Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 16.01.2011

Za kilka dni rozmowy kontrolerów będą ujawnione

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiada, że w najbliższych dniach polska komisja, której przewodniczy szef MSWiA Jerzy Miller upubliczni rozmowy kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku.
Za kilka dni rozmowy kontrolerów będą ujawnione

Paweł Graś dodał, że MSWiA przedstawi także animację lotu Tu-154M a w lutym ma być gotowy pełny raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej.

Jak powiedział dziennikarzom rzecznik rządu, animację lotu polskiego tupolewa, będzie podobna do tej, którą przygotował MAK, "tylko wzbogaconą jeszcze o to, co działo się na wieży rosyjskiej, po stronie rosyjskiej na lotnisku".

Graś dodał, że rząd przygotowuje ponadto dokument, który jest "wyrazem naszych zastrzeżeń co do procedury i co do niewywiązywania się strony rosyjskiej z konwencji chicagowskiej". Zastrzeżenia do raportu MAK mają dotyczyć m.in. tego, że nie uwzględnia on wydarzeń w wieży lotniska w Smoleńsku, w której tak jak w kokpicie polskiego samolotu, miały znajdować się osoby trzecie.

Odwołanie do ICAO

- Strona rosyjska sama zadeklarowała, że w oparciu o tę konwencję pracujemy, w związku z tym chcemy rząd Rosji poinformować w sposób formalny, że według nas wszystkie procedury tej konwencji nie zostały dopełnione. Potem, w zależności od reakcji strony rosyjskiej, będziemy podejmować takie, czy inne działania" - powiedział Graś.

- Jeśli reakcji ze strony rosyjskiej nie będzie lub będzie ona negatywna, wtedy będziemy mogli zwrócić się do ICAO (Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego) z wnioskiem o interwencję i dalsze procedowanie tej sprawy - dodał Paweł Graś.

PiS: komisja międzynarodowa

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak ocenił z kolei, że przyczyny katastrofy smoleńskiej jest w stanie wyjaśnić jedynie komisja międzynarodowa. - Rząd powinien wystąpić o komisję międzynarodową, powinien zwrócić się do rządu Stanów Zjednoczonych, do NATO, do Unii Europejskiej o to, żeby wsparli nas eksperci międzynarodowi. To jest jedyne wyjście z tej sytuacji. Oczywiście należy też odwoływać się od tego kłamliwego raportu - powiedział Błaszczak.

Jak ocenił, raport komisji Millera nie zostanie dostrzeżony przez opinię międzynarodową, ani wzięty pod uwagę przez Rosjan. - Po komisji Millera spodziewam się praktycznie tego, co już zostało pokazane, a więc ponowienia wniosków, jakie zostały skierowane do MAK - powiedział.

Zdaniem Błaszczaka reakcja premiera na raport MAK była spóźniona. - Opinia światowa usłyszała, że polski generał, który był nietrzeźwy, wpłynął na polskich pilotów, którzy okazali się szaleńcami i popełnili samobójstwo. (...) W czwartek to już było zbyt późno (tego dnia odbyła się konferencja premiera ws. raportu MAK - PAP), wtedy przecież ukazały sie gazety na świecie, które w ten sposób opisywały sytuację - powiedział.

"Koniec dochodzenia?"

W sobotę agencja ITAR-TASS przytoczyła opinię niewymienionego z nazwiska eksperta mającego związek z badaniem okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem, piątkowa rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Polski, Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława Komorowskiego, stawia kropkę w dyskusji na temat raportu MAK.
Jak mówił w niedzielę na konferencji prasowej rzecznik PiS Adam Hofman, jeśli informacja agencji okazałaby się prawdą, "oznaczałaby, że prezydent Komorowski oddał sprawę raportu MAK i zamknął to dochodzenie". "Mamy nadzieję, że tak nie jest, liczymy na dementi w tej sprawie" - podkreślił.

Posiedzenie Sejmu i mapa drogowa

Wiceprezes PiS Adam Lipiński powiedział, że PiS domaga się od premiera Donalda Tuska, by jeszcze przed środowym posiedzeniem Sejmu - na którym przedstawiona zostanie informacja rządu ws. raportu MAK - przedstawił "mapę drogową". Jak tłumaczył Lipiński, chodzi o dokument, który będzie określał, co rząd zamierza zrobić ws. raportu MAK. "Chcielibyśmy wiedzieć, do jakich instytucji się rząd zgłosi, jacy eksperci będą uczestniczyli w pracach, jaka jest sytuacja prawna Polski po ogłoszeniu raportu MAK" - wyliczał Lipiński.

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz powiedział dziennikarzom w niedzielę, że prezydent wspiera działania rządu w sprawie raportu MAK, czego wyrazem była jego piątkowa rozmowa telefoniczna z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. - Prezydent Komorowski dlatego zadzwonił do prezydenta Miedwiediewa, żeby udzielić bardzo mocnego wsparcia dla stanowiska rządu (...) Prezydentowi zależało, żeby nie było żadnych wątpliwości na najwyższym piętrze władzy w Rosji, że raport MAK jest dla Polski nie do przyjęcia w tych fragmentach, gdzie w ogóle nie odnosi się do działań strony rosyjskiej - powiedział.

Jak dodał, prezydent "podobnie jak premier uważa, że Polska winna być gotowa do przyjęcia tej części odpowiedzialności za katastrofę, która związana jest z działaniami polskimi, ale też nie możemy zrezygnować (...) z opisu działań rosyjskich i prezydent to bardzo mocno powiedział, licząc na to, że w Rosji będzie mogła panować ta świadomość, że nie ograniczymy naszych działań tylko do relacji na poziomie MAK".

Pytany o to, czy 10 kwietnia prezydent będzie w Smoleńsku na obchodach rocznicy katastrofy, Nałęcz powiedział, że zależy to od woli i stanowiska rodzin ofiar. "Prezydent 10 kwietnia będzie razem z rodzinami ofiar katastrofy, na uroczystości wspólnie zorganizowanej. Jeśli rodziny sobie tego w Smoleńsku nie będą wyobrażały i życzyły, to jasne, że prezydenta w Smoleńsku nie będzie" - powiedział Nałęcz.

mch