Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 08.06.2011

Strefa Schengen poszerzy się o nowe kraje?

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów opowiedział się za przyjęciem do strefy Schengen Bułgarii i Rumunii.
Pomnik upamiętniający Układ z SchengenPomnik upamiętniający Układ z Schengenwikipedia.pl
Posłuchaj
  • Marek Siwiec przyznaje, że nie ma już szans, aby Bułgaria i Rumunia zostały włączone do strefy Schengen przed wakacjami
  • Paweł Zalewski przekonuje, że Parlament Europejski pozytywnie wypowiada się za wstapieniem w granice Schengen tych dwóch krajów
Czytaj także

Kolejny krok należy do państw członkowskich, które muszą jednomyślnie wyrazić zgodę na przyjęcie obu krajów.

Posłowie podkreślali, że oba kraje zrobiły wielkie postępy i spełniają wszystkie wymagania. Dotyczą one kontroli granic lądowych, morskich i powietrznych, korzystania z zasobów informatycznych i bazy danych, wydawania wiz, współpracy policyjnej i ochrony danych personalnych.


Parlament stwierdził, że lądowa granica Bułgarii z Turcją i Grecją jest jedną z najbardziej wrażliwych granic zewnętrznych Unii i wymaga regularnego monitorowania. Nie stanowi to przeszkody na drodze do pełnego członkowstwa tego kraju w Schengen.

Autor raportu Carlos Coelho i przewodniczący Parlamentu Jerzy Buzek apelowali, by w ślad za rekomendacją Parlamentu podobne stanowisko zajęła Rada Europejska, czyli państwa członkowskie. Podkreślili, że decyzja ta powinna być podjęta szybko bez niepotrzebnej zwłoki.

Marek Siwiec, eurodeputowany SLD, przyznaje, że nie ma już szans, aby Bułgaria i Rumunia zostały włączone do strefy przed tymi wakacjami. Poseł przekonuje, że nie jest to najważniejsze:

- To nie jest problem czy na te wakacje jadąc do Bułgarii weźmiemy dowód osobisty czy nie. Najważniejsze jest, aby tą operację dobrze przygotować i odebrać argumenty krytykom rozszerzenia strefy Schengen -

Eurodeputowany PO Paweł Zalewski stwierdził natomiast, że opinia Parlamentu Europejskiego może pomóc w staraniach tych dwóch krajów. - Parlament jest sceptyczny wobec chęci ograniczenia strefy Schengen. Trudno powiedzieć kiedy drzwi dla Bułgarii i Rumuni otworzą się, ale ich starania Parlament Europejski popiera - deklaruje poseł PO.

Po przegłosowaniu opinii Parlamentu Europejskiego, o wejściu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen, będą dyskutować unijni ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Do tej pory rozszerzeniu strefy Schengen sprzeciwiała się przede wszystkim Francja i Niemcy.

IAR, mr