Logo Polskiego Radia
PAP
Agata Sulińska 02.09.2022

Brytyjskie media komentują raport ws. polskich strat wojennych. Piszą o "krwawej i barbarzyńskiej" niemieckiej okupacji

Dziennik "The Sun" określił niemiecką okupację Polski jako "krwawą" oraz "barbarzyńską". Z kolei Stacja Sky News oraz dzienniki "Evening Standard" i "Daily Mail" przypominają, że sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, zginęło podczas wojny. Brytyjskie media opisały jednocześnie opublikowany przez Polskę raport będący podstawą do roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec.  

Brytyjskie media zwracają szczególna uwagę na skalę zniszczeń, których Polska doznała w efekcie II wojny światowej. 

Stacja Sky News oraz dzienniki "Evening Standard" i "Daily Mail" oprócz przypomnienia o ofiarach śmiertelnych niemieckiego nazizmu opisują też, że stolica kraju, Warszawa, została zniszczona po powstaniu w 1944 roku, w którym zginęło prawie 200 tys. cywilów. Wyjaśniają, że w 1953 roku ówczesne komunistyczne władze Polski zrzekły się wszelkich roszczeń do reparacji pod naciskiem Związku Sowieckiego, który chciał uwolnić Niemcy Wschodnie od wszelkich zobowiązań.

Polskie straty wojenne. Krwawa niemiecka okupacja

Z kolei "The Sun" określił niemiecką okupację Polski jako "krwawą" oraz "barbarzyńską". "Miliony Żydów zostały zamordowanych w Polsce przez nazistów, gdy Hitler prowadził swoją bezwzględną kampanię eksterminacji. Polacy zostali zniewoleni, a ich miasta i źródła utrzymania zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej - skutki nazistowskiej okupacji były odczuwalne przez pokolenia po zwycięstwie aliantów" - wskazuje gazeta.

O raporcie na temat strat wojennych napisały także - zwracając uwagę, że opublikowany on został w rocznicę niemieckiej napaści na Polskę - "Daily Telegraph", "Daily Express" oraz "Financial Times". Ta ostatnia gazeta, pisząc o możliwych reperkusjach dla relacji polsko-niemieckich, zauważa, że publikacja nastąpiła "w czasie napięć dyplomatycznych między Berlinem a Warszawą, ostatnio w związku z polskimi skargami, że niemiecki rząd wycofał się z obietnic udzielenia wsparcia wojskowego Kijowowi po rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę".

Czytaj także:

Zobacz: dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Programie 1 Polskiego Radia

ASP