Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Rafał Kowalczyk 21.04.2011

Dziś Wielki Czwartek. Abp Michalik: celem kapłańskiego życia jest służba

Wielki Czwartek jest upamiętnieniem ustanowienia przez Jezusa Chrystusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorna liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna rozpoczyna Triduum Paschalne, które kończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
Ostatnia Wieczerza Simona UshakovaOstatnia Wieczerza Simona Ushakovafot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Apb Józef Michalik do kapłanów: to nie przypadek, że wybrał nas Chrystus
Czytaj także

W Wielki Czwartek przed południem w kościołach katedralnych jest odprawiana msza krzyżma świętego. Olej poświęcony podczas tej mszy jest używany w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej. Jest ona sprawowana na pamiątkę wieczerzy, którą Jezus spożył z uczniami przed swoją męką. Msza jest wspomnieniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Z wieczorną liturgią tego dnia łączy się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki.

Abp Michalik: zrodziliśmy się w Wieczerniku

- Służba Panu Bogu i człowiekowi jest celem naszego kapłańskiego życia - mówi kapłanom w Wielki Czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że przypadający dziś dzień kapłański jest także okazją do uświadomienia sobie przez każdego kapłana jego drogi życiowej oraz jej źródła.

- Zrodziliśmy się w Wieczerniku z miłości Chrystusa do człowieka i do Boga Ojca. Chciałbym to przypomnieć wszystkim kapłanom - mówi arcybiskup Michalik. Gratuluje też kapłanom, że "zostali wybrani przez Chrystusa". - To nie jest przypadek - mówi arcybiskup Michalik. - Cel naszego życia to służba Panu Bogu, zjednoczenie z Chrystusem i służba drugiemu człowiekowi – dodaje.

Arcybiskup Michalik podziękował także kapłanom za ich posługę zgodną z sumieniem, za gorliwość i wysiłek wpatrywania się w Pana Jezusa i naśladowania go, jak czynił to Jan Paweł II. Przypomniał także, że papież stanie się niebawem szczególnym pośrednikiem kapłanów u Boga. - Wielkość tego papieża polega z jednej strony na przyjęciu tego daru, a z drugiej na współpracy - zwraca uwagę hierarcha życząc kapłanom, aby potrafili wziąć jak najwięcej z jego przykładu, gorliwości, życiowej mądrości, umiłowania ojczyzny, tego, co chrystusowe i tego, co ludzkie. - To też może być piękne, jeśli jest pięknie i mądrze przeżywane - mówi arcybiskup Józef Michalik.

rk