Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 21.06.2011

Polska i Niemcy snują polityczne plany na przyszłość

W Warszawie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.
Donald TuskDonald TuskKPRM

Wezmą w nich udział szefowie rządów: Polski Donald Tusk i Niemiec Angela Merkel. Okazją do spotkania będzie 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Wspólne posiedzenie rządów ma się zakończyć podpisaniem politycznego planu na przyszłość.

Mają się w nim znaleźć między innymi sprawy związane z edukacją, czyli polonistyka na niemieckich uniwersytetach. Bezpieczeństwem gazowym oraz poprawą infrastruktury kolejowo-drogowej. W tej ostatniej sprawie chodzi między innymi o to, by trasę Warszawa-Berlin można było pokonywać szybciej niż obecnie.

W konsultacjach ma uczestniczyć około 20 polskich i niemieckich ministrów. Obok szefów rządów udział w konsultacjach zapowiedzieli przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty.

Tematem posiedzenia będzie też tematyka unijna. Będzie też mowa o priorytetach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Polska i Niemcy mają regularnie uzgadniać stanowiska i wspólnie walczyć z kryzysem finansowym. Niemcy zobowiązały się działać na rzecz przyjęcia Polski do strefy euro.

Mają też współpracować z nami podczas rozpoczynających się w tym roku negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020. Premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel mają się konsultować przed szczytami Unii Europejskiej, mają być też regularne, wspólne posiedzenia rządów Polski i Niemiec.

IAR, sm