Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 21.06.2011

Kanclerz Niemiec w Warszawie rozmawia o kolei

Rozpoczynają się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Donald Tusk i Angela Merkel rozmawiają m.in. o szybszym pociągu Warszawa - Berlin.
Kanclerz Niemiec w Warszawie rozmawia o koleiPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Relacja Małgorzaty Naukowicz: wizyta Angeli Merkel w Polsce zakończy się podpisaniem politycznej deklaracji (IAR).
Czytaj także

Wraz z szefami rządów udział w spotkaniu bierze kilkudzięsięciu innych urzędników. Okazją do spotkania jest 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.

- Rządy Polski i Niemiec przyjąć mają wspólną deklarację podsumowującą minione 20 lat współpracy, a także listę konkretnych wspólnych przedsięwzięć na nadchodzące lata - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Mają się w nim znaleźć między innymi sprawy związane z edukacją, bezpieczeństwem gazowym oraz poprawą infrastruktury kolejowo-drogowej. Chodzi między innymi o to, by trasę Warszawa - Berlin można było pokonywać szybciej niż obecnie.

Podczas spotkania będzie mowa o priorytetach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Polska i Niemcy mają regularnie uzgadniać stanowiska i wspólnie walczyć z kryzysem finansowym. Niemcy zobowiązały się działać na rzecz przyjęcia Polski do strefy euro. Mają też współpracować z nami podczas rozpoczynających się w tym roku negocjacji nad unijnym budżetem na lata 2014-2020. Premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel mają się konsultować przed szczytami Unii Europejskiej, mają być też regularne, wspólne posiedzenia rządów Polski i Niemiec.

W konsultacjach ma uczestniczyć około 20 polskich i niemieckich ministrów. Obok szefów rządów udział w konsultacjach zapowiedzieli przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty.

IAR / PAP, wit