Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 14.04.2011

KRRiT rozstrzygnęła konkurs na członków Rady Nadzorczej Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała 5 członków Rady Nadzorczej Polskiego Radia.
Budynek Polskiego RadiaBudynek Polskiego Radiafot.Wikipedia
Posłuchaj
  • Członek KRRiT Krzysztof Luft powiedział, że kompetencje kandydatów nie budzą żadnych wątpliwości
Czytaj także

KRRiTV po przeprowadzeniu trzystopniowej procedury konkursowej powołała do Rady Nadzorczej Spółki Polskie Radio SA: Janusza Adamowskiego, Janusza Andrzejowskiego, Artura Andrysiaka, Marzennę Wojciechowską i Jana Wypycha.

W komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawiono sylwetki nowo wybranych członków Rady Nadzorczej Polskiego Radia:

Janusz Adamowski jest profesorem nauk humanistycznych, posiada wykształcenie
ekonomiczne oraz politologiczne. Ma bogaty dorobek badawczy i dydaktyczny, cieszy się międzynarodowym uznaniem. W pracy naukowej zajmuje się m.in. systemami medialnymi Unii Europejskiej oraz międzynarodowym obiegiem informacji. Pełni funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ekspertem Sejmu RP, pracującym m.in. przy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Posiada doświadczenie w zakresie nadzoru w spółkach mediów publicznych. Był dwukrotnie członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA.

Janusz Andrzejowski jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Przemysłem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także prawniczych studiów
podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był prezesem Zarządu Radia
Kraków SA, a wcześniej członkiem rady nadzorczej tej spółki. Jest autorem publikacji
naukowych z zakresu teorii i praktyki mediów.

Artur Andrysiak jest absolwentem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa
Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był członkiem Rady
Programowej Radia Merkury SA. Posiada praktykę dziennikarza prasowego. Ma doświadczenie w zakresie nadzoru w spółkach spoza rynku mediów audiowizualnych. Zajmuje się teorią mediów.

Marzenna Wojciechowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest radcą prawnym. Jej doświadczenia
zawodowe są związane z obszarem kultury i mediów audiowizualnych. Prowadzi
obsługę prawną wielu instytucji kultury oraz nadawców. Jest wieloletnim członkiem
Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współpracuje z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi
i pokrewnymi.

Jan Wypych jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem i autorem publikacji m.in. z zakresu politologii. Był organizatorem konferencji dotyczących funkcjonowania mediów elektronicznych. Ma doświadczenie w zarządzaniu i nadzorze w spółkach prawa handlowego. Był trzykrotnie członkiem Rady Nadzorczej Spółki Polskie Radio SA. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego tej rady. Obecnie jest urzędnikiem samorządu województwa mazowieckiego.

Dwóch kolejnych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostało wyznaczonych przez szefów resortów skarbu oraz kultury. Przedstawicielem Ministerstwa Kultury jest profesor Stanisław Jędrzejewski, a Ministerstwa Skarbu Państwa - Katarzyna Zielińska.

Stanisław Jędrzejewski ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1984 rozpoczął pracę w Polskim Radiu, był m.in. członkiem zarządu i dyrektorem Programu I. W 2005 roku wszedł w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest wiceprzewodniczącym Sekcji Badań nad Radiem European Communication Research and Education Association (ECREA), członkiem International Radio Research Network (IREN) i autorem licznych prac na temat mediów. W 2008 roku został członkiem powołanego w Ministerstwie Kultury zespołu zajmującego się przygotowania projektu nowej ustawy medialnej. Jest także profesorem Instytutu Socjologii Katolickiego Uniwersytetu
Lubelskiego i Akademii Leona Koźmińskiego.

Katarzyna Zielińska to radca prawny, pracownik Ministerstwa Skarbu Państwa, Zastępca Przewodniczącego Resortowej Komisji Orzekającej o Naruszeniu Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Skarbu Państwa.

dp, to, krrit.gov.pl