Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 30.03.2011

MSZ rozczarowane podpisaniem przez Dalię Grybauskaite ustawy o oświacie

"Pani Prezydent Dalia Grybauskaite zakończyła niedobry proces, który [...] rozpoczęli litewscy posłowie w Sejmasie, w dniu wizyty Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Wilnie 8 kwietnia 2010 r." - czytamy w oświadczeniu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Prezydent Litwy Dalia GrybauskaitPrezydent Litwy Dalia Grybauskaitėfot. Ministry of National Defence Republic of Lithuania

W specjalnym oświadczaniu rzecznik MSZ pisze, że zostało uchwalone prawo, "którego litera i duch są tak odległe od przyjętych standardów europejskich i - wbrew litewskim zapewnieniom - tak odległe od obywatelskiego podejścia do praw mniejszości narodowych, które stosuje Polska wobec polskich obywateli należących do wszystkich mniejszości narodowych".

"Litewscy Polacy zebrali 60 tysięcy podpisów przeciwko planowanym, dyskryminacyjnym zmianom ustawy o oświacie. Bardzo poważne i dobrze uargumentowane zastrzeżenia zgłosili również przedstawiciele polskich władz, poczynając od prezydenta RP, poprzez polski Sejm, premiera polskiego rządu po ministrów spraw zagranicznych i edukacji narodowej. Litewski Sejmas okazał się jednak głuchy na głosy protestu i życzliwe sugestie" - czytamy w oświadczeniu.

MSZ przypomina, że posłowie litewskiego Sejmasu już dawno zapewnili posłów polskiego Sejmu, iż nie będą uchwalali ustaw, które pogarszałyby sytuację mniejszości polskiej na Litwie. Z kolei z ust najwyższych przedstawicieli litewskich władz padały zapewnienia, że nie zostanie przyjęte prawo, które uszczuplałoby prawa mniejszości polskiej i traktowało mniejszość polską gorzej, niż polskie prawo mniejszość litewską w Polsce.

Resort spraw zagranicznych stwierdza, że w stosunkach dwustronnych z Litwą zawsze chcieliśmy widzieć zrozumienie, współpracę i partnerstwo. "Łączy nas bardzo wiele. Chcemy by łączyła nas również wspólnota wartości europejskich. Wierzymy, że w nieodległej przyszłości nadejdzie czas, że podobnie nasze stosunki będą chcieli postrzegać sąsiedzi zza polsko-litewskiej granicy. Dzisiaj - niestety - jeszcze raz potwierdzili, że nasze stosunki chcą widzieć inaczej" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika Marcina Bosackiego.

Rozczarowanie decyzją litewskiej prezydent w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie, wyraził także osobiście przebywający w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Nowe prawo przewiduje między innymi, że w szkołach mniejszości narodowych nauczanie wychowania obywatelskiego oraz geografii i historii w części dotyczącej Litwy odbywać się będzie po litewsku. Od 2013 roku ustawa ujednolica również egzamin maturalny z języka i literatury litewskiej we wszystkich szkołach.

IAR,kk