Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 28.06.2011

Kamiński jest już nowym szefem IPN

Dr Łukasz Kamiński złożył przysięgę w Sejmie i został nowym szefem Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Łukasz KamińskiDr Łukasz Kamiński(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Dr Łukasz Kamiński złożył przysięgę w Sejmie i został nowym szefem Instytutu Pamięci Narodowej. Stanowisko to nie było obsadzone od ponad roku, gdy w katastrofie smoleńskiej zginął prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Łukasz Kamiński jest historykiem, specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Od 2009 roku kierował Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej był jego wicedyrektorem.
W dorobku ma ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, których jest autorem lub współautorem.

Jako kandydat na szefa IPN, Kamiński podkreślał, że podstawowym zadaniem nowego prezesa powinno być przekształcenie instytutu w sprawnie funkcjonujący urząd państwowy, do czego konieczny jest jasny podział kompetencji i odpowiedzialności między poszczególnymi pionami IPN. Jego zdaniem, prezes nie powinien brać na siebie roli wyroczni w sprawach historii Polski. Historyk twierdzi też, że IPN powinien stopniowo wygaszać działalność pionu śledczego - wobec przedawnienia zbrodni komunistycznych.

Nowy szef IPN

Łukasz Kamiński urodził się w 1973 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego został pracownikiem naukowym tej uczelni. Zajmuje się głównie dziejami społecznymi Polski Ludowej oraz Europy Środkowej. W 1999 roku obronił pracę doktorską "Formy pozainstytucjonalnego żywiołowego oporu społecznego w Polsce 1944-1948". Do IPN trafił w 2001 roku. Początkowo był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu, zasiadał także w kolegium redakcyjnym "Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej".

Był również pomysłodawcą i kierownikiem Letniej Szkoły Historii Najnowszej oraz członkiem redakcji "Encyklopedii Solidarności". Zainicjował międzynarodową współpracę naukową dotyczącą najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest pomysłodawcą seminariów i konferencji naukowych poświęconych problematyce kryzysów społeczno-politycznych w krajach bloku sowieckiego oraz redaktorem naukowym tomów prezentujących dorobek tych konferencji.

Jest także współredaktorem pionierskiej zbiorowej monografii komunistycznego aparatu represji w krajach bloku sowieckiego, która ukazała się w języku angielskim i niemieckim. W 2009 roku za działalność naukową został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

sm