Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 19.03.2011

Kolejny artykuł premiera. Donald Tusk chce wywołać trzecią falę nowoczesności

Wywołanie trzeciej fali nowoczesności, a przy tym ochrona dorobku wolnej Polski - to główne cele, które stawia sobie i swojemu rządowi premier Donald Tusk na kolejną kadencję.
Donald TuskDonald Tuskfot. KPRM

Tusk w obszernym artykule w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej" przedstawił główne plany swojego rządu po ewentualnych wygranych wyborach parlamentarnych. W ubiegłym tygodniu premier na łamach tej gazety opisał bilans prac swojego rządu oraz odpowiadał krytykom zarzucającym mu zbyt wolne tempo przemian w Polsce.

Szef rząd pisze teraz, że po dwudziestu latach budowania demokratycznego państwa i wolnej gospodarki, wstąpieniu Polski do UE oraz wyjściu obronną reką z kryzysu, przed polskim rządem stoi pytanie: jak wywołać trzecią falę nowoczesności.

Sprawne efektywne państwo

- Jej pierwszym źródłem energii jest obecność naszego kraju w Unii Europejskiej. Drugim - opowiedzenie się po stronie innowacyjności i edukacji. Trzecim - potencjał rozwojowy młodego pokolenia Polaków. Po czwarte, potrzebujemy sprawnego, efektywnego państwa oraz cywilizacyjnego skoku w najbliższym otoczeniu czyli gminie i - po piąte - ram finansowych, które pozwolą urzeczywistnić podjęte już i proponowane zadania - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem przewagę buduje przede wszystkim innowacyjność i edukacja. Dlatego tak ważny jest dobry system edukacji. "Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, które mimo kryzysu tak konsekwentnie wprowadzaliśmy, muszą być kontynuowane. Pensje nauczycieli powinny co roku, w miarę możliwości budżetu, rosnąć tak długo, aż osiągną poziom porównywalny z poborami w sektorze prywatnym. Zadaniem na nadchodzącą kadencję będzie rozpoczęcie analogicznego procesu podwyższania zarobków nauczycieli akademickich".

Solidarność między generacjami

Premier podkreślił, że nie da się budować nowoczesnej Polski bez młodego pokolenia. - Jest oczywiste, że polityka państwa musi obejmować wszystkie grupy społeczne i wiekowe, nie może nikogo wykluczać. Solidarność między generacjami jest zobowiązaniem do takiej polityki(....) Właśnie dlatego, odważnie tworząc szanse dla młodych, trzeba równocześnie troszczyć się o bezpieczeństwo starszych - zaznaczył.

Zdaniem Tuska "trzeba znaleźć rozwiązanie elastyczne, miękkie, przede wszystkim dobre dla ludzi, zachęcające ich do dłuższej aktywności zawodowej, a w konsekwencji dobre dla równowagi demograficznej na rynku pracy". " Nie zmienia to faktu, że prowadzić będziemy dalszą reformę systemu emerytalnego. Po konsultacjach ze związkami zawodowymi zracjonalizujemy emerytury mundurowe, KRUS i emerytury górnicze" - zapewnił.

aj