Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wittenberg 28.06.2011

Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad in vitro

Projekt sejmowej podkomisji nadzywczajnej dopuszcza tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz metodę in vitro nie tylko dla par.
Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad in vitroGlow Images/East News

Projekt uzupełnia ustawę tzw. transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania metody in vitro. Został przygotowany przez zespół ekspertów i złożony w Sejmie w 2009 r. przez b. ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD).

- Zakończyliśmy pracę nad projektem w podkomisji - poinformował przewodniczący jej pracom, Jarosław Katulski (PO). Dodał, że chciałby, aby na kolejnym posiedzeniu Sejmu projektem zajęły się połączone komisje: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Komisje miałyby także pracować nad projektem autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) dotyczącym powołania Polskiej Rady Bioetycznej.

Marek Balicki poinformował natomiast, że podczas prac podkomisji zaproponowano wprowadzenie do projektu zakazu niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Dotychczasowy zapis przewiduje, że nie można niszczyć takich zarodków bez woli dawców gamet. - To jedyna ważna zmiana - zaznaczył b. minister zdrowia

Na początku stycznia do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trafiły projekty ustaw dotyczące in vitro i regulujące kwestie bioetyczne. Zostały zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i posła Bolesława Piechę (PiS). W 2009 roku do podkomisji trafiły także dwa lewicowe projekty w sprawie in vitro zgłoszone przez Marka Balickiego i Joannę Senyszyn.

Projekt posła Bolesława Piechy, b. wiceministra zdrowia, który zakazywał stosowania metody in vitro, został odrzucony na początku prac podkomisji.

mr