze wywożą z terytorium Białorusi zrabowane na Ukrainie samochody i mienie. Masowo wymieniają też hrywny, po czym kupują duże ilości złota i sprzęt elektroniczny - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na białoruski portal Motolko.Help.

14:29

- Obrazy z rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy są potworne i druzgocące - oświadczyła dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield w wywiadzie dla telewizji CNN.

13:59

Rosyjscy żołnierze zaczęli przymusowo wcielać do armii mężczyzn z okupowanych obrzeży Mariupola, miasta na południowym wschodzie Ukrainy - przekazała rzecznik praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

- Przymusowa mobilizacja na okupowanych przez Rosjan terytoriach narusza art. 51 konwencji genewskiej, który surowo zabrania okupantom zmuszania chronionych osób do służenia w ich siłach zbrojnych lub pomocniczych - zaznaczyła Denisowa, cytowana przez brytyjski dziennik "The Telegraph".

13:58

Atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku jest kolejną rosyjską zbrodnią wojenną - oświadczył w piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że prezydent Władimir Putin coraz bardziej izoluje Rosję i jej jedynymi przyjaciółmi są dziś Korea Północna, Białoruś i Wenezuela.

13:42

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.

Analitycy think tanku przekazali, że nie są w stanie zweryfikować czwartkowych doniesień władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, jakoby centrum Mariupola zostało już "oczyszczone" z ukraińskich wojsk. Niemniej, ISW relacjonował, że nie otrzymał żadnych informacji o walkach w centralnej części miasta, odkąd 2 kwietnia rosyjscy żołnierze zajęli położony w tamtej okolicy obiekt Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Pozwala to przypuszczać, że najważniejszym przyczółkiem ukraińskich obrońców Mariupola rzeczywiście może być teren portu.

13:29

"Po wycofaniu się Rosjan (w Buczy) znaleziono ponad 380 zabitych. Rosja mówi cynicznie o inscenizacji. Jakżebyśmy chcieli, by te obrazy były fałszywe" - podkreśliła w wywiadzie dla włoskiego radia RAI żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. Jako swoją "wielką sojuszniczkę" w działaniach humanitarnych wymieniła żonę prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, która przewiozła grupę chorych ukraińskich dzieci z Polski do szpitala w Rzymie.

13:23

Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Facebooku. Wcześniej podawano, że zginęło 30 osób.

Kyryłenko napisał także, że wielu rannych znajduje się w ciężkim stanie. Podkreślił, że bilans ofiar opiera się na wstępnych ustaleniach.

13:17
13:13
13:04

Polska i Chorwacja wspierają Ukrainę i ściśle współpracują w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw - Zbigniew Rau i Godran Grilić Radman rozmawiali w Warszawie m.in. o rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada.

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau mówił, że oba kraje stoją na straży porządku międzynarodowego. - Polska i Chorwacja będą nadal ściśle współpracować ze swoimi partnerami i sojusznikami, w celu udzielenia wszechstronnego wsparcia Ukrainie i wprowadzenia dalszych sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Potwierdziliśmy również nasze silne zaangażowanie w promowanie europejskich wartości, stabilności i dobrobytu na Bałkanach Zachodnich - podkreślał.

13:03

Wilno nie wyda żadnych pozwoleń na wydarzenia, które miałyby się odbyć 9 maja - zapowiada mer litewskiej stolicy Remigijus Šimašius. Co roku tego dnia miejscowi Rosjanie zbierają się na wileńskim cmentarzu na Antokolu, aby uczcić pamięć sowieckich żołnierzy.

13:02

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Kretschmer nie chce dostarczać czołgów Ukrainie i odrzuca embargo na gaz, ale chce "dalej przytulać się do swojego kumpla Putina" - napisał Melnyk na Twitterze do polityka CDU.

"Pana służalczość wobec tego zbrodniarza wojennego pozostanie wieczną hańbą" - podkreślił ambasador we wpisie.

12:44

- Finowie, słyniecie z waszego systemu edukacji, pomóżcie nam odbudować nasze szkoły, których setki zniszczyli Rosjanie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek w zdalnym przemówieniu do fińskiego parlamentu.

Zełenski zaznaczył, że Finowie mogą pochwalić się osiągnięciami na polu praw człowieka, co według niego również jest dowodem sprawnie działającego systemu edukacji.

12:42

Szef unijnej dyplomacji potępił atak rakietowy Rosji na stację kolejową w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło ponad 30 osób, a ponad 100 zostało rannych. W chwili uderzenia przebywali tam cywile, którzy próbowali się ewakuować z regionu.

"To kolejna próba zamknięcia dróg ucieczki dla tych, którzy uciekają przed nieuzasadnioną wojną i spowodowania ludzkiego cierpienia" - wpis tej treści zamieścił na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

12:29

Ukraińska armia poinformowała o "niepokojącej aktywności" wojsk na Białorusi. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar ostrzegała przed możliwymi atakami ze strony Białorusi, Krymu i nieuznawanej republiki Naddniestrza.

Posłuchaj
00:59 11677107_1.mp3 Wiceminister obrony Ukrainy o zagrożeniach ze strony Białorusi i Naddniestrza (Paweł Pawlica/IAR)

 

12:21

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do postawienia przedstawicieli władz Rosji przed trybunałem. Jego zdaniem prezydent Władimir Putin i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow dopuścili się na Ukrainie skrajnych zbrodni wojennych. Steinmeier przyznał się również do własnych pomyłek.

12:15

Brytyjczycy uderzają sankcjami w córki prezydenta Putina: Marię Woroncową i Katerinę Tichonową. Restrykcje obejmą też Jekaterinę Winokurową, córkę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Na podobny krok już wcześniej zdecydowali się Amerykanie.

12:13

Deputowani jednoizbowego parlamentu Mołdawii zatwierdzili zmiany w prawie, przewidujące kary dla osób i instytucji, które w miejscach publicznych prezentują symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego zakazują "rozpowszechniania znanych atrybutów i symboli używanych w ramach działań związanych z agresją militarną, zbrodniami wojennymi i przeciwko ludzkości, a także ich promowania lub gloryfikowania".

Jak podał kiszyniowski dziennik online "Timpul", zgodnie z przyjętą w czwartek wieczorem nowelizacją karom podlegać będą osoby i podmioty prawne prezentujące litery "Z" oraz "V", którymi rosyjskie siły zbrojne oznaczają pojazdy wojskowe podczas inwazji na Ukrainę.

12:07

"Kolejna fałszywa machina propagandowa Kremla. Rosjanie szerzą fałszywe informacje o przejęciu kontroli nad Mariupolem. Ramzan Kadyrow deklaruje również, że zdobyli "98% miasta". Doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko zaprzecza tym doniesieniom" - podają ukraińskie władze.

12:05

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i premier Słowacji Eduard Heger jadą pociągiem, który w piątek rano wyruszył z Przemyśla do Kijowa. W stolicy Ukrainy planowane są ich rozmowy z prezydentem i premierem Ukrainy - przekazał w piątek serwis internetowy telewizji Euronews.

11:51

Wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, Rosja może wykorzystać szerokie spektrum narzędzi oddziaływania – od hybrydowych, cybernetycznych po siłę wojskową.

- Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić – uważa były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.

Newralgiczny będzie tzw. "okres przejściowy", tj. między akcesją do Sojuszu a formalnym zakończeniem procesu ratyfikacji – uważają eksperci.

11:48

Jest to zło, które nie ma granic i nigdy się nie zatrzyma, jeśli nie zostanie ukarane - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej 30 cywilów.

- Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe - przekazał Zełenski.

11:18

Porywanie ukraińskich dzieci przez Rosjan to drugi etap ludobójstwa - skomentował w piątek na Twitterze pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy wschodniej Sergej Sumlenny. I dodał, że "Niemieccy naziści zrobili to samo w Polsce: porywali i germanizowali dzieci".

Odniósł się tym samym do informacji zamieszczonej przez ukraińskie ministerstwo obrony o wywożeniu ukraińskich dzieci do Rosji oraz pracach nad ułatwieniem ich adopcji przez rosyjskie rodziny.

11:12

Rosyjscy żołnierze zamknęli około 130 mieszkańców wsi Jahidne po Czernihowem w piwnicy o powierzchni 65 m kw. W ciągu blisko miesiąca co najmniej 12 osób zmarło, a stłoczeni ludzie, w tym dzieci, musieli spać obok martwych – podała w czwartek stacja BBC, cytując ocalałych.

Gdy ktoś umierał, jego ciała nie można było od razu wynieść. Nie zawsze pozawalali na to rosyjscy żołnierze i było to niebezpieczne z powodu ciągłego ostrzału i walk na zewnątrz. Ludzie godzinami, a czasem przez kilka dni musieli żyć obok zmarłych – podkreśla brytyjska stacja.

Jahidne na północy Ukrainy, w pobliżu granic państwowych z Rosją i Białorusią, było okupowane przez rosyjskich żołnierzy przez prawie miesiąc. Gdy tam wkroczyli, zabrali mężczyzn, kobiety i dzieci z domów, i grożąc bronią, stłoczyli w szkolnej piwnicy – opisuje BBC.

11:03

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19 tys. żołnierzy, a także 700 czołgów, 333 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców - ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:01

Ponad 3 tys. przedmiotów wybuchowych, w tym bomb lotniczych, fragmentów systemu rakietowego Iskander, bomb kasetowych, min przeciwpiechotnych oraz amunicji do artylerii i moździerzy, zabezpieczyła na pierwszym etapie rozminowywania ukraińska policja w podkijowskim Irpieniu, okupowanym wcześniej przez wojska rosyjskie.

10:39

Ponad 30 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.

10:29

Ukraina i Rosja stale prowadzą negocjacje z Rosją zdalnie, ale nastroje zmieniły się po odkryciu zbrodni w podkijowskiej miejscowości Bucza - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w ukraińskiej telewizji.

Podolak przekazał także, że Ukraina pracuje nad możliwością ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola na południu Ukrainy drogą morską, jak pisze agencja Reutera.

Według prezydenckiego doradcy jakiekolwiek tymczasowe zawieszenie broni w wojnie z Rosją to jedynie "przeniesienie wojny na później", co nie leży w interesie Ukrainy.

10:27
10:15

Rosyjskie organy śledcze ścigają za antywojenne akcje nawet uczniów - podają niezależne serwisy internetowe. Według portalu "Mediazona", do tej pory w Rosji wszczęto 21 postępowań karnych wobec osób, które zdaniem śledczych "dyskredytują działania rosyjskiej armii". Rosyjskie prawo przewiduje grzywny i kary więzienia za podawanie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę.

10:12

- Autobusy ewakuacyjne wiozące pomoc humanitarną, które przyjechały z Zaporoża do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, zostały przejęte przez Rosjan - poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

Chodzi o kolumnę autobusów, które wiozły do Melitopola pomoc humanitarną, a następnie miały ewakuować mieszkańców miasta.

- Kierowcom kazali przesiąść się do jednego autobusu i jechać z powrotem. Resztę autobusów skonfiskowali – napisał Staruch na Telegramie.

10:02

Dowódcą, który wydał rozkaz ostrzału osiedli mieszkalnych w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy, a także obiektów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest rosyjski generał Aleksiej Dombrowski - poinformował w czwartek na Telegramie ukraiński koncern atomowy Enerhoatom.

"Ten wojskowy ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za akty jądrowego terroryzmu, które naraziły na niebezpieczeństwo pół świata. (...) Generał Dombrowski odpowiada również za dokonanie zniszczeń na terenie elektrowni atomowej, a także utylizowanie tam zapasów rosyjskiej broni. Na szczęście nie doszło do jądrowej katastrofy - około 50 pocisków nie eksplodowało, chociaż część z nich uderzyła w bloki energetyczne elektrowni i inne budynki w bezpośrednim sąsiedztwie" - przekazano w komunikacie Enerhoatomu.

09:55

Straty wojsk rosyjskich od początku wojny:

09:52

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zweryfikowała 103 ataki na służbę zdrowia na Ukrainie od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na ten kraj. W ich wyniku zginęły 73 osoby, a 51 zostało rannych.

Jak wynika z danych WHO, 89 ataków dotyczyło placówek opieki zdrowotnej, a 13 środków transportu, w tym ambulansów. Według organizacji 1000 placówek zdrowotnych znajduje się w pobliżu stref konfliktu lub terenów okupowanych.

09:46

Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty do swojego kraju, a izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa pracuje nad ustawą mającą ułatwić procedurę adopcji dzieci z Ukrainy przez Rosjan - poinformowało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

- Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Tysiące ukraińskich sierot z okupowanych terytoriów jest nielegalnie "ewakuowanych" do Rosji. Duma Państwowa przyspiesza pracę nad ustawą mającą ułatwić procedurę ich "adopcji" przez rosyjskie rodziny - napisało ministerstwo.

09:38

W miejscowości Bucza pod Kijowem określono już tożsamość 163 z około 320 cywilów, których ciała znaleziono po wyzwoleniu miasta - poinformował mer Buczy Anatolij Fedoruk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform. Według niej wciąż znajdowane są kolejne ciała.

- Dotychczas udało nam się zidentyfikować 163 zabitych. To mieszkańcy naszego miasta, którzy zostali cynicznie zabici, byli brutalnie torturowani przez Rosjan. Znamy ich nazwiska, imiona, imiona odojcowskie, wiemy, gdzie mieszkali, kim byli: ojcami, synami, żonami w tej czy innej rodzinie - powiedział Fedoruk rozgłośni Głos Ameryki.

09:24

- Przeprowadzimy nacjonalizację wszystkich rosyjskich majątków na Ukrainie w ramach rekompensaty za poniesione straty. Niemniej, żaden kraj nie może funkcjonować samodzielnie podczas wojny, dlatego liczymy na dalsze wsparcie partnerów - powiedział w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

- Koszty prowadzenia działań wojennych i udzielania świadczeń socjalnych przez rząd Ukrainy wynoszą każdego dnia około 2 mld hrywien, czyli ponad 68 mln dolarów. Nie obawiamy się jednak hiperinflacji. Trudna sytuacja panuje w rolnictwie - tegoroczne zbiory będą niższe o około 20 proc. niż w roku ubiegłym, lecz mamy wystarczające zapasy zbóż, oleju roślinnego i innych produktów. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie jest zagrożone - przekazał Szmyhal, cytowany przez agencję Reutera.

09:15

W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców z obwodów donieckiego i ługańskiego na południowym wschodzie kraju – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Obecnie to tam toczą się intensywne działania zbrojne. Według władz ukraińskich siły rosyjskie przygotowują się do zmasowanej ofensywy na wschodzie kraju.

09:00
08:57

ONZ opublikowało oficjalne dane dot. ofiar cywilnych wojny na Ukrainie.

Potwierdzono 1611 zgonów cywilów, w tym 131 dzieci. Łącznie rannych zostało 2227 osób.

08:52

W wyzwolonej miejscowości Husariwka w rejonie (powiecie) iziumskim obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy odnaleziono spalone szczątki trojga cywilów. Zbrodni dokonały rosyjskie wojska - poinformowała w czwartek wieczorem na Telegramie charkowska prokuratura obwodowa.

"Ustalono, że podczas okupacji wsi Husariwka rosyjscy żołnierze torturowali, zabili, a następnie spalili ciała trzech lokalnych mieszkańców. W celu ukrycia dowodów swoich zbrodni przed podpaleniem ciał wojskowi nakryli je oponami samochodowymi" - przekazano w komunikacie prokuratury.

Po wyzwoleniu Husariwki przez siły ukraińskie szczątki trojga cywilów odnaleziono w czwartek w piwnicy jednego z domów.

08:23
08:22

Japoński rząd wydala z kraju część rosyjskich dyplomatów - informuje w piątek agencja Reutera za japońską agencją Kyodo.

Na godz. 11 czasu polskiego jest planowana konferencja prasowa premiera Japonii Fumio Kishidy, w czasie której ma on ogłosić dodatkowe japońskie sankcje na Rosję, co zapowiadał w czwartek sam premier.

08:14

Pierwsze trzy z dwudziestu transporterów opancerzonych Bushmaster, które Australia obiecała Ukrainie, zostały wysłane w piątek rano do Europy - informuje australijski serwis news.com.au. Jednocześnie minister obrony Australii Peter Dutton porównuje przywódcę Rosji Władimira Putina do Hitlera.

- Występujemy przeciwko tyranii i autokratom, którzy chcą zniszczyć nasz sposób życia. Nie możemy po prostu przyjąć za pewnik tego, co mamy w naszym demokratycznym systemie w zakresie wolności słowa, traktowania kobiet, zasad, wedle których wszyscy są równi w naszym społeczeństwie. Są to wartości, wobec których dyktatorzy tacy jak Putin i Hitler i inni zawsze będą przeciwko. Musimy się im przeciwstawić - powiedział Dutton.

08:01

Trwają walki wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim. Rosjanie próbują zdobyć Mariupol, dokonują też ataków w innych miastach Donbasu. Trwa 44
doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy.

Jak wynika z informacji podanych w porannym komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego - Rosja prowadzi ofensywę wokół stanowiącego ważny punkt komunikacyjny miasta Izium na granicy obwodów charkowskiego i donieckiego.

Posłuchaj
00:54 11676674_1.mp3 Ukraiński Sztab Generalny o sytuacji na froncie (Paweł Buszko/IAR)

 

07:59

Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na zdobyciu portowego Mariupola w obwodzie donieckim, ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przełamaniu obrony sił ukraińskich działających w obwodzie donieckim - podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu. Na południu kraju przeciwnik próbuje powstrzymać działania sił ukraińskich.

07:32
07:27
07:25

Według badania Pew Research Center (PRC) cytowanego w piątek przez serwis Axios coraz więcej Amerykanów uważa Rosję za wroga w związku z inwazją na Ukrainę. Taką opinię podziela obecnie 70 procent respondentów w Stanach Zjednoczonych, choć w styczniu ten odsetek wynosił 41 procent. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 21-27 marca bieżącego roku.

Jednocześnie odsetek Amerykanów, którzy postrzegają Rosję jako rywala zmniejszył się o około połowę. W styczniu uważało tak 49 proc. badanych, w marcu już tylko 24 proc. Obecnie, tak jak w styczniu, bardzo niewielki odsetek obywateli Stanów uważa Rosję za partnera - w styczniu było to 7 proc., a w najnowszym badaniu 3 proc.

07:21

Ambasadorowie Francji i Włoch, którzy przed wybuchem wojny przenieśli się z Kijowa do Lwowa, zapowiedzieli powrót do stolicy Ukrainy.

W czwartek do Kijowa powrócili ambasadorowie Litwy i Turcji. Ambasador Republiki Litewskiej przyjechał ze Lwowa, a dyplomata Turcji z Czerniowców.

Pierwsi, którzy powrócili do stolicy Ukrainy byli przedstawiciele Słowenii. Charge d'affaires Bostjan Lesjak pojawił się w Kijowie już 27 marca, ambasador Tomaz Mencin jeszcze rezyduje w Rzeszowie.

Od początku rosyjskiej agresji jedynym ambasadorem, który nie opuścił Kijowa był ambasador Polski Bartosz Cichocki.

07:08

Ukraina nie zgodzi się na status quo w sprawie okupowanych przez Rosję terytoriów i będzie walczyć o każde ukraińskie miasto kontrolowane obecnie przez wroga - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

- Dziś Odessa jest całkowicie ukraińska, nie jest okupowana. Najgorsza jest sytuacja w Mariupolu. Ale będziemy walczyć o wszystkie nasze miasta, aż przywrócimy swoją integralność terytorialną – zapewnił Zełenski w wywiadzie udzielonym indyjskiej sieci Republic Media Network.

07:06

Pollitico podaje, że Olaf Scholz opóźnia dostawy czołgów na Ukrainę. Informacje podaje dalej Parlament Ukrainy.

06:55

Kanadyjska policja federalna wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie. Policjanci będą zbierać informacje od ukraińskich uchodźców, którzy przybywają do Kanady.

Dochodzenie obejmuje zarzuty dotyczące zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na Ukrainie. Policja ma nadzieję, że informacje od uchodźców wojennych będą wykorzystane w przyszłości do ukarania osób odpowiedzialnych za te zbrodnie. Przekonuje, że takie informacje trzeba zacząć gromadzić jak najszybciej, aby nie przepadły wraz z upływem czasu.

06:51

Rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti opublikowała 3 kwietnia artykuł Timofieja Siergiejcewa "Co Rosja powinna zrobić z Ukrainą". W tekście zakwestionowano ukraińską państwowość, tożsamość narodową i kulturową odrębność.

- Kreml sięga po nazistowską retorykę. Ten artykuł de facto postuluje eksterminację narodu Ukrainy - powiedziała ekspert OSW Maria Domańska.

06:35

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji będą dziś z wizytą w Kijowie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Posłuchaj
00:58 11676549_1.mp3 Przewodnicząca KE i szef unijnej dyplomacji z wizytą w Kijowie (Beata Płomecka/IAR)

 

06:32

Prawo międzynarodowe nie działa w próżni, lecz w konkretnych realiach politycznych, więc postawienie przywódców Rosji przed trybunałem będzie trudne, ale nie tracę nadziei, że tak się stanie - mówi dr Maria Varaki, ekspert ds. prawa międzynarodowej z Kings College London.

Varaki, która jest współdyrektorem istniejącej na tej uczelni grupy badawczej zajmującej się zbrodniami wojennymi, uważa, że wobec relacji z Buczy, Irpienia i innych obszarów na Ukrainie badanie, czy faktycznie doszło tam do zbrodni wojennych jest uzasadnione.

06:28

Kongres USA poparł zakaz importu nośników energii z Rosji. Senatorowie głosowali jednomyślnie - podaje Nexta.

06:24

Na północy siły rosyjskie całkowicie wycofały się z Ukrainy na Białoruś i do Rosji. Przynajmniej część tych sił zostanie przeniesiona na Ukrainę Wschodnią, by walczyć w Donbasie - podaje brytyjskie ministerstwo obrony.

06:21

Facebook usunął fałszywe profile i grupy powiązane z białoruskim KGB. Podmioty te rozpowszechniały nieprawdziwe informacje na temat wojny na Ukrainie i kryzysu na granicy z Białorusią.

Koncern Meta - właściciel portalu Facebook - opublikował kolejny kwartalny raport na temat zagrożeń w sieci. Firma informuje w nim, że wykryła działalność podmiotów powiązanych z rządami Rosji i Białorusi, które były zaangażowane w cyberszpiegostwo. Jak czytamy w raporcie, działalność tych fałszywych profili nasiliła się na krótko przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

06:20

Rejon Sum jest wolny od sił rosyjskich.

05:58

Ambasador Ukrainy w Watykanie powiedział agencji Reutera, że Kijów oczekuje, iż w przypadku ewentualnej wizyty papieża Franciszka na Ukrainie, Rosja zawiesi działania wojenne.

05:56

Z Bytomia wyruszyły kolejne busy z pomocą dla ukraińskiego miasta partnerskiego - Żytomierza. Do Ukrainy transportowane są między innymi środki opatrunkowe, apteczki pierwszej pomocy, latarki, śpiwory i odzież.

05:53

Posłuchaj
00:53 11676422_1.mp3 Ursula von der Leyen spotka się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
05:48

papbucza1200.jpg
Uchwała Sejmu. Apel o powołanie międzynarodowej komisji ws. ludobójstwa na Ukrainie
05:40

NATO deklaruje dalsze dozbrojenie Ukrainy, minister spraw zagranicznych tego kraju apeluje o pilne dostawy. To był jeden z głównych tematów spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Posłuchaj
00:53 NATO deklaruje dozbrojenie Ukrainy, szef MSZ apeluje o pilne dostawy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 
05:40

Posłuchaj
00:59 11676518_1.mp3 Kraje UE mają zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
05:39

Wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ ma symboliczne znaczenie, ale jest dotkliwe dla Rosji - mówi IAR Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przebywający w Waszyngtonie ekspert PISM powiedział Polskiemu Radiu, że władze w Moskwie są wyczulone na kwestie związane z prestiżem Rosji na arenie międzynarodowej.

Posłuchaj
00:29 Daniel Szeligowski - (IAR).mp3 Daniel Szeligowski: takie szpilki wbijane Putinowi są warte zachodu (IAR) 
05:09

Kraje Unii Europejskiej mają dziś zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Rano, do 10.00. mają zostać sfinalizowane procedury i restrykcje, po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, wejdą w życie, co nastąpi zapewne późnym po południem. Wczoraj zielone światło dla sankcji dali ambasadorowie 27 państw.

05:08

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał dziś z delegacją członków Izby Reprezentantów USA - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Będą to deputowani zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Jak pisze kancelaria premiera, rozmowa ma dotyczyć pomocy udzielanej Ukrainie. Omówiona zostanie także możliwość koordynacji odpowiedzi społeczności międzynarodowej na działania Rosji. Chodzi w szczególności o wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, zapewnienie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz dalsze kroki mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych.

05:07

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, komentując w Brukseli to, iż mimo twardych dowodów zbrodni popełnianych na Ukrainie Moskwa konsekwentnie im zaprzecza, powiedział, że "jeśli chodzi o prawdę, Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie".

04:31

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa - poinformował Departament Skarbu.

04:21

Prezydent USA: nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ

04:20

Trzydniowa godzina policyjna w Irpieniu. Wejście do miasta będzie zamknięte do 11 kwietnia.

04:19

Zespół Pink Floyd zaprezentował nową piosenkę "Hey Hey Rise Up", z której cały dochód zostanie przekazany na Ukraińską Pomoc Humanitarną. Obok brytyjskich muzyków w utworze wystąpi Andrij Chływniuk z ukraińskiego zespołu Boombox.

04:02

Prezydent USA Joe Biden pochwalił decyzję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. W oświadczeniu napisał, że siły rosyjskie na Ukrainie popełniają zbrodnie wojenne i dla Rosji nie ma miejsca w Radzie.

03:35

W rosyjskim ataku rakietowym trafione zostały obiekty infrastrukturalne w regionie Odessy - poinformowały władze samorządowe. W komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram nie podano więcej szczegółów.

Władze samorządowe przypomniały jednocześnie apel o niepublikowanie zdjęć i filmów pomagających Rosjanom w lokalizowaniu celów.

03:35

Kanadyjska policja federalna rozpoczęła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie oraz zbrodni przeciw ludzkości.

02:39

Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

02:38

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.

02:26

Sejm uchwalił z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Wprowadzono też zapis o dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez RARS.

02:26

Dziś planowana jest wizyta w Kijowie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Razem z nią do ukraińskiej stolicy przybyć ma też wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell i premier Słowacji Eduard Heger. Odbędą oni rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta odbędzie się w czasie końcowych prac nad piątym unijnym pakietem sankcji wobec Rosji.

02:25

Polski Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie potępienia zbrodni ludobójstwa na terenie Ukrainy. 

Posłuchaj
00:25 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek - przemoc armii rosyskiej nosi znamiona ludobójstwa (IAR).mp3 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: przemoc armii rosyjskiej nosi znamiona ludobójstwa (IAR) 
02:14

boris johnson 1200.jpg
Johnson z uznaniem o Polakach: składam wyrazy szacunku za wszystko, co robią dla wsparcia Ukrainy
02:14

Koncern Meta poinformował o usunięciu fałszywych grup i profili m.in. na Facebooku związanych z białoruskim KGB i zamieszczających posty oskarżające Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu i nawołujące do protestów przeciwko polskiemu rządowi.

02:13

Niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja na sąsiedni kraj oraz celowe ataki na ludność cywilną uzasadniają wykluczenie Rosji z Rady Praw człowieka ONZ - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ambasador RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski. Polska była jednym z 93 krajów, które poparły rezolucję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady.

Posłuchaj
01:01 11676306_1.mp3 Krzysztof Szczerski podczas debaty o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
01:45

Według Reuters, Rosja może zawiesić ostrzał Ukrainy na czas ewentualnej wizyty Papieża Franciszka w Kijowie. Agencja powołuje się na słowa ukraińskiego ambasadora w Watykanie.

01:31

- Niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja na sąsiedni kraj oraz celowe ataki na ludność cywilną uzasadniają wykluczenie Rosji z Rady Praw człowieka ONZ - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ambasador RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski. Polska była jednym z 93 krajów, które poparły rezolucję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady.

Posłuchaj
01:01 11676306_1.mp3 Krzysztof Szczerski podczas debaty o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

01:22

Premier Wielkiej Brytanii zapewniał na Twitterze o swoim szacunku dla Polaków za ich wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. "Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, aby pomagać Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i wojskowo. Solidarność" - napisał.

Czytaj więcej: Johnson z uznaniem o Polakach: składam wyrazy szacunku za wszystko, co robią dla wsparcia Ukrainy

01:22

Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał do powołania międzynarodowej komisji śledczej ws. zbrodni wojennych Rosji i ludobójstwa w Ukrainie.

01:20

W mediach społecznościowych pojawiły się kolejne nagrania, które pokazują przypadki użycia przez Rosjan amunicji zapalającej we wschodniej części Ukrainy.

01:20

Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. - Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu.