Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 09.05.2011

Polska prezydencja: trio z Cyprem i Danią o kolejnym unijnym budżecie

W Warszawie spotkali się szefowie rządów Polski, Cypru i Danii - tak zwanego tria. Tematem warszawskich rozmów będzie przyszły budżet wieloletni - mówił premier Donald Tusk.
Polska prezydencja: trio z Cyprem i Danią o kolejnym unijnym budżecie fot. European Parliament - Audiovisual Unit

Trio prezydencji to kraje, które po sobie sprawują prezydencję w Unii Europejskiej. Ma ono ważną rolę do spełnienia w zagwarantowaniu spójności działań Wspólnoty. Ponieważ takie działania Unii okazały się mało efektywne w perspektywie 6 miesięcy, Traktat Lizboński wprowadził wzmocnienie współpracy w ramach 18-miesięcznych prac.

Premier Donald Tusk spotkał się z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem oraz prezydentem Cypru Dimitrisem Christofiasem. Jedno z najważniejszych zadań, które w najbliższych miesiącach czeka Polskę, Danię i Cypr, to negocjacje wieloletniego budżetu unijnego po roku 2013 - tzw. perspektywy finansowej. Polska będzie pierwszym krajem, który rozpocznie rozmowy w tej sprawie zaraz po tym, jak projekt budżetu przedstawi Komisja Europejska. Planowane jest to na 29 czerwca.

Afryka i Partnerstwo Wschodnie

Donald Tusk przedstawi dotychczasowe działania podjęte w ramach wspierania przez Polskę demokratycznych przemian w Tunezji, gdzie w połowie marca przebywała specjalna misja przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych. Celem było nawiązanie kontaktów z przedstawicielami tamtejszych samorządów, władz centralnych, ośrodków uniwersyteckich. Również przed kilkoma dniami w Tunezji przebywała delegacja polskich ekspertów na czele z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Szef polskiego rządu ma poinformować, że nasz kraj planuje zorganizować pod koniec swojej prezydencji - w grudniu 2011 roku - specjalną konferencję nt. wsparcia procesów transformacyjnych krajów Afryki Północnej.

Premier ma też przedstawić polskie zamierzenia związane ze szczytem Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć pod koniec września w Warszawie. - Partnerstwo Wschodnie jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa i jako takie jest priorytetem polskiej prezydencji. Pozostanie priorytetem także kolejnych prezydencji - zaznaczył rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Politycy poruszą również kwestię rozszerzenia UE. Polski rząd ma nadzieję, że podczas polskiej prezydencji uda się zakończyć negocjacje i podpisać traktat akcesyjny z Chorwacją. Status kandydata na członka UE może uzyskać Serbia.

agkm