Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 20.02.2011

Kilkaset tysięcy Polaków żyje poniżej minimum egzystencji

Dwa miliony z nas doświadczają głębokiego ubóstwa. Ludność Polski należy do najuboższych w krajach europejskich, ale kiedy porównujemy się z krajami trzeciego świata - możemy czuć się bogaci.
Kilkaset tysięcy Polaków żyje poniżej minimum egzystencji(fot. sxc.hu)

20 lutego przypada ustanowiony przez ONZ Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Socjolog z GUS Wiesław Łagodziński zwraca uwagę, ze pojęcie sprawiedliwości społecznej jest dość płynne i subiektywne, dlatego każdy czasem może poczuć się dotknięty niesprawiedliwością.

Jak powiedział socjolog - manifestem komunistycznym zatrąca stwierdzenie, ze sprawiedliwość społeczna jest wtedy, kiedy ludzie mają wszystko stosownie do swoich potrzeb, bez krzywdy innych. Jednak faktycznie elementarna sprawiedliwość społeczna gwarantuje każdemu cztery podstawowe dobra: żywność, ubranie, miejsce zamieszkania i ochronę zdrowia.

Profesor Tomasz Panek ze Szkoły Głównej Handlowej, zajmujący się demografią i statystyką mówi, że subiektywne odczucia ludzi na temat swojej sytuacji są zwykle gorsze niż obiektywna ocena, wynikająca ze wskaźników ekonomicznych. Według badań na poziomie minimum żyje około 2 procent Polaków, ale poczucie ubóstwa ma około połowa z badanych. Profesor Panek tłumaczy to tym, że porównujemy się do ludzi, którzy są w lepszej sytuacji od nas. Psycholog Społeczny Janusz Czapiński uważa, że istotą sprawiedliwości społecznej jest równość szans na rozwój i na budowanie lepszego życia.

Jak powiedział Janusz Czapiński - od tej równości szans zależy, czy ludzie mają wrażenie, że ci, którzy się dorobili zawdzięczają to ciężkiej pracy i umiejętnościom, czy nieuczciwości. Dodał, że chodzi o jasność zasad i reguł gry, panujących w społeczeństwie i państwie.

Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz uważa, że sprawiedliwość społeczna powinna być ciągle budowana. W ocenie dyrektora Caritas, ci którym jest lepiej powinni czuć się współodpowiedzialni za ludzi w gorszej sytuacji, którym należy pomóc. Ksiądz Subocz podkreśla, że także państwo jest odpowiedzialne za realizowanie sprawiedliwości społecznej wobec swoich obywateli oraz wobec cudzoziemców znajdujących się na jego terenie.

Dzień Sprawiedliwości Społecznej został ustanowiony przez ONZ w 2007 roku, pierwsze obchody tego dnia zorganizowano dwa lata później. Ideą tego dnia jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

kh