Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 09.05.2011

Ukraina: kłótnia o komunistyczne symbole powodem strzelaniny we Lwowie

We Lwowie doszło do strzelaniny. Powodem był spór o komunistyczne symbole upamiętniające 9 maja, czyli dzień zakończenia II wojny światowej.
Panorama Lwowa w kierunku wschodnim z wieży ratuszowejPanorama Lwowa w kierunku wschodnim z wieży ratuszowej(fot. wikipedia)

We Lwowie doszło do strzelaniny. Powodem był spór o komunistyczne symbole upamiętniające 9 maja, czyli dzień zakończenia II wojny światowej.

Mimo że Sąd Administracyjny Lwowa zakazał organizacji tego dnia manifestacji, około tysiąca zwolenników nacjonalistycznej Swobody przeszło ulicami miasta. W pewnym momencie zobaczyli oni 10 osób z czarno-pomarańczowymi wstążkami, które są noszone przez tych, którzy chcą pokazać, iż pamiętają o radzieckich bohaterach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - jak na terenach byłego Związku Radzieckiego określa się ten okres II wojny światowej, w którym ZSRR walczył z III Rzeszą.

Gdy zwolennicy Swobody zażądali zdjęcia wstążek, grupa zaczęła uciekać, a jedna z osób wyjęła pistolet i zaczęła strzelać do nacjonalistów. Jedna osoba została ranna w nogę. Prawicowi działacze rzucali też w kierunku miejsca, gdzie doszło do kłótni, świece dymne. Ranny kamieniem w głowę został dziennikarz jednej z agencji informacyjnych. Milicja nie była obecna w czasie sporu.

Inna grupa - około stu młodych nacjonalistów - stała w okolicach pomnika zwycięstwa we Lwowie, gdzie przybyli przedstawiciele prorosyjskich sił z czerwonymi sztandarmi. Do miasta mieli przyjechać reprezentanci takich organizacji między innymi z Krymu i Odessy, którzy chcieli „bronić weteranów”. Tymczasem nacjonaliści nie przepuszczają nikogo do pomnika zwycięstwa żądając, aby pozbyli się oni „komunistycznych symboli”, czyli czarno-pomarańczowych wstążek i czerwonych flag.

Miejscowe władze, które złożyły wieńce pod pomnikiem, zostały wygwizdane, a sam mer Lwowa dostał bukietem w twarz od jednego z nacjonalistów.
Większość mieszkańców Lwowa nie uznaje 9 maja za Dzień Zwycięstwa, ponieważ - ich zdaniem - tego dnia rozpoczęła się kolejna, tym razem komunistyczna, okupacja miasta.

IAR, to